Buick: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Michge (dyskusja | edycje)
+{{{wikisłownik}}}
Linia 29: Linia 29:
|współrzędne =
|współrzędne =
|commons = Category:Buick vehicles
|commons = Category:Buick vehicles
|wikisłownik = buick
|www = http://www.buick.com/
|www = http://www.buick.com/
}}
}}

Wersja z 14:40, 11 gru 2020

Buick
Buick Motor Division
Ilustracja
Państwo

 Stany Zjednoczone

Siedziba

Detroit

Data założenia

1903

Forma prawna

własność General Motors

Prezes

Dan Akerson

brak współrzędnych
Strona internetowa
Buick LeSabre
Buick Electra
Buick Wildcat
Buick Electra
Buick Opel
Buick Somerset
Buick Roadmaster (1991)
Buick Riviera
Buick Century Wagon
Buick Skylark
Buick Lucerne
Buick LaCrosse
Buick Enclave
Buick Envision
Buick GL8
Buick Regal Sportback

Buick – amerykański producent samochodów osobowych, SUV-ów i samochodów sportowych z siedzibą w Warren działający od 1903 roku. Marka należy do amerykańskiego koncernu General Motors.

Historia

Historia znaku towarowego Buick sięga jeszcze XIX wieku, kiedy to David Dunbar Buick w ramach firmy Buick & Sherwood z powodzeniem zdobył popularność wśród amerykańskich konsumentów za pomocą urządzeń sanitarnyh - głównie wanien. Na przełomie lat 90. XIX wieku i początku XX wieku, David Dunbar Buick zainwestował swoje prywatne środki w rozwój samochodów ze silnikiem spalinowym. Skutkiem tego było powstanie marki samochodowej Buick w maju 1903 roku[1].

Już 5 lat po powstaniu markę Buick kupił koncern General Motors, który pozostał właścicielem producenta po dziś dzień. W drugiej połowie XX. wieku Buick wyspecjalizował się w produkcji dużych, luksusowych sedanów, coupe i kabrioletów, które w gamie GM były pozycjonowane poniżej bardziej prestiżowego Cadillaca[2].

Rynek chiński i jego dominacja

W latach 90. Buick rozpoczął inwestować fundusze w rozwój i produkcję swoich modeli na rynku chińskim, gdzie w kolejnych latach samochody marki zdobyły dużą popularność. Jednym z pierwszych modeli Buicka wytwarzanych przez spółkę typu joint venture GM-Shanghai był model Century, którego produkcja ruszyła w 1999 roku[3].

Z czasem, ofertę zaczęły lokalnie uzupełniać konstrukcje nieoferowane w rodzimym USA, zapożyczane od innych marek General Motors, jak Opel czy Holden. W drugiej dekadzie XXI wieku potencjał marki okazał się tak duży w Chinach, że producent rozpoczął konstruować samodzielne konstrukcje specjalnie z myślą o rynku chińskim - pierwszym takim modelem była druga generacja Buicka Excelle w 2014 roku.

Pozycja Buicka w Chinach w ciągu pierwszych dwóch dekad obecności urosła kilkukrotnie. W 1999 roku sprzedano 150 tysięcy samochodów, w 2006 roku popularność marki przerosła Stany Zjednoczone, a w 2015 roku po raz pierwszy roczna sprzedaż przekroczyła 1 milion sztuk[4]. W 2016 roku już 80% światowej sprzedaży marki dotyczyła rynku Chin i Tajwanu[5].

Marginalizacja marki na rodzimym rynku

Wraz z intensywnym rozwojem popularności marki Buick w Chinach na przełomie XX i XXI wieku, firma zaczęła tracić jednocześnie na popularności w rodzimych Stanach Zjednoczonych. W czasie gdy w 2002 roku roczna sprzedaż wynosiła 432 tysiące sztuk, w 2009 roku, kiedy to w międzyczasie oferta została okrojona z wielu modeli, spadła ona do poziomu niemal czterokrotnie niższego - do 105 tysięcy sztuk[6]. Odświeżenie gamy modelowej w ramach restrukturyzacji po kryzysie finansowym pozwoliła poprawić wyniki sprzedażowe, jednak wzrost sprzedaży trwał jedynie do 2016 roku, kiedy to osiągnął 230 tysięcy rocznie sprzedanych sztuk. Dalej, popularność Buicka ponownie zaczęła spadać, a wraz z nią - w amerykańskiej ofercie marki ponownie zaczęły znikać modele. W międzyczasie, w Chinach marka sprzedawała już czterokrotnie więcej samochodów rocznie, z roku na rok umacniając swoją pozycję. Marginalizacja marki Buick w rodzimych Stanach Zjednoczonych i spadek jej znaczenia na przestrzeni lat stały się fenomenem, które szeroko opisano wielokrotnie w różnych amerykańskich mediach[7][8][9].

Trwające od 2016 roku redukcje w ofercie modelowej marki w Ameryce Północnej obejmowały głównie samochody osobowe. Po wycofaniu modelu Verano, w kolejnych latach z oferty zniknęły także takie modele, jak Buick LaCrosse czy Cascada. Przełomowym momentem okazało się jednak ogłoszenie w grudniu 2019 planów wycofania ze sprzedaży modelu Regal, który był ostatnim klasycznym samochodem osobowym w ofercie[10]. Od 2020 roku po raz pierwszy w historii Buick stanie się w Ameryce Północnej producentem oferującym jedynie SUV-y i crossovery[11].

Buick w Ameryce Północnej

Obecnie produkowane

SUV-y i crossovery

Historyczne

Buick w Chinach

Obecnie produkowane

Samochody osobowe

Samochody elektryczne

SUV-y i crossovery

Vany

Historyczne

Modele koncepcyjne


Linki zewnętrzne

Przypisy

Szablon:Chronologia samochodów Buick 2 Szablon:Chronologia samochodów Buick