Spock

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Spock
Pełne imię i nazwisko Spock
Serial/Film Star Trek: Oryginalna Seria
Płeć Mężczyzna
Rasa Pół Wolkan pół Człowiek
Macierzysta planeta Wolkan
Przynależność Gwiezdna Flota
Ranga Komandor
Kapitan
Stanowisko Pierwszy oficer na Enterprise i Enterprise-A
Odtwórca Leonard Nimoy
Zachary Quinto
Leonard Nimoy jako Spock w roku 1967
Aktor Zachary Quinto

Spock - fikcyjna postać, bohater serialu Star Trek: The Original Series oraz pierwszych sześciu filmów pełnometrażowych Star Trek, jak również jedenastego filmu.

Jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci amerykańskiej telewizji lat sześćdziesiątych XX wieku. Spock jest kosmitą, pół-Wolkanem, pół-człowiekiem. W serialu pełnił funkcję pierwszego oficera USS Enterprise NCC-1701. W filmach pełnometrażowych pierwszego oficera USS Enterprise NCC-1701-A. Jego osobiste zmagania pomiędzy logiczną naturą wolkańską a ludzkimi emocjami tworzyły ciekawe wątki, przeplatające fabułę pierwszego serialu. Odtwórcą roli w serialu i pierwszych sześciu filmach był Leonard Nimoy, natomiast w najnowszym filmie Star Trek w tę rolę wcielił się - obok samego Nimoya - znany z roli Sylara w serialu Herosi aktor Zachary Quinto.

Biografia[edytuj]

Jako zdolny młodzieniec, zadziwił wiele osób odrzucając zaproszenie do Wolkańskiej Akademii Nauk na rzecz Akademii Gwiezdnej Floty. Posiadając wykształcenie akademickie, zdecydował się na karierę oficera naukowego. Służył na wielu jednostkach, ale najbardziej znany jest z wieloletniej służby na USS Enterprise, najpierw pod kapitanem Christopherem Pike'em, a następnie pod dowództwem kapitana Jamesa Kirka. Po śmierci pierwszego oficera, Gary'ego Mitchella na początku służby Kirka, Spock przyjął również obowiązki pierwszego oficera. Jest to precedens w tamtych czasach, a podobną sytuację powtórzył komandor podporucznik Data.

Spock został złączony T'Pring, dzieckiem z innego ważnego klanu. Częściowo z powodu swojego mieszanego rodowodu, pierwszy pon farr przechodził Spock już jako dojrzały mężczyzna, ale możliwe jest również, że dyscyplina umysłowa Spocka pozwalała mu zapanować nad plak-tau we wcześniejszych latach. Spock wrócił na Wolkana aby przekonać się, że jego partnerka odrzuca przyjęcie małżeństwa oferując wyzwanie. T'Pring wybrała na swojego wojownika Jamesa Kirka, który przegrał pojedynek. Życie kapitana zostało uratowane przez doktora McCoya. Spock uwolnił T'Pring ze zobowiązań. Nie jest wiadomo, czy Spock przechodził później pon farr, chociaż jego ciało było poddane podobnemu procesowi podczas incydentu Genesis. Chociaż Spock w końcu ożenił się, nie wiadomo nic pewnego o jego wybrance. Spock nie miał dzieci.

Po latach służby na Enterprise Spock zrezygnował ze służby we Flocie, kiedy statek powrócił na Ziemię do gruntownej modernizacji. Powrócił na Wolkana, gdzie rozpoczął szkolenie Kolinahr w Gol. Z powodu ludzkiej domieszki genów nie udało mu się zupełnie stłumić emocji. Spock opuścił Wolkana na początku incydentu V'ger, powracając do służby w Gwiezdnej Flocie. Został awansowany do stopnia kapitana, a następnie mianowany instruktorem w Akademii Gwiezdnej Floty i niedługo później dowódcą Enterprise.

Spock poświęcił życie podczas incydentu Genesis i walki z Khanem, ratując Enterprise i jej załogę. Tak zwany Efekt Genesis doprowadził do regeneracji jego ciała, chociaż umysł pozostał "czystą kartą". Tuż przed śmiercią Spock przekazał swoją katrę doktorowi Leonardowi McCoyowi. Ciało Spocka powróciło na Wolkana, gdzie zostało ponownie połączone z jego katrą podczas rytuału fal-tor-pan. Po kilku miesiącach reedukacji, Spock powrócił do normalnego życia. Udał się na Ziemię, gdzie brał udział w procesie Kirka, McCoya, Sulu, Chekova i Uhury. Odegrał dużą rolę przy incydencie z Obcą Sondą.

W późniejszym czasie Spock został mianowany, podobnie jak jego ojciec Sarek, ambasadorem Federacji. Obecnie Spock ukrywa się na Romulusie ucząc i organizując dysydentów, którzy mają nadzieję zacząć proces podobny do Wielkiej Reformy Suraka na Wolkanie. Mają oni nadzieję, że w przyszłości rządy totalitarne upadną, otwierając drogę do unifikacji Wolkan i Romulan oraz do wstąpienia Romulan do Federacji.

Ciekawostki[edytuj]

  • "Spock" nie jest jego prawdziwym imieniem - w odcinku This Side of Paradise mówi on, że jego Wolkańskie imię jest nie do wymówienia przez Ziemian.
  • Jego ojciec Sarek był Wolkańskim ambasadorem, a jego matka nauczycielką. Natomiast brat, Sybok, był założycielem wywrotowego na Wolkanie ruchu filozoficznego, optującego za uwolnieniem emocji. W Star Trek V: Ostateczna Granica, Sybok porywa Enterprise by wyruszyć na poszukiwanie wolkańskiego raju Sha-Kha-Ree.
  • Krew Spocka jest zielona (oparta na miedzi, nie żelazie).

Zobacz też[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]