System przyczynowy: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Platonicus (dyskusja | edycje)
→‎Przykład: Usunięcie wieloznaczności 2 różnych znaczeń użytego symbolu "e"; korekta nazwy odwróconego sygnału wyjścia "y".
Linia 1: Linia 1:
{{Dopracować|źródła=2012-01 }}
{{Dopracować|źródła=2012-01}}
'''System przyczynowy''', '''system fizyczny''', '''system nieantycypujący''' – układ, w którym wyjścia zależą od [[wejście-wyjście (automatyka)|wejść]] bieżących i przeszłych, ale nie od [[wejście-wyjście (automatyka)|wejść]] przyszłych. Układ taki nie wykazuje reakcji, nim nie nastąpi jego pobudzenie.
'''System przyczynowy''', '''system fizyczny''', '''system nieantycypujący''' – układ, w którym wyjścia zależą od [[wejście-wyjście (automatyka)|wejść]] bieżących i przeszłych, ale nie od wejść przyszłych. Układ taki nie wykazuje reakcji, nim nie nastąpi jego pobudzenie.


Wyjście takiego układu <math> y(t_{0})</math> zależy tylko od [[wejście-wyjście (automatyka)|wejść]] <math>x(t)</math> dla wartości <math>t \le t_{0}</math>.
Wyjście takiego układu <math>y(t_0)</math> zależy tylko od [[wejście-wyjście (automatyka)|wejść]] <math>x(t)</math> dla wartości <math>t \leqslant t_0.</math>


W teorii sterowania '''przyczynowość''' oznacza, że realizacja [[Transmitancja operatorowa|transmitancji]] regulatora <math>R(s)\,</math> nie wymaga [[Sterowanie stochastyczne|predykcji]] (prognozowania) sygnałów pomiarowych z obiektu, to znaczy może być zrealizowana na podstawie poprzednich i bieżących wartości sygnałów pomiarowych.
W teorii sterowania '''przyczynowość''' oznacza, że realizacja [[Transmitancja operatorowa|transmitancji]] regulatora <math>R(s)</math> nie wymaga [[Sterowanie stochastyczne|predykcji]] (prognozowania) sygnałów pomiarowych z obiektu, to znaczy może być zrealizowana na podstawie poprzednich i bieżących wartości sygnałów pomiarowych.


== Przykład ==
== Przykład ==
Prostym przykładem nieprzyczynowej funkcji przejścia jest odwrotność transmitancji [[Człon opóźniający|opóźnienia]]:
Prostym przykładem nieprzyczynowej funkcji przejścia jest odwrotność transmitancji [[Człon opóźniający|opóźnienia]]:
: <math>R(s)= \frac{u(s)}{y(s)}=k e^{s\tau}</math>
: <math>R(s)= \frac{u(s)}{y(s)}=k e^{s\tau},</math>


co można zapisać w postaci czasowej:
co można zapisać w postaci czasowej:
: <math>u(t)=k y{(t+\tau)}</math>
: <math>u(t)=k y{(t+\tau)}.</math>


Powyższa zależność oznacza, że do wyznaczenia bieżących wartości sygnału <math>u(t)</math> konieczne są wartości sygnału wyjścia <math>y(t)</math> w chwilach przyszłych <math>t+\tau</math>.
Powyższa zależność oznacza, że do wyznaczenia bieżących wartości sygnału <math>u(t)</math> konieczne są wartości sygnału wyjścia <math>y(t)</math> w chwilach przyszłych <math>t+\tau.</math>


[[Kategoria:Teoria sterowania]]
[[Kategoria:Teoria sterowania]]

Wersja z 19:23, 27 sty 2020

System przyczynowy, system fizyczny, system nieantycypujący – układ, w którym wyjścia zależą od wejść bieżących i przeszłych, ale nie od wejść przyszłych. Układ taki nie wykazuje reakcji, nim nie nastąpi jego pobudzenie.

Wyjście takiego układu zależy tylko od wejść dla wartości

W teorii sterowania przyczynowość oznacza, że realizacja transmitancji regulatora nie wymaga predykcji (prognozowania) sygnałów pomiarowych z obiektu, to znaczy może być zrealizowana na podstawie poprzednich i bieżących wartości sygnałów pomiarowych.

Przykład

Prostym przykładem nieprzyczynowej funkcji przejścia jest odwrotność transmitancji opóźnienia:

co można zapisać w postaci czasowej:

Powyższa zależność oznacza, że do wyznaczenia bieżących wartości sygnału konieczne są wartości sygnału wyjścia w chwilach przyszłych