Spider-Man: Daleko od domu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Spider-Man: Daleko od domu
Spider-Man: Far From Home‎
Ilustracja
logo filmu
Gatunek o superbohaterach
fantastyka naukowa
akcja
Rok produkcji 2019
Data premiery 26 czerwca 2019
5 lipca 2019 (Polska)
Kraj produkcji Stany Zjednoczone
Język angielski
Czas trwania 129 minut[1]
Reżyseria Jon Watts
Scenariusz Chris McKenna
Erik Sommers
Główne role Tom Holland
Samuel L. Jackson
Zendaya
Cobie Smulders
Jon Favreau
J.B. Smoove
Jacob Batalon
Martin Starr
Marisa Tomei
Jake Gyllenhaal
Muzyka Michael Giacchino
Zdjęcia Matthew Lloyd
Scenografia Claude Paré
Kostiumy Anna B. Sheppard
Montaż Dan Lebental
Leigh Folsom-Boyd
Keith Henderson
Produkcja Kevin Feige
Amy Pascal
Wytwórnia Marvel Studios
Columbia Pictures
Pascal Pictures
Dystrybucja Sony Pictures Releasing
Budżet 160 000 000 USD
Przychody brutto 1 131 927 996 USD
Strona internetowa
Chronologia
Marvel Cinematic Universe
Produkcja
Wydarzenia
Seria Spider-Man

Spider-Man: Daleko od domu (oryg. Spider-Man: Far From Home‎) – amerykański fantastycznonaukowy film akcji na podstawie serii komiksów o superbohaterze o tym samym pseudonimie wydawnictwa Marvel Comics. Za reżyserię odpowiadał Jon Watts, a za scenariusz Chris McKenna i Erik Sommers. Producentami filmu są Kevin Feige i Amy Pascal. W rolach głównych wystąpili: Tom Holland, Samuel L. Jackson, Zendaya, Cobie Smulders, Jon Favreau, J.B. Smoove, Jacob Batalon, Martin Starr, Marisa Tomei i Jake Gyllenhaal.

Po wydarzeniach w czwartej części Avengers, główny bohater, Peter Parker wyrusza razem z przyjaciółmi w wakacyjną podróż po Europie, podczas której musi zmierzyć się z istotami zwanymi Elementals[2].

Światowa premiera filmu miała miejsce 26 czerwca 2019 roku w Los Angeles. W Polsce zadebiutował on 5 lipca tego samego roku. Film przy budżecie 160 milionów dolarów zarobił ponad 1,13 miliarda. Otrzymał on pozytywne oceny od krytyków. Powstał on przy współpracy Sony Pictures z Marvel Studios. Wchodzi w skład Marvel Cinematic Universe, jest to dwudziesta trzecia produkcja należący do tej franczyzy. Jest on kontynuacją filmu Spider-Man: Homecoming z 2017 roku. Trzecia część zapowiedziana została na 2021 rok[3].

Streszczenie fabuły[edytuj | edytuj kod]

W Ixtenco w Meksyku Nick Fury i Maria Hill badają nienaturalną burzę i natrafiają na Żywiołaka Ziemi. Na miejscu pojawia się Quentin Beck, aby pokonać stworzenie. Później Beck pokonuje Żywiołaka Powietrza i zostaje zwerbowany przez Fury’ego i Hill. W tym czasie uczniowie Midtown School of Science and Technology w Nowym Jorku kończą rok. Szkoła organizuje dwutygodniową wycieczkę do Europy, podczas której Peter Parker, który wciąż opłakuje śmierć swojego mentora, Tony’ego Starka, planuje wyznać MJ miłość. Happy Hogan informuje Parkera, że Fury planuje się nim skontaktować, ale Parker ignoruje telefon od niego[4].

Parker i jego koledzy z klasy zaczynają podróż od Wenecji we Włoszech, gdzie atakuje Żywiołak Wody. Parker próbuje chronić swoich kolegów z klasy, a później pojawia się Beck i niszczy stworzenie. Fury spotyka się z Parkerem i daje mu okulary Starka, które były przeznaczone dla jego następcy. Okulary umożliwiają mu komunikację i przejęcie dowództwa nad sztuczną inteligencją E.D.I.T.H., która ma dostęp do baz danych Stark Industries i zarządza dużym zapasem broni umieszczonej na orbicie. Beck informuje Parkera, że pochodzi z alternatywnej rzeczywistości, w której Żywiołaki zabiły jego rodzinę i zniszczyły jego cywilizację. Przewiduje, że Żywiołak Ognia pojawi się w Pradze. Parker odmawia przyłączenia się do walki i wraca na wycieczkę klasową[4].

Fury potajemnie zmienia trasę wycieczki, aby skierować uczniów do Pragi. Tam Parker zostaje zmuszony do pomocy Beckowi w walce z Żywiołakiem Ognia i ponownie musi chronić swoich przyjaciół. Beckowi udaje się zniszczyć stworzenie z pomocą Parkera. Fury i Hill zapraszają Parkera i Becka do Berlina, aby omówić utworzenie nowego zespołu superbohaterów, jednak Parker decyduje, że Beck powinien iść sam i przekazuje mu kontrolę nad E.D.I.T.H. Okazuje się Beck udaje, że jest z innej rzeczywistości i jest byłym specjalistą od holograficznych iluzji Stark Industries, który został zwolniony za bycie niestabilnym. Obecnie przewodzi zespołowi niezadowolonych byłych pracowników Starka i używa zaawansowanych projektorów zamontowanych na dronach do symulacji ataków Żywiołaków oraz swojej maskarady jako bohatera, aby przejąć kontrolę nad E.D.I.T.H. i zwiększyć skalę swoich iluzji[4].

MJ informuje Parkera, że wie, że jest Spider-Manem. Później odkrywają, że kawałek gruzu, który MJ znalazła podczas bitwy, to projektor, który pokazuje część ataku Żywiołaka Powietrza. Dzięki temu dowiadują się, że ​​Beck nie jest tym, za kogo się podaje. Parker wyrusza do Berlina, aby ostrzec Fury’ego. Jednak okazuje się, że jest to kolejna iluzja Becka po tym, jak Parker ujawnił, że powiedział swoim przyjaciołom prawdę o Becku. Beck rozprasza go duża ilością iluzji i kieruje Parkera prosto pod pędzący pociąg. Zakłada, że Parker ​​został zabity, jednak ciężko ranny Parker odzyskuje przytomność i kontaktuje się z Hoganem, który przewozi go do Londynu, gdzie dotarła jego wycieczka. Beck przy pomocy E.D.I.T.H. tworzy iluzję łączącą wszystkie Żywiołaki i planuje zabić przyjaciół Parkera. Parker udaje się zniszczyć iluzję, więc Beck postanawia zaatakować go przy użyciu dronów. Parker pokonuje Becka i odzyskuje kontrolę nad E.D.I.T.H. Beck umiera z powodu ran odniesionych przez nieudane strzały z dronów, ale jeden z jego współpracowników ucieka z danymi z dronów. Po powrocie do Nowego Jorku Parker zaczyna się spotykać z MJ[4].

W scenie pomiędzy napisami, J. Jonah Jameson z portalu TheDailyBugle.net transmituje sfabrykowany materiał filmowy z incydentu w Londynie, w którym Beck wrobił Spider-Mana w atak dronów i jego śmierć oraz ujawnił tożsamość Parkera światu. W scenie po napisach, Fury i Hill okazują się być skrullami w przebraniu, Talosem i Soren, pod dowództwem prawdziwego Fury’ego, który dowodzi statkiem kosmicznym skrulli[4].

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Swoje role z poprzednich filmów franczyzy powtórzyli Tony Revolori jako Eugene „Flash” Thompson, szkolny rywal Parkera[17]; Angourie Rice jako Betty Brandt[14], Jorge Lendeborg Jr. jako Jason Ionello, kolega ze szkoły Parkera[18] oraz Peter Billingsley jako William Ginter Riva, naukowiec kiedyś pracujący z Obadiah’em Stane’em[8]. W filmie wystąpili również: Numan Acar jako Dimitri, współpracownik Fury’ego[19], Remy Hii jako Brad Davis, konkurencja dla Parkera o względy Jones[20] oraz Zach Barack jako Zach, kolega ze szkoły Parkera[17].

W roli cameo w scenie po napisach pojawił się J.K. Simmons jako J. Jonah Jameson. Aktor powtórzył swoją rolę z trylogii o Spider-Manie w reżyserii Sama Raimiego, która nie osadzona jest w MCU[8].

Tom Holland
(Peter Parker / Spider-Man)
Samuel L. Jackson
(Nick Fury)
Zendaya
(Michelle „MJ” Jones)
Cobie Smulders
(Maria Hill)
Jon Favreau
(Harold „Happy” Hogan)
J.B.Smoove
(Julius Dell)
Jacob Batalon
(Ned Leeds)
Martin Starr
(Roger Harrington)
Marisa Tomei
(May Parker)
Jake Gyllenhaal
(Quentin Beck / Mysterio)

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Rozwój projektu[edytuj | edytuj kod]

W czerwcu 2016 roku Tom Rothman poinformował, że Sony i Marvel Studios planują kolejne filmy o Spider-Manie[21]. Miesiąc później, Kevin Feigie ujawnił, że pierwotny plan Marvela polegał na wzorowaniu się na serii o Harrym Potterze – każdy film miałby opowiadać o kolejnym roku szkolnym[22]. W październiku 2016 Tom Holland wyjawił, że trwają rozmowy na temat kolejnego filmu[23]. W grudniu 2016 roku Sony zapowiedziało kontynuację filmu z premierą w lipcu 2019[24]. W czerwcu 2017 roku poinformowano, że akcja filmu będzie miała miejsce zaraz po wydarzeniach pokazanych w czwartej części Avengers[25].

W lipcu 2017 roku ujawniono, że w filmie zostanie wykorzystana kolejna postać, do której ma prawa Marvel Studios, podobnie jak w przypadku Spider-Man: Homecoming i postaci Iron Mana[26]. W tym samym miesiącu poinformowano, że Jon Watts, który odpowiadał za Homecoming negocjuje powrót do kontynuacji ponownie w roli reżysera[27]. Pod koniec sierpnia film rozpoczął przedprodukcję, a dwóch scenarzystów pierwszej części, Chris McKenna i Erik Sommers, negocjowało powrót przy sequelu[28][29]. W grudniu 2017 roku potwierdzono, że Watts wyreżyseruje film, a w maju 2018 roku, że McKenna i Sommers napisali scenariusz[30][31]. Pod koniec czerwca 2018 roku Tom Holland wyjawił pełny tytuł filmu, Spider-Man: Far From Home[32].

Casting[edytuj | edytuj kod]

W listopadzie 2016 roku Tom Holland poinformował, że jego kontrakt opiewa na 6 filmów, w tym na 3 o Spider-Manie[6]. W październiku 2017 roku Jacob Batalon potwierdził, że powróci jako Ned Leeds[13]. W lutym 2018 roku ujawniono, że Zendaya zagra ponownie Michelle „MJ” Jones[9].

W maju 2018 roku poinformowano, że Jake Gyllenhaal negocjuje rolę Mysterio w filmie oraz że Michael Keaton i Marisa Tomei powtórzą role z pierwszej części[15][31]. Pod koniec czerwca tego samego roku potwierdzono udział Gyllenhaala w filmie[16]. W następnym miesiącu poinformowano, że swoje role z pierwszej części powtórzą również Tony Revolori i Hemky Madera[17][33]. Do obsady dołączyli również Numan Acar jako Dimitri J.B. Smoove w nieujawnionej roli[11][19]. Na początku sierpnia 2017 roku ujawniono, że Samuel L. Jackson i Cobie Smulders powtórzą swoje role z poprzednich produkcji MCU jako Nick Fury i Maria Hill[7]. W tym samym miesiącu do obsady dołączył Remy Hii[34].

Pod koniec września 2018 roku ujawniono, że swoje role z poprzedniej części powtórzą Angourie Rice jako Betty Brandt oraz Martin Starr jako Roger Harrington[14]. W maju 2019 roku Watts wyjawił, że Keaton i Laura Harrier, pomimo wcześniejszych doniesień, nie pojawiają się w filmie[35].

Zdjęcia[edytuj | edytuj kod]

Zdjęcia do filmu rozpoczęły się 2 lipca 2018 roku w hrabstwie Hertfordshire w Wielkiej Brytanii po roboczym tytułem Fall of George[36][37]. Film był kręcony również w Londynie[38]. Za zdjęcia odpowiadał Matthew Lloyd, za scenografię – Claude Paré, a za kostiumy – Anna B. Sheppard[39][40]. Zdjęcia zostały zakończone 16 października 2018 roku[41].

Muzyka[edytuj | edytuj kod]

W październiku 2018 roku poinformowano, że Michael Giacchino, który pracował nad Spider-Man: Homecoming, również skomponuje muzykę do tego filmu[42].

Promocja[edytuj | edytuj kod]

8 grudnia 2018 roku, podczas panelu studia Sony, w którym uczestniczyli Tom Holland, Jacob Batalon i Jake Gyllenhaal, został zaprezentowany publiczności brazylijskiego Comic Con Experience pierwszy zwiastun filmu[43].

Wydanie[edytuj | edytuj kod]

Światowa premiera miała miejsce 26 czerwca 2019 roku w Los Angeles. Podczas wydarzenia uczestniczyła obsada i produkcja filmu oraz zaproszeni specjalni goście. Premierze tej towarzyszył czerwony dywan oraz szereg konferencji prasowych[44].

Premiera dla szerszej publiczności w Stanach Zjednoczonych odbyła się 2 lipca tego samego roku[45]. Początkowo film miał to być 5 lipca. W Polsce zadebiutował 5 lipca tego samego roku[24].

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

Box office[edytuj | edytuj kod]

Budżet filmu wyniósł 160 milionów dolarów. W Stanach Zjednoczonych i Kanadzie zarobił on ponad 390 milionów a łączny przychód filmu na świecie wyniósł prawie 1,132 miliarda[46].

Krytyka w mediach[edytuj | edytuj kod]

Film spotkał się z pozytywną reakcją krytyków. W serwisie Rotten Tomatoes 90% z 440 recenzji jest pozytywnych, a średnia ocen wyniosła 7,44/10[47]. Na portalu Metacritic średnia ocen z 55 recenzji wyniosła 69 punktów na 100[48].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Spider-Man: Far From Home (2019) (ang.). British Board of Film Classification. [dostęp 2019-07-03].
 2. Germain Lussier: The Avengers 4 Trailers Are Going To Have A Weird Marketing Problem (ang.). gizmodo.com.au. [dostęp 2018-06-26].
 3. Brent Lang: Spider-Man Will Stay in the Marvel Cinematic Universe (ang.). Variety. [dostęp 2019-09-27].
 4. a b c d e Spider-Man: Daleko od domu, reż. Jon Watts
 5. Kuba Gronek: Obsada dubbingu filmu „Spider-Man: Daleko od domu” (pol.). wsyncu.pl. [dostęp 2019-06-18].
 6. a b Tatiana Siege: Tom Holland Learned He Got His 'Spider-Man: Homecoming' Role From a Marvel Instagram Post (ang.). The Hollywood Reporter. [dostęp 2016-11-09].
 7. a b c Kyle Buchanan: Spider-Man: Far From Home Adds Samuel L. Jackson, Cobie Smulders (ang.). Vulture. [dostęp 2018-08-07].
 8. a b c d Sean Keane: Spider-Man: Far From Home postcredits scenes, explained (ang.). CNet. [dostęp 2019-07-01].
 9. a b Borys Kit, Mia Galuppo: Jake Gyllenhaal, Ansel Elgort, Zendaya to Star in Crime Drama 'Finest Kind' (ang.). The Hollywood Reporter. [dostęp 2018-02-09].
 10. Sam Warner: Spider-Man: Far from Home set picture confirms the return of an MCU favourite (ang.). Digital Spy. [dostęp 2018-09-07].
 11. a b Mike Fleming Jr: J.B. Smoove Joins ‘Spider-Man: Far From Home’ (ang.). Deadline. [dostęp 2018-07-09].
 12. Ben Pearson: How a Car Commercial Impacted the Marvel Cinematic Universe (ang.). /Film. [dostęp 2019-05-08].
 13. a b Julia Alexander: Peter Parker’s best friend, Ned, may show up in an Avengers movie (ang.). polygon.com. [dostęp 2017-10-05].
 14. a b c Hannah Shaw-Williams: Far From Home Set Photos Confirm Iconic Comic Book Couple (ang.). Screen Rant. [dostęp 2018-09-30].
 15. a b Justin Kroll: Jake Gyllenhaal Eyed for Villain Role in ‘Spider-Man: Homecoming’ Sequel (ang.). Variety. [dostęp 2018-05-21].
 16. a b Aaron Couch: Tom Holland Reveals Next 'Spider-Man' Movie Is Called 'Far From Home' (ang.). The Hollywood Reporter. [dostęp 2018-06-23].
 17. a b c David James: Tom Holland Hangs Out With Spider-Man: Far From Home Cast In New Pic (ang.). wegotthiscovered.com. [dostęp 2018-07-23].
 18. Mike Reyes: Spider-Man Far From Home Has Renamed Endgame's The Decimation (ang.). Cinema Blend. [dostęp 2019-07-02].
 19. a b Amanda N’Duka: ‘Spider-Man: Far From Home’ Adds Numan Acar (ang.). Deadline. [dostęp 2018-07-17].
 20. James Whitbrook: How Spider-Man: Far From Home Brings Peter Parker Back Down to Earth (ang.). io9.gizmodo.com. [dostęp 2019-05-08].
 21. Stephen Galloway: Tom Rothman on 'Spider-Man' Plans and Loving 'Ghostbusters' Trolls: „Can We Please Get Some More Haters to Say Stupid Things?” (ang.). The Hollywood Reporter. [dostęp 2016-06-23].
 22. Adam Chitwood: Kevin Feige Says ‘Spider-Man’ Sequels Could Follow the ‘Harry Potter’ Format (ang.). Collider. [dostęp 2016-07-27].
 23. Leigh Nordstrom: Robert Pattinson, Sienna Miller Talk ‘The Lost City of Z’ (ang.). wwd.com. [dostęp 2016-10-16].
 24. a b Anthony D’Alessandro: ‘Spider-Man: Homecoming 2’ Shoots Web Around Independence Day 2019; ‘Bad Boys 4’ Moves To Memorial Day (ang.). Deadline. [dostęp 2016-12-09].
 25. Chris Agar: Spider-Man: Homecoming 2 Is Set Minutes After Avengers 4 (ang.). Screen Rant. [dostęp 2017-06-29].
 26. Tatiana Siegel, Borys Kit: How Sony Learned to Cede Control to Marvel on 'Spider-Man: Homecoming' (ang.). The Hollywood Reporter. [dostęp 2017-07-21].
 27. Rebecca Ford, Borys Kit: 'Spider-Man: Homecoming' Director in Talks to Return for Sequel (Exclusive) (ang.). The Hollywood Reporter. [dostęp 2017-07-19].
 28. Adam Chitwood: ‘Spider-Man: Homecoming 2’ Filming Dates, Title Details Revealed (ang.). Collider. [dostęp 2017-07-26].
 29. Borys Kit: 'Spider-Man: Homecoming' Writers Returning for Sequel (Exclusive) (ang.). The Hollywood Reporter. [dostęp 2017-08-30].
 30. Cooper Hood: Kevin Feige Confirms Jon Watts Will Direct Spider-Man: Homecoming 2 (ang.). Screen Rant. [dostęp 2017-12-09].
 31. a b Etan Vlessing, Borys Kit: Jake Gyllenhaal in Talks to Star in 'Spider-Man: Homecoming' Sequel (ang.). The Hollywood Reporter. [dostęp 2018-05-21].
 32. Matt Patches: Tom Holland just revealed the full title of Spider-Man 2 (ang.). polygon.com. [dostęp 2018-06-23].
 33. James Grebey: 'Spider-Man: Far From Home' Photos Reveal an Unexpected Returning Character (ang.). inverse.com. [dostęp 2018-07-03].
 34. Umberto Gonzalez: ‘Crazy Rich Asian’ Star Remy Hii Joins ‘Spider-Man: Far From Home’ Cast (Exclusive) (ang.). The Wrap. [dostęp 2018-08-14].
 35. Eric Davis: EXCLUSIVE INTERVIEW: 'SPIDER-MAN: FAR FROM HOME' DIRECTOR JON WATTS BREAKS DOWN THAT WILD NEW TRAILER (ang.). fandango.com. [dostęp 2019-05-06].
 36. Sam Stone: First Spider-Man: Far From Home Set Photos Surface (ang.). CBR.com. [dostęp 2018-07-02].
 37. Christopher Marc: ‘Spider-Man 2′ Working Title Continues Jon Watts’ Reference To Seinfeld (ang.). omegaunderground.com. [dostęp 2017-12-18]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 38. Ana Dumaraog: New Spider-Man: Far From Home Set Video Sees Tom Holland Get Emotional (ang.). Screen Rant. [dostęp 2018-07-08].
 39. Thomas Bacon: Spider-Man: Homecoming 2 Recruits Daredevil & IT Crew Members (ang.). Screen Rant. [dostęp 2018-01-16].
 40. Cooper Hood: Spider-Man: Homecoming 2 Gets The First Avenger Costume Designer (ang.). Screen Rant. [dostęp 2018-01-17].
 41. Cooper Hood: Spider-Man: Tom Holland Announces Far From Home Has Wrapped (ang.). Screen Rant. [dostęp 2018-11-16].
 42. Michael Giacchino to Return for ‘Spider-Man: Far From Home’ (ang.). Film Music Reporter. [dostęp 2018-11-10].
 43. Justin Carter: Spider-Man: Far From Home Trailer Description from Brazil Comic Con (ang.). CBR.com. [dostęp 2018-12-08].
 44. SPIDERMAN: FAR FROM HOME PREMIERE, LA (ang.). averagesocialite.com. [dostęp 2019-06-02].
 45. Sandy Shaefer: Spider-Man: Far From Home Release Date Moves Up 3 Days (ang.). Screen Rant. [dostęp 2019-04-17].
 46. Spider-Man: Far from Home (ang.). Box Office Mojo. [dostęp 2020-09-11].
 47. Spider-Man: Far from Home (ang.). Rotten Tomatoes. [dostęp 2020-09-11].
 48. Spider-Man: Far from Home (ang.). Metacritic. [dostęp 2020-09-11].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]