Józef Waśniewski: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Usunięta treść Dodana treść
nowy
(Brak różnic)

Wersja z 02:12, 15 lut 2021

Józef Waśniewski
{{{alt grafiki}}}
Data i miejsce urodzenia

3 czerwca 1858
Złoty Potok

Data i miejsce śmierci

19 lutego 1897
Warszawa

Narodowość

Polak

podpis

Józef Waśniewski (ur. 3 czerwca 1858 w Złotym Potoku, zm. 19 lutego 1897 w Warszawie) – polski poeta, dziennikarz i esperantysta.

Życiorys

Józef Wiśniewski był jednym z najaktywniejszych pionierów ruchu esperanckiego, apostołem esperanta w Polsce[1]. Na język polski przetłumaczył broszurę informacyjną oraz podręcznik do nauki esperanta[1]. Jego utwory ukazywały się m. in. w czasopismach La Esperantisto i Lingvo Internacia. W 1896 jego opowiadanie En la brikejo (W cegielni)[2] oryginalnie napisane w języku esperanto zostało nagrodzone dyplomem na pierwszym konkursie literatury esperanckiej[3].

Waśniewski był pionierem turystyki esperanckiej. Korespondował z esperantystami z Norwegii i Szwecji, co zaowocowało podróżą po Skandynawii. Dzięki znajomości języka szwedzkiego popularyzował wiedzę o krajach Północy w Polsce, a w Szwecji – o literaturze polskiej. W Wędrowcu Waśniewski opublikował serię artykułów Wspomnienia z podróży na północ[4].

Był on także cenionym autorem polskojęzycznym. Na konkursie Gazety świątecznej w 1886 r. jedna jego opowiastka Był sobie taki Józek została odznaczona, druga – Grzechy gromadzkie – zalecona do druku. Osobno drukiem wydany został jego tomik szkiców pod tytułem Zygzaki oraz Bajki. Utwory humorystyczne Waśniewskiego, publikowane pod pseudonimem Duduś, ukazywały się na łamach czasopism Kolce, Mucha oraz w Kurierze świątecznym[4].

Jego pamięci poświęcone są dwa wiersze pod tym samym tytułem Al la memoro de Jozef Wasniewski (Pamięci Józefa Waśniewskiego) – wydany w Fundamenta Krestomatio autorstwa Otto W. Zeidlitza[5] oraz w czasopiśmie Lingvo Internacia autorstwa Valdemara Langleta[6].

Przypisy

  1. a b Nekrolog w Lingvo Internacia, nr 3/1897
  2. En la brikejo w esperanckich Wikiźródłach
  3. Sten Johansson: Kontrastaj scenoj – recenzja opowiadania En la brikejo
  4. a b Dziennik Krakowski, 24.02.1897
  5. Otto W. Zeidlitz: Al memoro de J. Wasniewski w esperanckich Wikiźródłach
  6. Valdemar Langlet: Al memoro de J. Wasniewski w esperanckich Wikiźródłach