Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Słabowidzących nr 8 im. dr Zofii Galewskiej w Warszawie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Słabowidzących nr 8 im. dr Zofii Galewskiej w Warszawie
zespół szkół
Ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Warszawa

Adres

ul. Koźmińska 7

Data założenia

1950

Patron

Zofia Galewska

Położenie na mapie Warszawy
Mapa konturowa Warszawy, w centrum znajduje się punkt z opisem „Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Słabowidzących nr 8 im. dr Zofii Galewskiej w Warszawie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Słabowidzących nr 8 im. dr Zofii Galewskiej w Warszawie”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Słabowidzących nr 8 im. dr Zofii Galewskiej w Warszawie”
52,224819°N 21,037013°E/52,224819 21,037013
Strona internetowa

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Słabowidzących nr 8 im. dr Zofii Galewskiej w Warszawie – ośrodek dla uczniów słabowidzących założony w 1950 roku, dzięki inicjatywie okulistki, przyjaciółki dzieci – dr Zofii Galewskiej.

Początkowo była to jedynie Szkoła Podstawowa nr 11, która mieściła się przy ulicy Tamka 35 na warszawskim Powiślu. W 1960 roku została ona przeniesiona do specjalnie zbudowanego zespołu budynków przy ulicy Koźmińskiej 7 (także na Powiślu), gdzie ośrodek znajduje się do dziś.

Działalność edukacyjna i wychowawcza[edytuj | edytuj kod]

Ośrodek kształci i wychowuje słabo widzące dzieci i młodzież z Warszawy i całej Polski. Wychowankowie pochodzący spoza Warszawy, oraz potrzebujący tego z innych względów, mogą zamieszkać w internacie stanowiącym integralną część Ośrodka. W ramach działalności edukacyjnej są prowadzone następujące przedsięwzięcia oświatowe:

Dla uczniów, którzy z przyczyn zdrowotnych nie mogą uczęszczać do szkoły, prowadzone jest nauczanie indywidualne w domach.

We wszystkich szkołach realizowana jest podstawa programowa szkół ogólnodostępnych. Uczniowie pracują w niewielkich, 6–10 osobowych zespołach. Zajęcia prowadzi kadra nauczycielska posiadająca specjalistyczne przygotowanie. W pracy na lekcjach wykorzystywane są metody i formy nauczania zgodne z zasadami tyflopedagogiki. Uczniowie korzystają ze specjalnych podręczników (z powiększonym drukiem) oraz różnego rodzaju pomocy optycznych (np. lup i powiększalników).

W szkole podstawowej i gimnazjum istnieją klasy w których mogą się kształcić uczniowie ze niepełnosprawnością umysłową.

Do dyspozycji uczniów jest bogato wyposażona biblioteka, posiadająca duży wybór książek z powiększonym drukiem, książek mówionych, książek brajlowskich oraz filmów na płytach DVD.

Wychowankowie objęci są stałą opieką lekarską. Mogą też korzystać z konsultacji lekarza okulisty.

Prowadzone są zajęcia rozwijające umiejętność bezpiecznego poruszania się (orientacja przestrzenna), oraz umiejętność korzystania z osłabionego wzroku (terapia widzenia). W terapii stosuje się metodę Tomatisa oraz integracji sensorycznej. W zajęciach wykorzystuje się też Salę Doświadczeń Świata. Uczniowie ośrodka objęci są opieką psychologa i pedagoga szkolnego, a także logopedy.

W ośrodku funkcjonuje pracownia wczesnego wspomagania rozwoju dzieci w wieku 3–6 lat oraz punkt konsultacyjny dla rodziców.

W ośrodku prowadzone są również różnorodne zajęcia pozalekcyjne:

  • koła przedmiotowe (m.in. literackie, informatyczne, młodego ekonomisty)
  • koło sztuki użytkowej
  • koło szachowe
  • koło teatralne – teatr „Krzesiwo”
  • klub dziennikarski wydający gazetkę uczniowską „Wena”
  • koła sportowe (aerobik, pływanie, lekkoatletyka, ergowiosła, gry zespołowe))
  • koło taneczne – w tym kursy tańca towarzyskiego na różnym poziomie zaawansowania
  • zespół wokalny „Korniki”
  • zespół „Struny” – śpiew przy akompaniamencie gitary
  • nauka gry na gitarze
  • klubik „Tęcza” (zajęcia plastyczne)
  • klub majsterkowicza „Propeller”
  • harcerstwo
  • wolontariat

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]