Spirulina (dietetyka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy suplementu diety. Zobacz też: inne znaczenia nazwy Spirulina.
Tabletki spiruliny

Spirulina – handlowa nazwa sinic (cyjanobakterii) należących do rzędu Oscillatoriales. Należy do niego gatunek Arthrospira platensis.

Spirulina jest bardzo bogata w białko – zawartość białka w suchej masie wynosi ok. 70%[1][2]. Zawiera także witaminy A, B, C, D, E, K i inne. Spirulina jest bogata w magnez i beta-karoten.

Stosowana do produkcji kosmetyków, suplementów żywieniowych oraz pokarmów dla glonożernych ryb akwariowych. Jako suplement diety ludzkiej spirulina charakteryzuje się wysoką przyswajalnością na poziomie 85–95%[3].

Nazwa ta w odniesieniu do tych sinic pochodzi z czasów, gdy przedstawicieli rodzaju Arthrospira zaliczano do rodzaju Spirulina. W obecnych ujęciach systematycznych rodzaje te uważa się za spokrewnione (należą do rzędu drgalnicowców), ale odrębne.

Działa detoksykacyjnie względem toksyn środowiskowych, dymu tytoniowego, leków, stymuluje układ immunologiczny, działa osłonowo na błonę śluzową żołądka[4], ze względu na zawartość witaminy B12 jest suplementem diety[5] (szczególnie polecana dla diety wegetariańskiej gdyż w większości warzyw i owoców ta witamina nie występuje)[4].

Z drugiej strony, istnieją doniesienia o podwyższonej zawartości w wybranych suplementach diety zawierających m.in. spirulinę substancji toksycznych, np. glinu, co może mieć związek ze sposobem prowadzenia niektórych hodowli glonów na cele przemysłowe[6].

Przypisy

  1. Amino Acid Profile for Seaweed, spirulina, dried
  2. How to Use Spirulina For Protein | eHow.com
  3. Spirulina as a Protein Supplement that is highly digestable
  4. a b Marcin Molski: Nowoczesna Kosmetologia. Warszawa: Wdawnictwo Naukowe PWN, 2014, s. 11. ISBN 978-83-01-17976-2.
  5. ALGTABLETTER - ALG-BÖRJE: Algi morskie z czystych mórz Islandii. znamlek.pl. [dostęp 2015-10-15].
  6. Piotr Rzymski, Barbara Poniedziałek: O niebezpieczeństwach związanych ze stosowaniem wybranych suplementów diety opartych o biomasę mikroalg. W: XXIII Zjazd Hydrobiologów Polskich Koszalin, 8-12 września 2015 r. : Materiały. Koszalin: Wydawnictwo Uczelniane Politechniki Koszalińskie, 2015, s. 231. ISBN 978-83-7365-388-7.