Spirit of Eden

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Spirit of Eden
Album studyjny zespołu Talk Talk
Wydany 16 września 1988
Nagrywany 19871988
Gatunek Post-rock, New Age, art rock, jazz-rock
Długość 41:30
Wydawnictwo EMI, Parlophone
Producent Tim Friese-Greene
Oceny
Album po albumie

Spirit of Eden – czwarty album brytyjskiego zespołu Talk Talk, wydany 16 września 1988. To pierwsze wydawnictwo, na którym grupa odeszła zupełnie w kierunku kameralnego, uduchowionego post-rocka – poprzednie nagrania grupy bliższe były synthpopowi i nowej fali. Talk Talk uznawani są za pionierów gatunku, a Spirit of Eden – za pierwszą jego płytę[4]. Bogaty, improwizacyjny styl płyty łączy w sobie elementy eksperymentalnego rocka, jazzu, ambientu i muzyki klasycznej. Tematyka skupia się wokół miłości, duchowości (Hollis określał je jednak nie jako religijne, ale raczej humanitarne); teksty są tajemnicze, wręcz poetyckie.

Okoliczności powstania i nagrania[edytuj | edytuj kod]

Chociaż od początku istnienia grupy lider Mark Hollis deklarował zainteresowanie klasycznymi i jazzowymi muzykami (Miles Davis, John Coltrane, Béla Bartók czy Claude Debussy), to pierwsze dwa albumy (The Party’s Over z 1982 i It’s My Life z 1984) brzmiały bardziej komercyjnie. Ich nagranie Hollis wyjaśnił potrzebą sukcesu wśród publiczności, jak i mniejszą ceną syntezatorów. Zarobione pieniądze pozwoliły na nagranie The Colour of Spring (1986), utrzymanego głównie w stylistyce baroque pop (choć utwory takie, jak „April 5th” czy „Chameleon Day” zdradzały zainteresowanie minimalizmem; w tym kierunku zespół poszedł na Spirit of Eden). Ze względu na sukces grupy wydawnictwo Parlophone (część EMI) pozwoliło nagrywać grupie album bez ograniczeń budżetowych. Proces rejestracji trwał ponad rok, a inżynier Phill Brown wspomina o „nagrywaniu każdej zmiany i godzinach prób nagrywania każdej ścieżki”. Płytę nagrywano często w ciemności albo przy świecach w celu uzyskania specyficznej atmosfery i skoncentrowania na muzyce. W związku ze wstępnym odrzuceniem płyty przez EMI, która stwierdziła, że płyta nie ma szans na komercyjny sukces, zespół zdecydował się na opuszczenie jej stajni i po sądowym uwolnieniu się od kontraktu, przeszedł pod skrzydła Polydor. Kosztowało to jednak grupę dużo czasu, a także podpisanie kontraktu z Polydor na 2 następne płyty (Laughing Stock z 1991 i solowego albumu lidera pt. Mark Hollis z 1998).

Promocja i wydanie[edytuj | edytuj kod]

Zespół nie planował wydać z płyty żadnych singli, jednak EMI wydało skróconą wersję utworu „I Believe in You” (nie dostał się nawet do Top 75 UK Singles Chart). Do utworu nagrano teledysk, w którym Mark Hollis siedzi na krześle i gra na gitarze, śpiewając – lider nie był z niego zadowolony. Album został uznany za tragedię dla marketingowców, gdyż był zwartą, kameralną całością, z której trudno wyłonić singiel. Dodatkowo zespół odmówił wykonywania dzieła na żywo czy trasy koncertowej. Płyta mimo wszystko znalazła się na 19. miejscu UK Albums Chart i trafiła do notowania na 5 tygodni. Wydanie płyty także było nietypowe – okładka prezentowała drzewo z przyczepionymi doń muszelkami i zwierzątkami morskimi, a wkładka zawierała ręcznie pisane teksty.

Lista utworów[edytuj | edytuj kod]

Wszystkie utwory napisali Mark Hollis i Tim Friese-Greene.

  1. „The Rainbow” – 8:05
  2. „Eden” – 7:37
  3. „Desire” – 7:08
  4. „Inheritance” – 5:19
  5. „I Believe In You” – 6:08
  6. „Wealth” – 6:35

Pierwsze europejskie wydania liczą „The Rainbow”, „Eden” i „Desire” jako jeden utwór; wersja amerykańska nie, choć między utworami nie ma słyszalnej przerwy. Prawdopodobnie z przyczyn technicznych następuje ok. 30-sekundowa przerwa między „Desire” a „Inheritance”.

Personel[edytuj | edytuj kod]

Dodatkowy personel
Produkcja

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Spirit of Eden - Talk Talk | Songs, Reviews, Credits | AllMusic, allmusic.com [dostęp 2017-11-20] (ang.).
  2. Album Review: Talk Talk - Spirit Of Eden / Releases / Releases // Drowned In Sound, drownedinsound.com [dostęp 2017-11-20] [zarchiwizowane z adresu 2012-03-29].
  3. Talk Talk - Spirit Of Eden | Music Review | Tiny Mix Tapes, tinymixtapes.com [dostęp 2017-11-20] (ang.).
  4. Post-Rock Music Genre Overview | AllMusic, allmusic.com [dostęp 2017-11-20] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]