Weekend: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja nieprzejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
m Wycofano edycje użytkownika 31.11.128.10 (dyskusja). Autor przywróconej wersji to PG.
Znacznik: Wycofanie zmian
Poprawnie
Znaczniki: Wycofane usuwanie dużej ilości tekstu (filtr nadużyć) Z urządzenia mobilnego Z wersji mobilnej (przeglądarkowej)
Linia 1: Linia 1:
Weekend to 2 dni kidosy
{{Inne znaczenia|końca tygodnia|[[Weekend (ujednoznacznienie)|inne znaczenia tego słowa]]}}
{{wikisłownik|weekend}}
'''Weekend''' ([[język angielski|ang.]] ''week'' - tydzień, ''end -'' koniec) – okres wolny od pracy i nauki trwający od piątkowego popołudnia do niedzieli włącznie{{r|sjpPWN}}.

Gdy bezpośrednio przed piątkiem lub po niedzieli przypada jeden lub więcej [[Dni wolne od pracy|dni ustawowo wolnych]] nazywane jest to [[długi weekend]].

Dzisiejsza koncepcja dwudniowego ''weekendu'' pojawiła się na północy Wielkiej Brytanii na początku dziewiętnastego wieku i początkowo była dobrowolnym porozumieniem między właścicielami fabryk i pracownikami, dającym tym drugim wolne sobotnie popołudnie od godziny 14:00, w zamian za gotowość, że w poniedziałek przyjdą do pracy trzeźwi i wypoczęci<ref>Witold Rybczynski (1991). „Waiting for the Weekend”. The Atlantic.</ref>. ''Oxford English Dictionary'' podaje pierwsze użycie terminu ''weekend'' w brytyjskim magazynie ''Notes and Queries'' w 1879 roku.

W 1908 roku pierwszy pięciodniowy tydzień pracy w Stanach Zjednoczonych został ustanowiony przez przędzalnię w Nowej Anglii, aby robotnicy żydowscy nie musieli pracować w szabat od zachodu słońca w piątek do zachodu w sobotę. W 1926 roku Henry Ford rozpoczął zamykanie fabryk motoryzacyjnych na całą sobotę i niedzielę. W 1929 roku ''Amalgamated Clothing Workers of America'' był pierwszym związkiem zawodowym, który domagał się pięciodniowego tygodnia pracy i udało mu się go uzyskać. Reszta Stanów Zjednoczonych powoli podążyła za nimi, ale dopiero w 1940 r., kiedy wszedł w życie ''Fair Labor Standards Act'' z 1938 r. nakazujący maksymalny 40-godzinny tydzień pracy, dwudniowy weekend został przyjęty w całym kraju.

W kolejnych dziesięcioleciach, szczególnie w okresie od lat 40. do 60. XX w., zwiększyła się liczba krajów, które przyjęły piątkowo – sobotni lub sobotnio – niedzielny ''weekend'', by dostosować się do rynków międzynarodowych.


== Zobacz też ==
== Zobacz też ==

Wersja z 18:15, 9 wrz 2021

Weekend to 2 dni kidosy

Zobacz też

Przypisy

Błąd w przypisach: Znacznik <ref> o nazwie „sjpPWN”, zdefiniowany w <references>, nie był użyty wcześniej w treści.
BŁĄD PRZYPISÓW