Jerzy Wilkin: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Znacznik: Wycofane
Znacznik: Ręczne wycofanie zmian
Linia 42: Linia 42:
[[Kategoria:Doktorzy honoris causa Uniwersytetu w Białymstoku]]
[[Kategoria:Doktorzy honoris causa Uniwersytetu w Białymstoku]]
[[Kategoria:Doktorzy honoris causa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego]]
[[Kategoria:Doktorzy honoris causa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego]]
[[Kategoria:Ludzie urodzeni we Lwówku Śląskim]]
[[Kategoria:Ludzie urodzeni w Lwówku Śląskim]]
[[Kategoria:Odznaczeni Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (III Rzeczpospolita)]]
[[Kategoria:Odznaczeni Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (III Rzeczpospolita)]]
[[Kategoria:Odznaczeni Złotym Krzyżem Zasługi (III Rzeczpospolita)]]
[[Kategoria:Odznaczeni Złotym Krzyżem Zasługi (III Rzeczpospolita)]]

Wersja z 00:03, 29 lis 2021

Jerzy Wilkin
{{{alt grafiki}}}
Data i miejsce urodzenia

25 maja 1947
Lwówek Śląski

Zawód, zajęcie

ekonomista, nauczyciel akademicki

Tytuł naukowy

profesor nauk ekonomicznych

Alma Mater

Uniwersytet Warszawski

Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Złoty Krzyż Zasługi

Jerzy Wilkin (ur. 25 maja 1947 w Lwówku Śląskim[1][2]) – polski ekonomista, profesor nauk ekonomicznych, były dziekan Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk.

Życiorys

W 1970 ukończył studia ekonomiczne na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego. Na tej samej uczelni uzyskiwał stopnie naukowe doktora (1976, na podstawie pracy pt. Tworzenie i podział dochodów ludności rolniczej w Polsce) i doktora habilitowanego (1985, w oparciu o dorobek naukowy oraz rozprawę zatytułowaną Współczesna kwestia agrarna)[3]. W 1994 otrzymał tytuł profesora nauk ekonomicznych[4].

Zawodowo przez wiele lat był związany z Uniwersytetem Warszawskim, na tej uczelni doszedł do stanowiska profesora zwyczajnego. Był prodziekanem (1987–1990) i dziekanem (1996–1999) Wydziału Nauk Ekonomicznych UW, dyrektorem Ośrodka Studiów Amerykańskich UW (1990–1992) i kierownikiem Katedry Ekonomii Politycznej (1996–2014)[1]. Wykładał również m.in. na Uniwersytecie w Białymstoku (na którym kierował Zakładem Przedsiębiorczości) oraz w Wyższej Szkole Komunikowania i Mediów Społecznych im. Jerzego Giedroycia w Warszawie[4]. Został także profesorem zwyczajnym w Instytucie Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN i kierownikiem Zakładu Integracji Europejskiej w tym instytucie[3].

W pracy naukowej zajął się zagadnieniami m.in. z zakresu rozwoju gospodarczego, ewolucji oraz transformacji systemów społeczno-ekonomicznych, instytucjonalnych uwarunkowań rozwoju, a także ekonomicznej roli państwa i sektora publicznego[3].

Od 2004 członek korespondent, a od 2013 członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk[1]. Powoływany m.in. w skład Komitetu Nauk Ekonomicznych PAN, rady naukowej Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, zarządu Europejskiego Stowarzyszenia Ekonomistów Rolnych (EAAE), a także na przewodniczącego rady programowej czasopisma „Ekonomista[3].

W 2003 odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi[5], a w 2011 Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski[6]. Otrzymał tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu w Białymstoku (2011), Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (2015)[1] oraz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie (2020)[7].

Przypisy