Spis inwentarza
![]() |
Trwa dyskusja nad usunięciem tego artykułu, kliknij i weź w niej udział. |
Spisem inwentarza jest spis majątku zmarłego oraz jego długów, wykonywany jest przez komornika sądowego na wniosek spadkobiercy, uprawnionego do zachowku, zapisobiercy, wykonawcy testamentu, tymczasowego przedstawiciela czy też wierzyciela.
Wniosek o wykonanie spisu inwentarza z reguły składany jest po wydaniu przez sąd spadku postanowienia o sporządzeniu spisu inwentarza[1], jednak może też zostać zgłoszony komornikowi właściwemu bezpośrednio, komornik wówczas niezwłocznie zawiadamia sąd o przystąpieniu do sporządzenia spisu inwentarza[2].
Czynność podlega opłacie stałej. Komornik spisuje do protokołu składniki majątku spadkodawcy (zmarłego), tj. aktywów i pasywów oraz ustala ich wartość. Aktywa stanowią m.in. ruchomości, nieruchomości, prawa majątkowe, wierzytelności, pasywa to natomiast długi i inne zobowiązania[3]. Wartość przedmiotów należących do spadku i przedmiotów zapisów windykacyjnych komornik ustala według stanu i cen z chwili otwarcia spadku (daty śmierci spadkodawcy), wysokość długów spadkowych ustalana jest według stanu z chwili otwarcia spadku[4]. Po sporządzeniu spisu inwentarza akta sprawy przekazywane są do sądu spadku.
Przypisy[edytuj | edytuj kod]
- ↑ Art. 637 Ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U.2020.0.1575 t.j.) .
- ↑ Art. 6371 Ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U.2020.0.1575 t.j.).
- ↑ Komornik Katowice Marta Lech – Kancelaria Komornicza, komornikkatowice-wschod.pl [dostęp 2021-02-23] (pol.).
- ↑ Art. 6388 Ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U.2020.0.1575 t.j.).