Spike Edney

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Spike Edney
Ilustracja
Imię i nazwisko Philip Edney
Data urodzenia 11 grudnia 1951
Pochodzenie Wielka Brytania
Instrumenty gitara, instrumenty klawiszowe, puzon
Gatunki rock
Aktywność od lat 70.

Spike Edney, właściwie Philip Edney (ur. 11 grudnia 1951) – brytyjski muzyk. Najbardziej znany z współpracy z zespołem Queen (od 1984), czasem nazywany piątym członkiem tejże grupy.

W latach 70. nagrywał i koncertował z The Tymes i Ben E. King, grał na instrumentach klawiszowych, gitarze basowej, gitarze i puzonie. Pod koniec lat 70. współpracował z Edwinem Starrem, a potem z Duran Duran, The Boomtown Rats, Dexys Midnight Runners, Haircut 100, The Rolling Stones, Bon Jovi, Bobem Geldofem, Peterem Greenem i Joe Cockerem.

W czasie pracy z Queen grał głównie na instrumentach klawiszowych, gitarze rytmicznej i śpiewał. Uczestniczył w trasach grupy od 1984 i brał udział w projektach Rogera Taylora (The Cross) i Briana Maya oraz ich trasach kocertowych w 1993 i 1998 roku. Grał na instrumentach klawiszowych podczas The Freddie Mercury Tribute Concert, trasy Queen + Paul Rodgers oraz w musicalu We Will Rock You.

W 1994 stworzył grupę „SAS” (Spike’s All Stars), w której ciągle zmieniającym się składzie grali muzycy Queen, Whitesnake, Free, Roxy Music, Toto, Spandau Ballet i artyści solowy tacy jak Roy Wood, Leo Sayer, Dean Friedman, Kiki Dee, Steven Edney i Paul Young.

Wybrana dyskografia[edytuj]

Albumy:

Wideo:

Linki zewnętrzne[edytuj]