Bertha von Suttner: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Wargo32.exe (dyskusja | edycje)
m Aktualizacja linków zewnętrznych
Nie podano opisu zmian
Linia 38: Linia 38:
[[Kategoria:Kinsky|Bertha von Suttner]]
[[Kategoria:Kinsky|Bertha von Suttner]]
[[Kategoria:Nobliści – nagroda pokojowa]]
[[Kategoria:Nobliści – nagroda pokojowa]]
[[Kategoria:Niemcy sudeccy]]
[[Kategoria:Austriacy pochodzenia czeskiego]]
[[Kategoria:Austriacy pochodzenia czeskiego]]
[[Kategoria:Urodzeni w 1843]]
[[Kategoria:Urodzeni w 1843]]

Wersja z 01:31, 11 lis 2020

Bertha von Suttner
{{{alt grafiki}}}
Data i miejsce urodzenia

9 czerwca 1843
Praga, Cesarstwo Austrii

Data i miejsce śmierci

21 czerwca 1914
Wiedeń, Austro-Węgry

Zawód, zajęcie

dziennikarka, pisarka

podpis

Bertha Sophie Felicitas Freifrau von Suttner z domu hrabianka Kinsky von Wchinitz und Tettau (ur. 9 czerwca 1843 w Pradze, zm. 21 czerwca 1914 w Wiedniu) – austriacka pisarka i dziennikarka. W 1905 roku jako pierwsza kobieta została wyróżniona Pokojową Nagrodą Nobla.

Życiorys

Bertha była córką zubożałego generała lejtnanta (niem. Feldmarschalleutnant) i guwernantki. W 1873 roku, gdy zaręczyła się z baronem Arthurem Gundaccarem von Suttner, jej rodzina sprzeciwiła się temu. Trzy lata później odpowiedziała na ogłoszenie Alfreda Nobla, który szukał sekretarki i gospodyni do swojej paryskiej rezydencji. Pracowała tylko tydzień, po czym wróciła do Wiednia i potajemnie poślubiła Arthura Suttnera.

Stała się jedną z wiodących postaci ruchu pacyfistycznego, gdy w 1889 roku opublikowano jej powieść Die Waffen nieder (Precz z orężem, pierwsze wyd. polskie 1898) i gdy dwa lata później przyłączyła się do organizacji austriackich pacyfistów. Tam zyskała międzynarodową sławę jako redaktorka międzynarodowego dziennika pacyfistycznego Die Waffen nieder, który nazwano jak jej książkę. Pracowała nad nim w latach 1892–1899.

Na jej życie wpłynęły prace Henry'ego Thomasa Buckle, Herberta Spencera i Karola Darwina. Korespondowała z Alfredem Noblem do jego śmierci w 1896 r. Uważa się[kto?], że przyczyniła się do decyzji o ustanowieniu Pokojowej Nagrody Nobla pośród pozostałych dziedzin.

Jej portret został umieszczony na austriackim banknocie o nominale 1000 szylingów z 1966 roku oraz monecie 2 euro, gdy kraj ten przystąpił do strefy euro.

Bibliografia