Spirydon z Tremituntu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Święty
Spirydon z Tremituntu

Σπυρίδων Τριμυθούντος
biskup
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia ok. 270
Askia
Data i miejsce śmierci 348
Tremitunt
Czczony przez Kościół katolicki
Cerkiew prawosławną
Wspomnienie 12 grudnia (kat.[1])
14 grudnia (kat.[2]/praw.)
Atrybuty czapka pasterska
Szczególne miejsca kultu Korfu, Wenecja

Spirydon z Tremituntu, gr. Σπυρίδων Τριμυθούντος (ur. ok 270 w Askii, zm. w 348 w Tremituncie) – biskup, święty Kościoła katolickiego i prawosławnego.

Życiorys[edytuj]

Urodził się w rodzinie rolniczej około roku 270 w Askii, na Cyprze. Gdy dorósł, zawarł związek małżeński, z którego narodziła się córka Irena. Podczas prześladowań chrześcijan za Domicjana Spirydonowi wybito prawe oko i zraniono w lewą łydkę. Skazano go też na przymusowe roboty w kamieniołomach hiszpańskich. Został uwolniony dopiero po edykcie mediolańskim.

W 315 roku został wybrany na biskupa Tremituntu. Brał udział w I soborze nicejskim w 325 r. i synodzie w Sardyce w 343 r.

Zmarł najprawdopodobniej 14 grudnia 348 roku. Około 691 r. jego szczątki z Tremituntu przeniesiono do Konstantynopola, a w 1456 r. do Epiru. Ostatecznie spoczęły na Korfu, gdzie znajdują się do dnia dzisiejszego.

Spirydon jest patronem garncarzy, sierot, żeglarzy i ludzi odbywających podróże morskie, a także wyspy Korfu. W Grecji jest jednym z najbardziej czczonych świętych. Uważany jest tam za taumaturga, czyli cudotwórcę. Święto Spirydiona obchodzone jest w Grecji uroczyście 12 grudnia. Wielką cześć odbiera też święty Spirydion w Wenecji.

W ikonografii św. Spirydion przedstawiony jest w szacie biskupiej i w czapce pasterskiej[3].

Dzień obchodów[edytuj]

Jego wspomnienie obchodzono na Wschodzie w dniu 12, a na Zachodzie w dniu 14 grudnia. Nowe Martyrologium Rzymskie umieszcza go pod datą przyjętą na Wschodzie.

Galeria[edytuj]

Przypisy[edytuj]

Zobacz też[edytuj]