Przejdź do zawartości

Spike Edney

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Spike Edney
Ilustracja
Imię i nazwisko

Philip Edney

Data i miejsce urodzenia

11 grudnia 1951
Portsmouth

Pochodzenie

Wielka Brytania

Instrumenty

gitara, instrumenty klawiszowe, puzon

Gatunki

rock

Aktywność

od lat 70.

Spike Edney, właściwie Philip Edney (ur. 11 grudnia 1951) – brytyjski muzyk. Najbardziej znany ze współpracy z zespołem Queen (od 1984), czasem nazywany piątym członkiem tejże grupy.

W latach 70. nagrywał i koncertował z The Tymes i Ben E. King, grał na instrumentach klawiszowych, gitarze basowej, gitarze i puzonie. Pod koniec lat 70. współpracował z Edwinem Starrem, a potem z Duran Duran, The Boomtown Rats, Dexys Midnight Runners, Haircut 100, The Rolling Stones, Bon Jovi, Bobem Geldofem, Peterem Greenem i Joe Cockerem.

W czasie pracy z Queen grał głównie na instrumentach klawiszowych, gitarze rytmicznej i śpiewał. Uczestniczył w trasach grupy od 1984 i brał udział w projektach Rogera Taylora (The Cross) i Briana Maya oraz ich trasach koncertowych w 1993 i 1998 roku. Grał na instrumentach klawiszowych podczas The Freddie Mercury Tribute Concert, trasy Queen + Paul Rodgers oraz w musicalu We Will Rock You.

W 1994 stworzył grupę „SAS” (Spike’s All Stars), w której ciągle zmieniającym się składzie grali muzycy Queen, Whitesnake, Free, Roxy Music, Toto, Spandau Ballet i artyści solowy tacy jak Roy Wood, Leo Sayer, Dean Friedman, Kiki Dee, Steven Edney i Paul Young.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy:

Wideo:

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]