Społeczny Instytut Wydawniczy „Znak”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Społeczny Instytut Wydawniczy „Znak”
Ilustracja
Siedziba wydawnictwa: Dwór Łowczego w Krakowie
Skrót Znak
Status prawny spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Adres ul. Tadeusza Kościuszki 37
30-105 Kraków
Data założenia 1959
Dyrektor Henryk Woźniakowski
Redaktor naczelny Jerzy Illg
Strona internetowa wydawnictwa

Społeczny Instytut Wydawniczy „Znak” (SIW „Znak”) – polskie wydawnictwo założone w 1959 w Krakowie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Społeczny Instytut Wydawniczy „Znak” powstał w 1959 jako instytucja wydawnicza powiązana z osobami skupionymi wokół miesięcznika „Znak”, „Tygodnika Powszechnego” (w którego budynku mieściła się początkowo siedziba firmy), kręgami opozycji (także solidarnościowej) oraz Kościołem, z którym w czasach PRL-u jako jedyne niezależne, świeckie wydawnictwo miał ścisłe koneksje.

Inicjatorem i pierwszym dyrektorem przedsiębiorstwa był Jacek Woźniakowski. Do innych osób współpracujących ze Znakiem w początkowym okresie działalności należą m.in. Jerzy Turowicz, Stanisław Stomma, Hanna Malewska. W czasach PRL-u wydawnictwo publikowało głównie literaturę katolicką i filozoficzną – pierwszą wydaną książką była nieodpłatnie przekazana Droga krzyżowa kard. Stefana Wyszyńskiego – oraz sporadycznie poezje, eseje i prozę.

Stopniowo od lat 80. ukazywać zaczęły się pozycje z dziedziny historii i politologii, pamiętniki i komentarze polityczne.

Obecnie[edytuj | edytuj kod]

Po 1989 przedsiębiorstwo zmieniło siedzibę na dworek Łowczego przy ul. Kościuszki 37, w którym mieści się obecnie (2010), zaczęło profilować ofertę pod kątem działania na wolnym rynku i zwiększać liczbę wydawanych pozycji. Od połowy lat 90. istotną część publikacji stanowi polska oraz zagraniczna poezja i proza, książki akademickie, filozofia, religia oraz szeroko rozumiana literatura faktu, a także, od niedawna, tytuły dla dzieci.

Obecnie oficyna publikuje około 150 pozycji rocznie i zatrudnia około 70 osób. Do najważniejszych obecnie wydanych autorów polskich i zagranicznych należą m.in.:

Dyrektorem wydawnictwa jest obecnie Danuta Skóra, prezesem zarządu zaś Henryk Woźniakowski.

W roku 1992 wydawnictwo założyło Fundację Kultury Chrześcijańskiej Znak, której prezesem został Stefan Wilkanowicz – jednym z głównych pół działalności fundacji jest redagowanie magazynu internetowego „Forum Żydzi Chrześcijanie Muzułmanie”. W marcu 2003 Znak założył wyższą uczelnię w Krakowie – Wyższa Szkoła Europejska im. ks. Józefa Tischnera. Od 2005 jako jedyne wydawnictwo w Polsce bierze udział w międzynarodowym projekcie „Mity”. Przedsiębiorstwo prowadzi również działalność agencyjną. W 2006 Znak otworzył Wydawnictwo Otwarte.

W 2008 Znak wydał Strach Jana Tomasza Grossa.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]