Errata: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
FlaBot (dyskusja | edycje)
m robot dodaje: no:Errata
Linia 21: Linia 21:
[[ja:正誤表]]
[[ja:正誤表]]
[[no:Errata]]
[[no:Errata]]
[[sv:Rättelse (bok)]]
[[sv:Rättelse (bok)]]misato naszych możliwości....
"za twój jeden pocałunek oddam wszystko co posiadam i nie ważny jest rachunek, ważne to co sercem włada"
Mojemu TreVorowi z wawki:)

Wersja z 14:12, 26 lut 2007

errata w postaci luźnej kartki

Errata (gwarowo i przestarzale corrigenda) - wykaz błędów w treści publikacji poligraficznej, które zostały zauważone dopiero po wydrukowaniu nakładu. Errata może być luźną kartką włożoną między karty publikacji, lub (rzadziej) wydrukowana na ostatniej stronie ostatniej składki lub na wyklejce (patrz: oprawa). Errata zawiera oprócz błędów także ich dokładne umiejscowienie oraz sprostowanie i posiada najczęściej układ tabelaryczny. Erraty stosuje się najczęściej w książkach.

Obecnie z erraty korzysta się rzadko. Powodów jest kilka: Unowocześnienie metod przygotowania do druku umożliwia dokonywanie poprawek na dalszych etapach procesu wydawniczego niż kiedyś lub je potania, co prowadzi do zmniejszenia się liczby błędów w gotowym produkcie. Unowocześnienie zaś metod samego druku wpływa na zmniejszenie się jednostkowych nakładów przy zwiększeniu ich częstotliwości, co, przy dość łatwych obecnie możliwościach w ingerencję zawartości, powoduje często brak sygnowania numerami kolejnych wydań (a właściwie dodruków zawierających jedynie drobne zmiany), a jedynie ich datowanie (a i to nie zawsze). Niestety przyczyną zaniku stosowania errat jest również ogólny spadek poziomu edytorskiego publikacji, a dodatkowo wydawcy traktują erratę jako antyreklamę swoich publikacji.

Zasadniczo errata ma miejsce w przypadku drobnych błędów. Większe wady kwalifikują nakład do skierowania na przemiał papieru. W erracie można zamieścić informacje o literówkach, zmianie szyku wyrazów, niewielkich objętościowo pominięciach tekstu, nieprawidłowej paginacji, złym umieszczeniu ilustracji itp.

Errata ma pomóc w prawidłowym korzystaniu z dzieła i dlatego jest szczególnie ważna w przypadku poradników, podręczników oraz publikacji popularnonaukowych i naukowych.

Etym. - łac., l.mn. errata - błędy.

Zobacz też

"za twój jeden pocałunek oddam wszystko co posiadam i nie ważny jest rachunek, ważne to co sercem włada" Mojemu TreVorowi z wawki:)