Spokój

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy filmu produkcji polskiej. Zobacz też: inne znaczenie tego słowa.
Spokój
Gatunek dramat obyczajowy
Rok produkcji 1976
Data premiery 19 września 1980
Kraj produkcji Polska
Język polski
Czas trwania 82 min
Reżyseria Krzysztof Kieślowski
Scenariusz Krzysztof Kieślowski
Główne role Jerzy Stuhr
Jerzy Trela
Muzyka Piotr Figiel
Zdjęcia Jacek Petrycki
Montaż Maria Szymańska
Nagrody
Nagroda Jury na Festiwalu w Gdańsku w 1981 roku.

Spokój – polski film telewizyjny z 1976 roku w reżyserii i ze scenariuszem Krzysztofa Kieślowskiego, z Jerzym Stuhrem w roli głównej.

O filmie[edytuj | edytuj kod]

Scenariusz Krzysztof Kieślowski napisał na podstawie noweli Lecha Borskiego. Film realistycznie ukazuje życie prostej klasy społecznej w jej codzienności, obarczonej na dodatek balastem ustroju wspomagającego powstawanie chorych zachowań. Film kręcony w 1976 roku nie został dopuszczany do rozpowszechniania i na cztery lata trafił na półkę. Premiera odbyła się 19 września 1980 roku, w niespełna trzy tygodnie po podpisaniu „porozumień sierpniowych” i uzyskaniu względnej wolności w komunistycznym państwie. Film uhonorowano Nagrodą Jury na Festiwalu w Gdańsku w 1981 roku.

Plenery: m.in. Kraków.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Historia Antka, prostego młodego mężczyzny, który właśnie opuścił zakład karny po trzech latach odsiadki (art. 156 kk) i próbuje ułożyć sobie nowe życie w realiach Polski lat 70. XX wieku. Antek zrywa z kryminalną przeszłością. Opuszczony przez narzeczoną, zatrudnia się na budowie i wiedzie uczciwe życie, z którego jest zadowolony. Poznaje się bliżej z dziewczyną, którą spotkał, gdy wykonywał prace w trakcie odbywania kary pozbawienia wolności. Po pewnym czasie z terenu budowy ginie cement i cegły, a manipulator kierownik obarcza winą robotników.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]