Spismichałowa Czuba

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Spismichałowa Czuba
Ilustracja
Spismichałowa Czuba i charakterystyczna grań Zamki widoczna na pierwszym planie (nieco na lewo od Szerokiej Jaworzyńskiej)
Państwo  Słowacja
Pasmo Tatry, Karpaty
Wysokość 2012 m n.p.m.
Położenie na mapie Tatr
Mapa konturowa Tatr, blisko centrum na prawo znajduje się czarny trójkącik z opisem „Spismichałowa Czuba”
Ziemia49°12′36″N 20°07′34″E/49,210000 20,126111

Spismichałowa Czuba (słow. Zámky, niem. Burgberg, węg. Zamki[1]) – szczyt o wysokości 2012 m n.p.m. znajdujący się w grani bocznej odchodzącej od Szerokiej Jaworzyńskiej na południowy zachód, w słowackich Tatrach Wysokich. Jest to najwyższy wierzchołek tej grani. Od Szerokiej Jaworzyńskiej oddzielony jest Niżnią Szeroką Przełęczą, a od Horwackiego WierchuSpismichałową Przełęczą.

Od wierzchołka Spismichałowej Czuby odchodzi na zachód długa grań zwana Zamkami, która oddziela Litworowy Żleb od Doliny Spismichałowej. Zamki dzielą się na dwie części, które rozdziela Wyżni Spismichałowy Przechód. Powyżej niego znajdują się Wyżnie Zamki, a poniżej Niżnie Zamki. Na południowo-zachodnich stokach Spismichałowej Czuby znajdują się rozległe upłazy zwane Upłazkami, które ciągną się znad Polany pod Upłazki w Dolinie Białej Wody, aż do górnych partii Litworowego Żlebu. Litworowa Kazalnica i Upłazkowy Przechód dzielą je na Skrajne i Zadnie Upłazki.

Nazwa Spismichałowej Czuby pochodzi od Doliny Spismichałowej, chociaż niekiedy zwana jest błędnie Zamkami.

Na wierzchołek już dawniej wchodzili myśliwi podczas swoich polowań w tychże rejonach. Następnie wdrapywali się na nią kartografowie i turyści, chociaż ci ostatni bardzo rzadko, ponieważ wierzchołek nigdy nie cieszył się dużym powodzeniem.

Pierwsze turystyczne wejście zimowe:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Zofia Radwańska-Paryska, Witold Henryk Paryski: Wielka encyklopedia tatrzańska. Poronin: Wydawnictwo Górskie, 2004. ISBN 83-7104-009-1.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Witold Henryk Paryski: Tatry Wysokie. Przewodnik taternicki. Część XV. Mały Jaworowy Szczyt – Szeroka Jaworzyńska. Warszawa: Sport i Turystyka, 1972.