Spinacz do bielizny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wczesna drewniana żabka
Współczesna żabki wykonane z plastiku z metalową sprężyną

Żabka, spinacz lub klamerka – prosty przyrząd mechaniczny służący do przymocowywania mokrego prania do linki. Żabki są produkowane w wielu odmianach.

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Urządzenie mechaniczne służące do przypinania mokrego prania do sznurka nie ma przyjętej i oficjalnej polskiej nazwy. Potocznie używanych jest kilka różnych nazw, które nie są przypisane do konkretnych rejonów Polski. Używane są takie nazwy jak „spinacz” czy „klamerka”[1]. W sprzedaży używane są takie nazwy jako „żabki”, „spinacze”, „klamerki”, często z dodatkowym określeniem „do prania” lub „do bielizny”.

Konstrukcja[edytuj | edytuj kod]

Żabki składają się zazwyczaj z dwóch części połączonych sprężyną lub kawałkiem blaszki. Żabki służą do przymocowania prania do linki, ściskając mokry materiał zawieszony na lince.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Za pierwszą osobę, która stworzyła żabkę, uchodzi Jérémie Victor Opdebec, który opatentował swój wynalazek w 1809, choć żabki były prawdopodobnie znane już wcześniej[2]. Żabka Opdebeca była wykonana z jednego kawałka drewna i nie posiadała mechanizmu zapewniającego zamykanie się jej[2].

Nowoczesną żabkę opatentował w 1853 David M. Smith, jego przyrząd został udoskonalony w 1887 przez Solona E. Moore’a, który dodał „skręconą oś” (coiled fulcrum) z drutu działającą jak sprężyna[2]. Podobne żabki używane są do czasów współczesnych.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Katarzyna Kłosińska: Spinacz a klamerka – Poradnia językowa PWN. sjp.pwn.pl, 2016-07-13. [dostęp 2018-12-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-12-03)].
  2. a b c The Economist”: The curious history of the clothespeg. Medium (medium.com), 2016-12-22. [dostęp 2018-10-29]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]