Spondylosoma

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Spondylosoma
von Huene, 1942
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada zauropsydy
Podgromada diapsydy
(bez rangi) archozaury
Rodzaj spondylosoma
Gatunki
  • S. absconditum von Huene, 1942

Spondylosoma (Spondylosoma absconditum) – znany z nielicznych skamieniałości archozaur o niepewnej pozycji systematycznej. Żył w środkowym lub późnym triasie (ladyn lub karnik)[1] na terenach dzisiejszej Ameryki Południowej. Jego szczątki znaleziono w Brazylii (w stanie Rio Grande do Sul).

Opisany na podstawie kręgów, żeber i kości ramienia. W przeszłości rodzaj Spondylosoma bywał zaliczany do dinozaurów, zazwyczaj do rzędu dinozaurów gadziomiednicznych (Saurischia); uważano go za prozauropoda lub za bliskiego krewnego staurikozaura. Jeżeli rodzaj Spondylosoma faktycznie należał do dinozaurów, to był on jednym z najwcześniejszych i najprymitywniejszych przedstawicieli grupy. Jednak Galton (2000) stwierdził, że zachowane kości spondylosomy budową przypominają raczej kości rauizuchów niż dinozaurów i wstępnie zaliczył spondylosomę do rodziny Rauisuchidae[2]. Zdaniem Langera (2004) na podstawie znanych skamieniałości spondylosomy nie da się jednoznacznie stwierdzić, jaka była pozycja filogenetyczna tego rodzaju; możliwa jest zarówno jego przynależność do dinozaurów, jak i do rauizuchów[1].

Przypisy

  1. a b Max C. Langer: Basal Saurischia. W: David B. Weishampel, Peter Dodson, Halszka Osmólska (red.): The Dinosauria. Wyd. drugie. Berkeley: University of California Press, 2004, s. 25–46. ISBN 0-520-24209-2.
  2. Peter M. Galton. Are Spondylosoma and Staurikosaurus (Santa Maria Formation, Middle-Upper Triassic, Brazil) the oldest saurischian dinosaurs?. „Paläontologische Zeitschrift”. 74 (3), s. 393-423, 2000 (ang.).