Spirala inflacyjna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Spirala inflacyjna (spirala cen i płac) – zjawisko polegające na samoczynnym mechanizmie dostosowania cenowego, mające na celu zabezpieczenie realnej wartości dochodów.

Spirala inflacyjna jest możliwym następstwem występującej inflacji kosztowej związanej ze wzrostem kosztów produkcji – np. wzrostem cen surowców i materiałów wykorzystywanych w procesie produkcyjnym czy wzrostem płac. Może się ona rozpocząć albo z powodu wysokiego zagregowanego popytu w połączeniu z niemal pełnym zatrudnieniem [1], albo z powodu szoków podażowych, takich jak wzrost cen ropy.

Zjawisko inflacji sprawia, że przedsiębiorcy w celu utrzymania realnych zysków przedsiębiorstwa na stałym poziomie podnoszą ceny produkowanych przez nich towarów i usług. Wzrost cen na rynku powoduje spadek siły nabywczej pieniądza i żądania pracowników w kierunku podwyżek płac utrzymujących ich realne zarobki na niezmienionym poziomie. Podwyżki te z kolei prowadzą do dalszego wzrostu cen towarów i usług (wzrost kosztów czynników wytwórczych), co znowu prowadzi do spadku siły nabywczej pieniądza.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Theory 6 - Theories - Causes - Inflation - Monetary Policy - Economics bank - Virtual Bank of Biz/ed, web.archive.org, 8 kwietnia 2009 [dostęp 2021-07-30] [zarchiwizowane z adresu 2009-04-08].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • B. Czarny, R. Rapacki: Podstawy Ekonomii. Warszawa: Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, 2002.