SpongeBob Kanciastoporty

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
SpongeBob Kanciastoporty
SpongeBob SquarePants
Ilustracja
Gatunek

serial animowany

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Oryginalny język

angielski

Twórcy

Stephen Hillenburg

Główne role

Tom Kenny
Bill Fagerbakke
Rodger Bumpass
Clancy Brown
Mr. Lawrence
Carolyn Lawrence
Jill Talley
Mary Jo Catlett
Lori Alan

Muzyka tytułowa

SpongeBob SquarePants Theme napisana przez Patricka Pinneya

Liczba odcinków

289

Liczba serii

13

Nagrody

Kids’ Choice Awards,
Annie,
Złota szpula

Lista odcinków
Produkcja
Produkcja

Nicktoons Studios

Produkcja wykonawcza

Stephen Hillenburg 1999–2007; 2015–2018 Paul Tibbitt 2007–2016 Marc Ceccarelli od 2018 Vincent Waller od 2019–20??

Reżyseria

Stephen Hillenburg (1999–2018)
Vincent Waller od (2019–20??)

Scenariusz

Peter Burns 1999
Merriwether Williams 1999–2004
Steven Banks 2005–2012
Luke Brookshier 2013–2015
Kyle McCulloch 2015–2016
Doug Lawrence od 2016

Narracja

Tom Kenny

Muzyka

Steve Belfer
Nicolas Carr
Sage Guyton
Jeremy Wakefield
Brad Carow (1999–2002)
The Blue Hawaiians (1999–2002)
Eban Schletter (od 2000)
Bary Anthony Trop (2005–2014)

Wytwórnia

United Plankton Pictures, Nickelodeon Animation Studio

Czas trwania odcinka

11,05 minut

Pierwsza emisja
Data premiery

1 maja 1999

Stacja telewizyjna

Nickelodeon, Super Polsat

Pierwsza emisja

1 maja 1999

Lata emisji

1999–

Status

trwający

Format obrazu

4:3 (do 8 serii), 16:9 (od 9 serii)

Format dźwięku

Stereo (sezony 1-8), Dolby Digital (od sezonu 9)

Chronologia
Powiązane

Koralowy obóz: Młodzieńcze lato SpongeBoba
Patryk Rozgwiazda Show

Strona internetowa

SpongeBob Kanciastoporty (ang. SpongeBob SquarePants 1999-obecnie) – amerykański serial animowany stworzony przez biologa morskiego i animatora Stephena Hillenburga (który zmarł w 2018 roku) dla telewizji Nickelodeon. Emitowany z przerwami od 1999 roku. Popularność serialu przyczyniła się do stworzenia wielu produktów pobocznych, a z czasem zyskał on najwyższe wskaźniki oglądalności w historii kanału[1] i stał się najczęściej dystrybuowaną własnością Viacom Media Networks[2]. Cała marka wygenerowała ponad osiem miliardów dolarów zysku[3].

Wiele pomysłów na serial pochodzi z nieopublikowanego komiksu edukacyjnego The Intertidal Zone, stworzonego przez Hillenburga w 1989 roku[4]. Prace nad serialem rozpoczął w 1996 roku po zakończeniu serialu Rocko i jego świat. Główny bohater początkowo nazywać miał się SpongeBoy, a serial SpongeBoy Ahoy!, ale ponieważ nazwa była już zarezerwowana przez producenta mopów, konieczna była jej zmiana[5].

Pierwszy odcinek wyemitowany został w Stanach Zjednoczonych 1 maja 1999 roku, po ceremonii wręczenia Kids’ Choice Awards, a do regularnej emisji serial trafił 17 lipca. W 2004 do kin trafił pełnometrażowy film pod takim samym tytułem, w 2015 kolejny, zatytułowany SpongeBob: Na suchym lądzie, a w 2020 wyszedł SpongeBob Film: Na ratunek.

Serial zdobył szereg nagród, w tym m.in. sześć Annie, osiem Złotych Szpul, dwie Emmy, dziewiętnaście Kids’ Choice oraz dwie BAFTA Children’s Awards. W 2011 roku na cześć głównego bohatera nazwany został nowo odkryty gatunek grzyba – Spongiforma squarepantsii[6].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Większość odcinków serialu rozgrywa się w podwodnym mieście Bikini Dolne, położonym na Pacyfiku pod rafą koralową atolu Bikini[7]. Większość postaci mieszka w budynkach inspirowanych podwodnym światem, a jako środek transportu wykorzystuje pojazdy będące połączeniem samochodu i łódki. Rozpoczynając prace nad pilotażowym odcinkiem twórcy postawili sobie za cel zaprojektowanie lokacji, do których można by wracać w kolejnych odcinkach i w których rozgrywałaby się większa część fabuły, takich jak dom SpongeBoba[8].

Fabuła serialu koncentruje się na tytułowym SpongeBobie Kanciastoportym, energicznej i pozytywnie nastawionej do świata gąbce morskiej z wyglądu przypominającej gąbkę kuchenną.

Bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

Główni[edytuj | edytuj kod]

Według Nickelodeona w serialu jest dziesięciu głównych bohaterów[9].

 • SpongeBob Kanciastoporty (ang. SpongeBob SquarePants) – żółta gąbka. Ubrana w kwadratowe spodenki z czerwonym krawatem. Mieszka w swoim domku z ananasa razem ze ślimakiem Gacusiem (ang. Gary). Jest przyjaźnie nastawiony do życia, oraz innych. Ma energiczne usposobienie, co nie zawsze podoba się osobom z jego otoczenia. Jest bardzo dziecinny, nadmiernie epatuje radością, ponadto jego niezwykła bezmyślność często wpędza jego znajomych w kłopoty. Do tego, nie jest zbyt bystry. Nie potrafi dostrzec, że Skalmar, którego uważa za swojego najlepszego przyjaciela, w rzeczywistości wcale go nie lubi i że narzucając się sąsiadowi, tylko pogarsza jego i tak złą opinię na własny temat. Nie zrażając się tym próbuje, bardziej zbliżyć się do „przyjaciela”. Pracuje w restauracji pana Kraba. Kocha tę pracę ponad życie, co skrupulatnie wykorzystuje jego szef, Eugeniusz Krab. SpongeBob wielokrotnie zostaje w pracy po godzinach całkowicie za darmo. Załamuje się, gdy okazuje się, że jednak nie musi iść do pracy. I uważa, że stracił w tym dniu cel swojego życia. Ukradkiem zakrada się do „Pod Tłustym Krabem”, gdy ma wolny dzień. To jednak daremny wysiłek, gdyż Krab nie potrafi docenić pracy SpongeBoba i bezustannie szuka okazji by zmniejszyć jego wynagrodzenie. Sam SpongeBob jest natomiast zbyt naiwny, by dostrzec, że szef go wykorzystuje a jego nadgorliwość i niesamowite poświęcenie w pracy są bezcelowe i nie mają najmniejszego sensu. W wolnych chwilach lubi puszczać bańki i łowić meduzy. Ponadto uczęszcza do szkoły jazdy, prowadzonej przez panią Puff. Nie idzie mu jednak zbyt dobrze. Podchodził do egzaminów tak często, że zna na pamięć wszystkie pytania i odpowiedzi z egzaminu ustnego. 38 razy oblewał egzamin praktyczny na prawo jazdy, gdyż za każdym razem gdy siadał za kółkiem łapała go tak ogromna trema, że nie mógł skupić się na jeździe. Jego ulubione powiedzonko to: „Jestem gotów!” (ang. „I’m ready”). Podczas łapania meduz nosi okulary. Zna Ka-Ra-Te.
 • Patryk Rozgwiazda (ang. Patrick Star) – różowa rozgwiazda nosząca tylko seledynowe krótkie spodenki w fioletowe kwiaty. Lecz nie przypomina bardziej rozgwiazdy tylko robaka. Mimo że ma niezwykle niski iloraz inteligencji, jest najlepszym przyjacielem i nieodłącznym kompanem SpongeBoba. W wolnym czasie lubi nic nie robić lub łapać meduzy. Mieszka pod wielkim głazem, jest sąsiadem Skalmara. Lubi jeść wszystko co mu wpadnie w ręce. Jest bardzo leniwy i gruby, nie uprawia wcale sportu. Ma siostrę Sam.
 • Skalmar Obłynos (w filmie Squidward Macka) (ang. Squidward Tentacles) – szarawy kalmar, która mieszka w domu pomiędzy SpongeBobem a Patrykiem. Denerwuje go ich zachowanie, gdyż uważa, że są dziecinni. Jest ponury i zgorzkniały, ponieważ życie nie ułożyło mu się, tak jak sobie wymarzył. Nie został sławnym artystą, ma uciążliwych sąsiadów (SpongeBob i Patryk), oraz pracę której nienawidzi. Stanowi przeciwieństwo SpongeBoba. Uważa się za wielkiego artystę i najlepszego muzyka. Kocha grę na klarnecie, jednak nie został obdarzony zbyt wielkim talentem muzycznym. Godzinami ćwiczy grę na tym instrumencie, jednak mimo to wcale nie idzie mu lepiej. Uwielbia malować autoportrety. A w swoim domu ma 497 obrazów z własną podobizną. Pracuje jako kasjer w Pod Tłustym Krabem. Jego największym rywalem jest Skalmir Maminsyn, rówieśnik z czasów szkoły, który zdobył sławę i bogactwo realizując jego marzenia. Największym marzeniami Skalmara są zdobycie sławy, oraz życie bez SpongeBoba. 14 grudnia odbywa się Dzień Walki ze Skalmarem. Mimo że zazwyczaj deklaruje nienawiść do głównego bohatera, w odcinku Nocna zmiana przyznał, że zawsze trochę lubił SpongeBoba.
 • Sandy Pysia (ang. Sandy Cheeks) – pochodząca z Teksasu wiewiórka. Przyjaciółka SpongeBoba. Mieszka na drzewie, które okryte jest szklaną kopułą izolującą jej otoczenie od wody. Nosi specjalny akwalung, który umożliwia jej życie w oceanie. Uwielbia uprawiać sporty, razem ze SpongeBobem trenuje karate, a raczej Ka-Ra-Te. W wolnych chwilach zajmuje się nauką.
 • Pan Eugeniusz Krab (ang. Mr. Krabs, Eugene Krabs) (w filmie Pan Krabs) – czerwony krab z lekką nadwagą. Właściciel restauracji „Pod Tłustym Krabem” (ang. Krusty Krab Restaurant). Nie lubi wydawać za dużo pieniędzy, ponieważ oszczędzanie to jego motto (na pamiątkę zatrzymał swojego pierwszego zarobionego dolara). Jest w stanie sprzedać swoją matkę, jeśli dostałby za nią odpowiednio dużo pieniędzy. Mieszka w wielkiej kotwicy razem ze swoją córką, Perłą. Był kiedyś przyjacielem Planktona. Bardzo lubi SpongeBoba. Zakochał się w pani Puff. Tak lubi forsę, że jak SpongeBob znalazł grosza, on nie mógł przestać o tym myśleć.
 • Plankton (ang. Sheldon J. Plankton) – malutki organizm. Rywal i dawny przyjaciel pana Kraba, starający się wykraść tajny przepis na kraboburgery. Także prowadzi restaurację, zwaną Kubeł Pomyj, która mieści się naprzeciwko Tłustego Kraba. Przez swoje złe postępowanie został znienawidzony przez całe Bikini Dolne. Jego jedynym przyjacielem jest jego komputerowa żona, Karen. Był kiedyś przyjacielem pana Kraba. Czasami jest w stanie porzucić swą żonę, zwłaszcza w odcinkach Karen 2.0 i Przeciążenie systemu.
 • Karen – żona Planktona, mówiący komputer poruszający się na kółkach. Zwykle wykazuje się znacznie większą inteligencją niż Plankton. Poznali się jak była jeszcze systemem operacyjnym.
 • Pani Puff (ang. Mrs. Puff) – biała rozdymka o blond włosach ubrana w czerwoną sukienkę. Jest wdową, jej męża złowili rybacy, a następnie przerobili go na nocną lampkę. Instruktorka jazdy, każdego pojazdu, który niekoniecznie posiada koła. Szkoła jazdy i uczenie w niej było marzeniem Pani Puff. Przyrzekła sobie, że w swojej pracy będzie twarda, nieugięta i nie podda się, dopóki nie nauczy swoich uczniów jeździć. Wszystko zmieniło się, gdy do jej szkoły zapisał się SpongeBob. Jego styl bycia, oraz fakt, że 38 razy bezskutecznie starał się o prawo jazdy całkowicie zburzyły życie jakie do tej pory wiodła. Wesoła, acz niezbyt rozgarnięta gąbka zniszczyła jej całą wiarę w ideały, jakimi kierowała się zakładając szkołę jazdy, oraz skutecznie pozbawiła ją całej radości z jej prowadzenia. W wyniku niefrasobliwości SpongeBoba Pani Puff kilkukrotnie wylądowała w szpitalu oraz więzieniu. Konieczność częstych kontaktów ze SpongeBobem jest dla niej tak uciążliwa, że czasem gdy go widzi, zaczyna się denerwować i stara się jak najszybciej oddalić by SpongeBob się do niej nie zbliżył, lub dostaje ataku histerii, podczas którego nadyma się i przeraźliwie wrzeszczy. Dla relaksu uprawia ogródek warzywny. W odcinku „Trudy dorastania”, wspomina że jest to ostatnia rzecz, dla której wciąż warto żyć. Jej największym marzeniem, jest uwolnienie się od SpongeBoba. W epizodzie „Nielekka jazda”, zamierzała zmienić nazwisko, przefarbować włosy i wyprowadzić się do innego miasta, jednak ostatecznie zrezygnowała z tego pomysłu.
 • Perła Krab (ang. Pearl Krabs) – wieloryb, przybrana córka pani Krab, gdyż została zamieniona w szpitalu. Ma 15 lat. Do SpongeBoba nastawiona jest raczej pozytywnie. Jest bardzo zarozumiała i często stawia na swoim. Źle traktuje nawet swoje dwie najlepsze przyjaciółki Jenny i Judy. Uważa się za osobę popularną, lecz w rzeczywistości tak nie jest. Gdy coś jej się chociaż trochę nie spodoba, głośno płacze.
 • Gacuś Witold Junior (ang. Gary) – zwierzątko domowe SpongeBoba. Niebieski ślimak, który nie mówi, jednak potrafi miauczeć jak kot. Nosi na sobie różową muszlę, w której potrafi zmieścić prawie wszystko. Chociaż posiada wyższy iloraz inteligencji niż SpongeBob, jest mu bardzo oddany. Umie wiązać sznurówki. W odcinku Super tajne pudełko powiedział Eeeee... nie. W wielu odcinkach, np. Kumpel dla Gacusia woli, gdy nie jest z nim jego właściciel.

Poboczni[edytuj | edytuj kod]

 • Larry Homar (ang. Larry the Lobster) – wielki czerwony homar noszący tylko jasnoniebieskie spodenki. Kulturysta podnoszący ciężary, uwielbia ze wszystkimi konkurować. Wiele swojego wolnego czasu spędza na miejskiej plaży, wyrabiając mięśnie. Jest bardzo dobrym przyjacielem SpongeBoba i Sandy. Pracuje jako ratownik na plaży Błotnista Laguna.
 • Pirat Patchy i papuga Potty (ang. Patchy the Pirate and Potty the Parrot) – pirat, przewodniczący fanklubu SpongeBoba oraz jego papuga (którą troszkę nienawidzi). Prezentują specjalne odcinki.
 • Syrenaman i Skorupin (ang. Mermaid Man and Barnacle Boy) – dwaj emerytowani superbohaterowie, którzy są idolami SpongeBoba i Patryka. Parodiują Batmana i Robina.
 • Latający Holender (ang. The Flying Dutchman) – przerażający zielony duch pirata, legenda Bikini Dolnego. Mieszka na dużym opuszczonym statku. Kradnie dusze żywym. SpongeBobowi kilka razy udało się go spotkać, miał także okazję dołączyć do jego załogi. Jest mistrzem wiązania węzłów, choć nie umie zawiązać butów.
 • Mindy – córka Neptuna. Jest bardzo rozpieszczana i uwielbiana przez ojca. Ma czarne, krótkie włosy i okrągłe okulary. Występuje tylko w filmie.
 • Pirat Painty (ang. Painty) – pirat z obrazka. Śpiewa piosenkę początkową ze SpongeBobem.
 • Narrator – pojawia się w niektórych odcinkach opisując wydarzenia na początku odcinka.
 • Mirek Karaś (ang. Johhny) – realistyczna rybia głowa. Czasami pojawia się w Wiadomościach Bikini Dolnego.
 • Skalmir Maminsyn (ang. Squiliam Fancyson) – wróg Skalmara ze szkoły. Osiągnął sukces we wszystkich dziedzinach, w których Skalmar zawiódł.
 • Król Neptun (ang. King Neptune) – pan i władca całego oceanu. Jest zielonym, masywnym mężczyzną-syreną o rudych włosach ubranym w kożuch. Na głowie nosi koronę, która zakrywa jego łysinę, a w ręku trzyma harpun. Zawsze jest pełen gniewu. Ma córkę o imieniu Mindy, dla której zrobiłby wszystko oraz syna imieniem Tryton, którego zamknął w klatce na 10000 lat ponieważ wolał zajmować się uciechami śmiertelników, zamiast miotać piorunami i niszczyć dobytek podwładnych. W filmie Król Neptun wygląda inaczej niż w serialu oraz ma tylko córkę Mindy.
 • Meduzy – zwierzęta, które są łapane przez SpongeBoba i Patryka. W większości są różowe i mają rozmiar trochę większy, niż oko SpongeBoba, ale zdarzają się wyjątki. Mieszkają na „Meduzowych polach”. Można z nich wycisnąć dżem meduzowy. Uwielbiają muzykę.
 • Anonimek/Przyjaciel – meduza, którą SpongeBob nie mógł złapać. Jest wielkości pospolitej meduzy jednak posiada niebieski kolor. Po tym jak dobrowolnie Anonimek dał się złapać SpongeBobowi zaprzyjażnił się z nim i nazwał go Przyjaciel.
 • Tryton – syn Neptuna – także bóg. Od urodzenia nie był podobny do ojca. Bóg mórz uczył go miotać piorunami z trójzęba, Tryton wolał grać w „śmiertelnicze” gry. Wściekły Neptun zamknął syna na 10000 lat w klatce, na bezbożnej wyspie. Uratowali go dopiero SpongeBob z Patrykiem, ale Tryton okazał się być podstępnym bożkiem. Nie występuje w filmie.
 • BlackJack – kuzyn SpongeBoba. Siedział w więzieniu. Gdy SpongeBob był mały, kuzyn go bił. Mieszka obok wujka gąbki. Pojawił się tylko w odcinku „BlackJack”, gdy gąbka dostaje wiadomość od kuzyna, że wyszedł z kicia i chciał spotkać się na przyjęciu, wtedy gdy zamierzał porzucić drogę przestępstwa.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Postać Oryginalny dubbing Polski dubbing
Główna
SpongeBob Kanciastoporty Tom Kenny Jacek Kopczyński
Patryk Rozgwiazda Bill Fagerbakke Paweł Szczesny
Eugeniusz Krab Clancy Brown Mirosław Zbrojewicz
Skalmar Obłynos Rodger Bumpass Zbigniew Suszyński
Sandy Pysia Carolyn Lawrence Monika Pikuła
Gacuś Tom Kenny Piotr Zelt
Sheldon J. Plankton Mr. Lawrence Dariusz Odija
Karen Plankton Jill Talley Monika Wierzbicka
Perła Krab Lori Alan Anna Gajewska
Pani Puff Mary Jo Catlett Mirosława Krajewska
Drugoplanowa
Narrator Tom Kenny Jakub Szydłowski

Piotr Zelt

Pirat Patchy Piotr Zelt
Papuga Potty Stephen Hillenburg

Paul Tibbitt

Mr. Lawrence

Piotr Zelt

Tomasz Gęsikowski

Syrenaman Ernest Borgnine Włodzimierz Bednarski

Andrzej Chudy

Skorupin Tim Conway Janusz Wituch
Larry Homar Mr. Lawrence Zbigniew Konopka

Marek Bocianiak

Skalmir Maminsyn Dee Bradley Baker Zbigniew Suszyński
Latający Holender Brian Doyle-Murray Piotr Zelt

Jakub Szydłowski

Andrzej Chudy

Man Ray John Rhys-Davies

Bob Joles

Wojciech Paszkowski

Krzysztof Szczerbiński

Zbigniew Konopka

Brudny Bąbel Charles Nelson Reilly

Tom Kenny

Jakub Szydłowski
Margaret Kanciastoporta Sirena Irwin Hanna Kinder-Kiss

Ewa Serwa

Harold Kanciastoporty Tom Kenny Janusz Wituch
Babcia Kanciastoporta Marion Ross Aleksandra Koncewicz
Betsy Krab Paul Tibbitt

Sirena Irwin

Hanna Kinder-Kiss
Bąblodziób Dee Bradley Baker Dominik Łoś
Mirek Karaś Mr. Lawrence Zbigniew Konopka
Pirat Painty Stephen Hillenburg Jakub Szydłowski (intro)

Zbigniew Konopka (Rozwiązany but)

Odcinki[edytuj | edytuj kod]

Spis odcinków[edytuj | edytuj kod]

Stany Zjednoczone Premiera odcinka Polska Premiera odcinka Nr Polski tytuł Angielski tytuł
SERIA PIERWSZA
01.05.1999 01.10.2004 (MTV)
10.07.2008 (Nickelodeon)
11.09.2011(TVP 1)
001 Potrzebna pomoc Help Wanted
Odmuszlacz Reef Blower
Herbatka pod Kopułą Tea at the Treedome
17.07.1999 10.07.2008 (Nickelodeon)
18.09.2011 (TVP 1)
002 Bańki mydlane Bubblestand
Rozdarte spodnie Ripped Pants
31.07.1999 10.07.2008 (Nickelodeon)
25.09.2011 (TVP 1)
003 Na meduzy Jellyfishing
Plankton! Plankton!
07.08.1999 10.07.2008 (Nickelodeon)
02.10.2011 (TVP 1)
004 Nieznośni sąsiedzi Naughty Nautical Neighbors
Szkoła jazdy Boating School
14.08.1999 11.07.2008 (Nickelodeon)
09.10.2011 (TVP 1)
005 Dostawcy pizzy Pizza Delivery
Nie ma jak w domu Home Sweet Pineapple
21.08.1999 11.07.2008 (Nickelodeon)
16.10.2011 (TVP 1)
006 Syrenaman i Skorupin MermaidMan and BarnacleBoy
Pikle Pickles
28.08.1999 14.07.2008 (Nickelodeon)
23.10.2011 (TVP 1)
007 Dyżurny Hall Monitor
Imprezka z meduzami Jellyfish Jam
17.09.1999 14.07.2008 (Nickelodeon)
30.10.2011 (TVP 1)
008 Rakieta Sandy Sandy’s Rocket
Skrzypiące buty Squeaky Boots
11.09.1999 15.07.2008 (Nickelodeon)
06.11.2011 (TVP 1)
009 Naturalista Nature Pants
Dzień na opak Opposite Day
18.09.1999 15.07.2008 (Nickelodeon)
13.11.2011 (TVP 1)
010 Szok kulturalny Culture Shock
Zabawa F.U.N.
02.10.1999 16.07.2008 (Nickelodeon)
20.11.2011 (TVP 1)
011 PakerBob Mięśniakoporty MuscleBob BuffPants
Skalmar – nieprzyjazny duch Squidward, the Unfriendly Ghost
08.03.2000 16.07.2008 (Nickelodeon)
27.11.2011 (TVP 1)
012 Balowicz The Chaperone
Pracownik miesiąca Employee of the Month
28.10.1999 17.07.2008 (Nickelodeon)
04.12.2011 (TVP 1)
013 Bojącoporty Scaredy Pants
Ślimaczy weekend I Was a Teenage Gary
31.12.1999 17.07.2008 (Nickelodeon)
11.12.2011 (TVP 1)
014 SB-129 SB-129
Karate Siekacze Karate Choppers
17.01.2000 18.07.2008 (Nickelodeon)
05.02.2012 (TVP 1)
015 Sennik Sleepy Time
Mydliny Suds
14.02.2000 18.07.2008 (Nickelodeon)
12.02.2012 (TVP 1)
016 Walentynki Valentine’s Day
Papier The Paper
15.03.2000 21.07.2008 (Nickelodeon)
08.01.2012 (TVP 1)
017 Arrr! Arrgh!
Skalisko Dolne Rock Bottom
22.03.2000 21.07.2008 (Nickelodeon)
15.01.2012 (TVP 1)
018 Teksas Texas
Niskie pobudki Walking Small
01.04.2000 22.07.2008 (Nickelodeon)
01.04.2012 (TVP 1)
019 Prima Aprilis Fools in April
Szpachelka Neptuna Neptune’s Spatula
23.02.2001 22.07.2008 (Nickelodeon)
22.01.2012 (TVP 1)
020 Haczyki Hooky
03.03.2001 Syrenaman i Skorupin II MermaidMan and BarnacleBoy II
SERIA DRUGA
17.02.2001 23.07.2008 (Nickelodeon)
29.01.2012 (TVP 1)
021 Rozwiązany but Your Shoe’s Untied
Wolny dzień Skalmara Squid’s Day Off
20.10.2000 23.07.2008 (Nickelodeon)
11.03.2012 (TVP 1)
022 Coś tu cuchnie[a][10] Something Smells
Nowa szefowa Bossy Boots
03.02.2001 24.07.2008 (Nickelodeon)
26.02.2012 (TVP 1)
023 Różowa oferma[b] Big Pink Loser
Kumpel bańka Bubble Buddy
27.01.2001 24.07.2008 (Nickelodeon)
18.03.2012 (TVP 1)
024 Bombowe ciasto Dying for Pie
Fałszywy pan Krab Imitation Krabs
24.02.2001 01.12.2008 (Nickelodeon)
25.03.2012 (TVP 1)
025 Glizduś Wormy
Burgerowa jazda Patty Hype
28.04.2001 28.07.2008 026 Buzi babuni Grandma’s Kisses
Skalmarowice Squidville
05.05.2001 16.11.2008 027 Przed hibernacją[c] Pre-Hibernation Week
Zbrodnicze życie Life of Crime
07.12.2000 22.12.2008 028 Jakie święta? Christmas Who?
17.03.2001 20.10.2008 029 Nie dla głupoli Survival of the Idiots
11.05.2001 Odrzucony Dumped
14.04.2001 30.07.2008 030 Nielekka jazda No Free Rides
Twój największy fanatyk I’m Your Biggest Fanatic
14.09.2001 21.10.2008 031 Syrenaman i Skorupin III MermaidMan and BarnacleBoy III
Żarty o wiewiórkach Squirrel Jokes
12.05.2001 04.01.2009 032 Kto jest lepszy? Pressure
Orzeszek The Smoking Peanut
09.03.2001 16.10.2008 033 Odpalony (Zwerbowani) Shanghaied (You Wish)
26.07.2003 Kąpiel Gacusia Gary Takes a Bath
21.01.2002 15.11.2008 034 Witamy w Kuble Pomyj Welcome to the Chum Bucket
Frankenbazgroł Frankendoodle
07.09.2001 27.12.2008 035 Super tajne pudełko The Secret Box
Kapela Skalmara[d] Band Geeks
06.09.2002 28.10.2008 036 Nocna zmiana Graveyard Shift
Tłusta miłość Krusty Love
19.10.2001 08.01.2009 037 Zwłoka Procrastination
Jestem z głupolem I’m With Stupid
21.09.2001 22.12.2008 038 Kląć jak marynarz Sailor Mouth
Autor nieznany Artist Unknown
28.09.2001 25.12.2008 039 Łowca meduz Jellyfish Hunters
Konkurs mistrza patelni The Fry Cook Games
12.10.2001 29.12.2008 040 Strajk Skalmara Squid on Strike
Sandy, SpongeBob i robal Sandy, SpongeBob and the Worm
SERIA TRZECIA
22.03.2002 02.01.2011 041 Dobre algi, gdzie nas nie ma The Algae’s Always Greener
SpongeBob ratownik SpongeGuard on Duty
12.07.2002 01.01.2009 042 Klub SpongeBoba Club SpongeBob
Kobyłka morska My Pretty Seahorse
05.10.2001 16.01.2011 043[e] Łobuz The Bully
Jeden kęs Just One Bite
01.03.2002 10.01.2009 044 Śmiecioburger Nasty Patty
Głupie pudło Idiot Box
21.01.2002 15.01.2009 045 Syrenaman i Skorupin IV MermaidMan and BarnacleBoy IV
Odsiadka Doing Time
22.02.2002 24.01.2009 046 Efekt kuli śnieżnej Snowball Effect
Bezcenny śmieć Kraba One Krabs Trash
08.03.2002 21.01.2009 047 Piękny SpongeBob z telewizji As Seen on TV
Grosz niezgody Can You Spare a Dime?
15.03.2002 27.01.2009 048 Nie dla milusińskich No Weenies Allowed
Powrót Skalmira Squilliam Returns
29.03.2002 05.02.2009 049 Krab-Borg Krab-Borg
Luli luli, małżyku Rock-a-Bye Bivalve
10.05.2002 18.01.2009 050 Świeżo malowane Wet Painters
Film szkoleniowy Krusty Krab Training Video
17.05.2002 10.05.2014 051 Imprezoporty (Domówka u SpongeBoba) Party Pooper Pants (SpongeBob’s House Party)
01.06.2002 13.05.2014 052 Czekolada z orzechami Chocolate with Nuts
Syrenaman i Skorupin V MermaidMan and BarnacleBoy V
20.09.2002 14.05.2014 053 Nowy uczeń rozgwiazda New Student Starfish
Małże Clams
05.03.2004 15.05.2014 054 Fuj! (Spongebob przed naszą erą – nim nastała komedia) Ugh! (SpongeBob B.C. – Before Comedy)
24.01.2003 16.05.2014 055 Wyścig ślimaków The Great Snail Race
Kryzys wieku skorupiakowego Mid-Life Crustacean
04.10.2003 19.05.2014 056 Drugie życie Kraba Born Again Krabs
Miałem wypadek I Had an Accident
03.04.2004 06.07.2013 057 Krabi Ląd Krabby Land
06.09.2013 Biwak w dziczy The Camping Episode
19.01.2004 20.05.2014 058 Zapodziana tożsamość Missing Identity
Armia Planktona Plankton’s Army
21.03.2003 21.05.2014 059 Gąbka, która latała (Zaginiony odcinek) The Sponge Who Could Fly (The Lost Episode)
11.10.2004 31.01.2009 060 SpongeBob kontra Dusiciel SpongeBob Meets the Strangler
Psikus za psikus Pranks A Lot
FILM PEŁNOMETRAŻOWY
19.11.2004 20.01.2005 F1 SpongeBob Kanciastoporty – film The SpongeBob SquarePants Movie
FILM KRÓTKOMETRAŻOWY
30.06.2005 S1 The Endless Summer
SERIA CZWARTA
06.05.2005 23.05.2014 061 Kraboburgerofobia Fear of a Krabby Patty
Zmiana skorupy Shell of a Man
13.05.2005 26.05.2014 062 Afera materacowa The Lost Mattress
Krab kontra Plankton Krabs vs. Plankton
11.11.2005 16.06.2014 063 Kto widział ślimaka? Have You Seen This Snail? (Where’s Gary?)
20.05.2005 17.06.2014 064 Łapa Skill Crane
Dobrzy sąsiedzi Good Neighbors
23.09.2005 18.06.2014 065 Sprzedaż Selling Out
30.09.2005 Śmiechoporty Funny Pants
20.02.2006 19.06.2014 066 Matołki i smoki Dunces & Dragons
14.10.2005 20.06.2014 067 Teść wróg Enemy In-Law
07.10.2005 Syrenaman i Skorupin VI: Pełny Metraż[f] Mermaid Man and Barnacle Boy VI: The Motion Picture
21.10.2005 23.06.2014 068 Patryk Bystroporty Patrick SmartPants
04.11.2005 SkalBob Obłyporty SquidBob TentaclePants
01.04.2006 24.06.2014 069 Krabowa Wieża Krusty Towers
Pani Puff wylatuje z pracy Mrs. Puff, You’re Fired
05.05.2006 25.06.2014 070[g] Duch druh Ghost Host
Ahoj, szympansy Chimps Ahoy
12.05.2006 26.06.2014 071 Wielorybie urodziny Whale of a Birthday
Wyspa karateków[h] Karate Island
02.06.2006 27.06.2014 072 Nie wszystko złoto All That Glitters
Studnia życzeń Wishing You Well
22.09.2006 20.09.2016 073 Nowy rozdział New Leaf
29.09.2006 09.07.2015 Nadgryzieni Once Bitten
13.10.2006 06.07.2013 074 Koszmar na wakacje[i] Bummer Vacation
17.11.2006 27.07.2013 Perukoszok Wigstruck
06.10.2006 03.08.2013 075 Skalmarstyczny rejs Squidtastic Voyage
25.11.2006 06.07.2013 To nie babka That’s No Lady
15.01.2007 11.09.2014 076 Coś The Thing
04.08.2015 Hokus-pokus Hocus Pocus
19.02.2007 05.09.2015 077 Łzy kierowcy Driven to Tears
22.09.2014 Durne rządy Rule of Dumb
31.03.2007 10.02.2017 078 Dzikość w sercu Born to be Wild
30.09.2014 Najlepsi nie-przyjaciele Best Frenemies
19.02.2007 21.09.2016 079 Różowy rabuś The Pink Purloiner
24.07.2007 03.10.2014 Miniskalmar Squid Wood
10.11.2006 22.09.2016 080 Dzień najlepszy w świecie Best Day Ever
19.02.2007 28.12.2015 Gumowy upominek The Gift of Gum
SERIA PIĄTA
13.04.2007 28.05.2009 081 Przyjaciel czy wróg Friend or Foe
30.07.2007 11.06.2009 082 Pierwszy kucharz The Original Fry Cook
Nocna lampka Night Light
19.02.2007 25.06.2009 083 Pobudka, wstać Rise and Shine
To czekaj Waiting
29.09.2007 Nasz przyjaciel grzyb Fungus Among Us
23.07.2007 09.07.2009 084 Sponge Bond Spy Buddies
Prowadź z rozwagą Boat Smarts
Dobry, stary jakmutam Good Ol’ Whatshisname
25.07.2007 23.07.2009 085 Zmiana lokum New Digs
Z duchem czasu Krabs a la Mode
27.07.2007 06.08.2009 086 Kolejkotchórze Roller Cowards
Wszędzie dobrze, ale w Kuble najlepiej Bucket Sweet Bucket
26.07.2007 11.03.2014 087 Serce nie sługa To Love a Patty
Świeży oddech Skalmara Breath of Fresh Squidward
31.07.2007 27.08.2009 088 Język pieniędzy Money Talks
SpongeBob kontra Maszyna do burgerów SpongeBob vs. The Patty Gadget
Skalmarotaniec Slimy Dancing
24.07.2007 10.09.2009 089 Pod tłustą gąbką The Krusty Sponge
19.02.2007 Piosenka Patryka Sing a Song of Patrick
01.08.2007 14.03.2014 (TV Puls) 090 Pchła pod kopułą A Flea in her Dome
Pączek wstydu The Donut of Shame
Czysty talerz The Krusty Plate
19.07.2009 01.10.2009 091 Gaz a gu gu Goo Goo Gas
29.09.2007 Programy wymiany kucharzy Le Big Switch
12.11.2007 05.11.2009 092A Atlantyda Kanciastyda Atlantis SquarePantis
15.10.2009 092B
02.08.2007 19.07.2014 093 Dzień zdjęć Picture Day
26.07.2014 Niewypłacalny Pat No Pay
23.12.2014 BlackJack BlackJack
03.08.2007 29.10.2009 094 Limo Blackened Sponge
Syrenamen kontra SpongeBob MermaidMan vs. SpongeBob
23.11.2007 26.11.2009 095 Obóz letni w pace The Inmates of Summer
Przeżyć wiewiórkę To Save a Squirrel
11.04.2008 03.12.2009 096 Spojrzenia chłód i dziki zachód Pest of The West
23.11.2007 10.12.2009 097 20,000 podmorskich burgerów 20,000 Patties Under the Sea
Bitwa pod Bikini Dolnym The Battle of Bikini Bottom
13.10.2008 10.07.2009 098 Gdzie się podział SpongeBob? (Jaki Bob? Jakie Porty?) Whatever Happened to SpongeBob? (Who Bob? What Pants?)
23.11.2007 17.12.2009 099 Skalmar o dwóch twarzach The Two Faces of Squidward
SpongeHenge SpongeHenge
23.11.2007 31.12.2009 100 Zakazane w całym mieście Banned in Bikini Bottom
Stanley Kanciastoporty Stanley S. SquarePants
SERIA SZÓSTA
06.06.2008 14.01.2010 101 W ładnym domku House Fancy
03.03.2008 W trasie Krabby Road
07.03.2008 28.01.2010 102 Groszowa sprawa Penny Foolish
29.03.2008 Nowicjusz za sterami Nautical Novice
29.03.2008 03.10.2012 103 Kanciastoportus Spongicus
06.03.2008 Symfonia terapeutyczna Suction Cup Symphony
04.03.2008 04.10.2012 104 Nienormalny Not Normal
05.03.2008 Sam Gone
02.06.2008 04.10.2012 105 Drzazga The Splinter
16.02.2009 Żart z gwizdkiem Slide Whistle Stooges
04.06.2008 05.10.2012 106 Życie dniem A Life in the Day
05.06.2008 Wybielony słońcem Sun Bleached
03.06.2008 05.10.2012 107 Skalmar olbrzym Giant Squidward
04.08.2008 Prosto w nos No Nose Knows
05.08.2008 08.10.2012 108 Krabi przekręt Patty Caper
06.08.2008 Stały klient Plankton’s Regular
07.08.2008 08.10.2012 109 Kumple z kursu Boating Buddies
08.08.2008 Kronika Kraba The Krabby Kronicle
28.11.2008 09.10.2012 110 Piżamowa impreza The Slumber Party
Pielęgnacja Grooming Gary
17.04.2009 19.04.2009 111 SpongeBob i Wielka Fala (SpongeBob Kanciastoporty i ta Wielka Fala) SpongeBob SquarePants vs. The Big One (SpongeBob SquarePants and the Big Wave)
28.11.2008 10.10.2012 112 Dziurawe kieszenie Porous Pockets
20.03.2009 Chłopaki z chóru Choir Boys
28.11.2008 10.10.2012 113 Burgerożercy The Krusty Krushers
Karta The Card
28.11.2008 11.12.2012 114 Kochani wikingowie Dear Vikings
Wagary Ditchin'
18.02.2009 12.12.2012 115 Dziadzio pirat Grandpappy the Pirate
17.02.2009 Loża głowonogów Cephalopod Lodge
04.06.2009 27.11.2010 116 Skalmar w gościach Squid’s Visit
17.07.2009 Kanciastoportym być albo nie być To SquarePants or Not to SquarePants
16.02.2009 13.12.2012 117 Szafelbord Shuffleboarding
19.02.2009 Profesor Skalmar Professor Squidward
18.03.2009 13.05.2010 118 Słodki ciężar Pets or Pests
19.03.2009 Przeciążenie systemu Komputer Overload
05.06.2009 27.05.2010 119 Naiwnoporty Gullible Pants
19.07.2009 Zobowiązania Overbooked
19.07.2009 10.06.2010 120 Nie dla Patryka czapka No Hat for Pat
17.03.2009 Zabawkowy strach Toy Store of Doom
16.03.2009 06.01.2011 121 Wojna na zamki z piasku Sand Castles in the Sand
01.06.2009 Skorupkowy szok Shell Shocked
19.07.2009 27.11.2010 122 Kubeł Pomyj Ekstra Chum Bucket Supreme
03.06.2009 Jubileusz jednokomórkowca Single Cell Anniversary
06.11.2009 14.11.2009 123 Schłodzony jubileusz Stuck in the Freezer (Truth or Square?)
124
02.06.2009 27.11.2010 125 Ananasowy zew Pineapple Fever
18.07.2009 Jaskinia Pomyj Chum Caverns
05.07.2010 09.01.2011 126 Starcie z Trytonem Clash of Triton (Neptune’s Party)
FILM DOKUMENTALNY
17.07.2009 23.08.2009 S2 Kanciaste Korzenie: Historia SpongeBoba Kanciastoportego Square Roots: The Story of SpongeBob SquarePants
SERIA SIÓDMA
19.07.2009 10.02.2011 127 Audycja Obłynosa Tentacle Vision
Kocham tańczyć I ♥ Dancing
19.07.2009 13.01.2011 128 Trudy dorastania Growth Spout
Wyżymaczkowy kłopot Stuck in the Wringer
19.07.2009 13.01.2011 129 Sandy od kuchni Someone’s in the Kitchen with Sandy
Szpieg wewnętrzny The Inside Job
27.11.2009 02.04.2011 130 Tłuste żarty Greasy Bufoons
Top Gąbka Model Sponge
02.01.2010 22.07.2011 131 Sprzątanie w Bikini Dolnym Keep Bikini Bottom Beautiful
Kumpel dla Gacusia A Pal for Gary
11.09.2010 25.07.2011 132 Twoje, moje i moje Yours, Mine, and Mine
Oszczędny Krab Kracked Krabs
24.10.2009 26.07.2011 133 Klątwa The Curse of Bikini Bottom
24.03.2010 Skalmar w Klarnetolandzie Squidward in Clarinetland
22.04.2010 22.04.2010 134 Ostatnia bitwa SpongeBoba SpongeBob’s Last Stand
15.02.2010 19.06.2011 135 Podróż w czasie Back to the Past
Liga łotrów The Bad Guy Club for Villains
22.03.2010 11.02.2011 136 Dzień bez łez A Day Without Tears
23.03.2010 Praca sezonowa Summer Job
25.03.2010 17.02.2011 137 Posiłek drobnodaniowy One Coarse Meal
06.02.2010 Zakochany Gacuś Gary in Love
26.03.2010 24.02.2011 138 Teatr to jest to The Play’s the Thing
06.02.2010 Rodeo oszołom Rodeo Daze
06.07.2010 03.03.2011 139 Tajny przepis na babcię Gramma’s Secret Recipe
07.07.2010 Ślimaczy grosz The Cent of Money
28.01.2011 19.03.2011 140 Potwór w Bikini Dolnym The Monster Who Came To Bikini Bottom
Witamy w Trójkącie Dolnym Welcome To The Bikini Bottom Triangle
11.06.2011 08.01.2012 141 Przekleństwo klątwy The Curse Of The Hex
28.01.2011 Wielki kanał The Main Drain
29.01.2011 12.01.2012 142 Pieczarnicy Trenchbilies
28.01.2011 Przebudzenie Sponge-Cano!
11.11.2010 10.03.2011 143 Wielka burgerowa heca The Great Patty Caper
08.07.2010 18.06.2011 144 Bezdenne zatapianie That Sinking Felling
09.07.2010 Rozgwiazda karate Karate Star
18.09.2010 19.11.2011 145 W pułapce czasu Buried in Time
19.06.2010 Sen o marzeniach Enchanted Tiki Dreams
27.11.2010 19.11.2011 146 Szorstka strona The Abrasive Side
Uchorobal Earworm
09.08.2010 24.12.2011 147 Mistrz w jakiego chowanego? Hide and Then What Happens?
18.09.2010 W klubie Muszlo Myja Shellback Shenanigans
02.10.2010 19.11.2011 148 Arcydzieło The Masterpiece
Atak trąbików Whelk Attack
09.08.2010 25.11.2011 149 Nie znasz go You Don’t Know Sponge
12.02.2011 Tunel rękości Tunnel of Glove
09.10.2010 26.11.2011 150 Krabo-dogi Krusty Dogs
Wrak Mauna Loa The Wreck of the Mauna Loa
15.01.2011 27.11.2011 151 Nowy w mieście New Fish in Town
12.02.2011 Skalmar w amorach Love That Squid
15.01.2011 20.11.2011 152 Siostra Sam Big Sister Sam
26.02.2011 Chemia doskonała Perfect Chemistry
SERIA ÓSMA
18.07.2011 16.04.2012 153 Wypadki chodzą po rybach Accident Will Happen
25.06.2011 Ość niezgody The Other Patty
19.07.2011 17.04.2012 154 Drive Thru Drive Thru
18.06.2011 Pewniaczek The Hot Shot
26.03.2011 16.04.2012 155 Przyjacielska partyjka A Friendly Game
02.04.2011 Sentymenty Sentimental Sponge
15.07.2011 14.01.2012 156 Mrożonki Frozen Face-Off
04.06.2011 17.04.2012 157 Szkoła dorosłości Squidward’s School for Grown Ups
26.03.2011 Egzamin ustny Oral Report
20.07.2011 18.04.2012 158 Skalmar słodko-kwaśny Sweet and Sour Squid
21.07.2011 Zezowata sztuka The Googly Artiste
11.11.2011 14.07.2012 159 Wielka eskapada A SquarePants Family Vacation
08.11.2011 14.07.2012 160 Zostacje Patryka Patrick’s Staycation
07.11.2011 Pasażer na gapę Walking the Plankton
10.11.2011 26.02.2013[j] 161 Lot na księżyc Mooncation
09.11.2011 Wakacje z Krabem Mr. Krabs Takes a Vacation
21.10.2011 27.10.2012 162 Trefne upiory Ghoul Fools
23.09.2011 19.04.2012 163 Syrenaman: Początek MermaidMan Begins
Łaskawym okiem Plankton’s Good Eye
16.09.2011 20.04.2012 164 Kłopoty z cerą Barnacle Face
Opiekun do ślimaka Pet Sitter Pat
30.09.2011 19.11.2012 165 Pilnowanie domu House Sittin’ for Sandy
Smoothe Jazz w Skalisku Dolnym Smoothe Jazz at Bikini Bottom
25.11.2011 20.11.2012 166 Ostre bańki Bubble Trouble
Droga SpongeBoba The Way of the Sponge
25.11.2011 21.11.2012 167 Jak Kraboburger pożarł Bikini Dolne The Krabby Patty That Ate Bikini Bottom
Powrót Kumpla Bańki Bubble Buddy Returns
02.04.2012 22.11.2012 168 Nakaz sądowy Restraining SpongeBob
05.04.2012 Fiasko! Fiasco!
31.03.2012 13.05.2013 169 Przyjemne wspomnienie Are You Happy Now?
14.05.2013 Przybysz z Planety Meduz Planet of the Jellyfish
06.04.2012 14.05.2013 170 Próbki gratis Free Samples
04.04.2012 15.05.2013 Gruzowisko Home Sweet Rubble
13.04.2012 15.05.2013 171 Karen, wersja 2.0 Karen 2.0
09.04.2012 16.05.2013 Bezsenność w morzu InSPONGEiac
21.07.2012 06.10.2013 172 Miny Face Freeze!
03.04.2012 Żegnaj Świecie Rękawic Glove World R.I.P.
11.04.2012 13.10.2013 173 Skal-zaraza Squiditis
21.07.2012 Auto-rodeo demolka Demolittion Doofus
10.04.2012 20.10.2013 174 Przysmak Treats!
12.04.2012 Na miejscu, czy na wynos? For Here or to Go?
06.12.2012[k] 08.12.2012 175[l] Gwiazdkowa misja SpongeBoba It’s a SpongeBob Christmas!
14.10.2012 04.10.2014 176 Pakt Super Aqua-Złoczyńców Super Evil Aquatic Villain Team Up Is Go!
21.10.2012 Frykasini z pomyj Chum Fricassee
03.09.2012 04.10.2014 177 Kampania krabowa The Good Krabby Name
21.10.2012 Rusz się albo zgiń Move It or Lose It
08.10.2012 09.03.2013 178 Czołem, Bikini Dolne Hello Bikini Bottom!
SERIA DZIEWIĄTA
21.07.2012 16.08.2014 179 Sploty ekstremalne Extreme Spots
Rekord wiewiórki Squirrel Record
27.10.2012 23.02.2015 180 Patryk-Man Patrick-Man
14.10.2012 24.02.2015 Nowa zabawka Gacusia Gary’s New Toy
07.09.2012 25.02.2015 181 Prawo mieszania koktajli License to Milkshake
03.09.2012 26.02.2015 Skal-dzidziuś Squid Baby
02.03.2013 27.10.2013 182 Mała, żółta książeczka Little Yellow Book
17.11.2012 Zderzak w zderzak Bumper to Bumper
27.10.2012 27.02.2015 183 Fuj, jeżowiec Eek, an Urchin!
01.01.2013 02.03.2015 Skalobrona Squid Defense
16.03.2013 29.03.2015 184 Ucieczka z paki Jailbreak!
09.03.2013 Podstępna szpachelka Evil Spatula
17.02.2014 18.04.2015 185 Przybyło z Błotnistej Laguny It Came from Goo Lagoon
25.05.2013 03.03.2015 186 Skrytka krabowa Safe Deposit Krabs
19.01.2013 04.03.2015 Zwierzątko Planktona Plankton’s Pet
14.10.2013 31.10.2014 187 Zamknij oczy Don’t Look Now
Seans śmeans Séance Shméance
29.03.2014 05.03.2015 188 Kenny Kiciuś Kenny the Cat
29.03.2015 06.03.2015 Krab-Yeti Yeti Krabs
11.11.2013 15.03.2014 189 SpongeBob, zwalniam cię! SpongeBob, You’re Fired!
16.07.2015 16.11.2015 190 Zabłąkany w Bikini Dolnym Lost in Bikini Bottom
05.09.2015 Instruktor Tutor Sauce
07.09.2015 18.11.2015 191 Skalmar plus jeden Squid Plus One
17.11.2015 Project Special Treatment The Executive Treatment
25.09.2015 20.11.2015 192 Firmowy piknik Company Picnic
18.09.2015 19.11.2015 Morska opowieść Pull Up a Barrel
16.10.2015 13.03.2016 193 Schronisko Sanctuary!
02.10.2015 25.04.2016 Co gryzie Patryka? What’s Eating, Patrick?
11.11.2015 24.06.2016 194 Patryk – planszówka Patrick! The Game
30.04.2016 Kanały Dolne The Sewers of Bikini Bottom
15.02.2016 26.04.2016 195 SpongeBob Długoporty SpongeBob LongPants
27.04.2016 Siłka u Larry’ego Larry’s Gym
02.05.2016 27.04.2016 196 Badania naukowe The Fishbowl
03.05.2016 29.04.2016 Żona forsa Married to Money
12.03.2016 27.11.2016 197 Pracująca dziewczyna Mall Girl Pearl
Kciuki w dół Two Thumbs Down
04.05.2016 24.11.2016 198 Rekiny kontra ssawki Sharks vs. Pods
05.05.2016 25.11.2016 KseroBob Kopioporty CopyBob DittoPants
06.05.2016 28.11.2016 199 Sprzedano! Sold!
11.07.2016 Ciastko z wróżbą Lame and Fortune
20.02.2017 30.04.2017 200 Pożegnanie z kraboburgerem? Goodbye, Krabby Patty?
12.07.2016 29.11.2016 201 Klęska urodzaju Sandy’s Nutmare
01.10.2016 Tablica ogłoszeń Bulletin Board
13.07.2016 30.11.2016 202 Gastro rozbitkowie Food Con Castaways
22.10.2016 Ślimacza poczta Snail Mail
14.07.2016 05.12.2016 203 Napad na ananasa Pineapple Invasion
15.07.2016 06.12.2016 Sos głupolowy Salsa Imbecilicus
08.10.2016 07.12.2016 204 Bunt Pod Tłustym Krabem[m] Mutiny on the Krusty
03.12.2016 08.12.2016 Mleczny ząb The Whole Tooth
FILM PEŁNOMETRAŻOWY
06.02.2015 20.02.2015 F2 SpongeBob: Na suchym lądzie The SpongeBob Movie: Sponge Out of Water
SERIA DZIESIĄTA
15.10.2016 28.04.2017 (Nick HD)
30.04.2017 (Nickelodeon)
205 Wirozum Whirly Brains
29.10.2016 Syrenoporty MermaidPants
03.06.2017 30.04.2017 206 Tajny agent nieruchomości Unreal Estate
Na dyżurze Code Yellow
25.02.2017 30.04.2017 207 Szaleństwo naśladowania Mimic Madness
Paso-życie House Worming
04.03.2017 30.04.2017 208 Śpiący królewicz Snooze You Lose
Krabokatering Krusty Katering
11.03.2017 30.04.2017 209 SpongeBob knajpa SpongeBob’s Place
Plankton aktualizacja Plankton Gets the Boot
18.03.2017 30.04.2017 210 Ubezpieczenie na życie Life Insurance
Bańkojazda Burst Your Bubble
25.03.2017 11.08.2017 (Nick HD)
17.10.2017 (Nick)
211 Plankton na emeryturze Plankton Retires
11.08.2017 (Nick HD)
16.10.2017 (Nick)
Trójzębny kłopot Trident Trouble
02.12.2017 18.10.2017 212 Gąbka, która się nieprawdopodobnie zmniejsza The Incredible Shrinking Sponge
16.07.2017 18.08.2017 (Nick HD)
19.10.2017 (Nick)
Sporciki? Sportz?
10.06.2017 18.08.2017 213 Ucieczka[n][11] The Getaway
14.08.2017 Pieczara rzeczy znalezionych Lost and Found
17.06.2017 01.09.2017 (Nick HD)
24.10.2017 (Nick)
214 Kupon Patryka Patrick’s Coupon
01.09.2017 (Nick HD)
25.10.2017 (Nick)
Z pola widzenia Out of the Picture
07.10.2017 16.10.2017 (Nick HD)
26.10.2017 (Nick)
215 Przyjaciele na dziko Feral Friends
17.10.2017 (Nick HD)
27.10.2017 (Nick)
Nie budzić Patryka Don’t Wake Patrick
SERIA JEDENASTA
23.09.2017 18.10.2017 (Nick HD)
07.05.2018 (Nickelodeon)
216 Jaskiniowiec Cave Dwelling Sponge
19.10.2017 (Nick HD)
07.05.2018 (Nickelodeon)
Zaklinacz małży The Clam Whisperer
24.06.2017 20.10.2017 (Nick HD)
08.05.2018 (Nickelodeon)
217 Powrót Spota Spot Returns
23.10.2017 (Nick HD)
09.05.2018 (Nickelodeon)
Badanie kontrolne The Check-Up
16.07.2017 24.10.2017 (Nick HD)
10.05.2018 (Nickelodeon)
218 Zakręć butelką Spin the Bottle
07.11.2017 12.03.2018 (Nicktoons)
11.05.2018 (Nickelodeon)
Sponge w zupie There’s a Sponge in My Soup
30.09.2017 16.05.2018 219 Powrót Man Raya Man Ray Returns
15.05.2018 Larry manager Larry the Floor Manager
13.10.2017 27.10.2018 (Nicktoons)
31.10.2018 (Nickelodeon)
220 Legenda Buu-kini Dolnego The Legend of Boo-Kini Bottom
06.11.2017 08.05.2018 (Nicktoons)
17.05.2018 (Nickelodeon)
221 Zakaz fotografowania No Pictures Please
07.05.2018 (Nicktoons)
18.05.2018 (Nickelodeon)
W pułapce wysokości Stuck on the Roof
21.10.2017 10.05.2018 (Nicktoons)
21.05.2018 (Nickelodeon)
222 Kraboburgerowe potwory Krabby Patty Creature Feature
09.05.2018 (Nicktoons)
22.05.2018 (Nickelodeon)
Skaranie boskie Teacher’s Pests
07.05.2018 23.05.2018 223 Śmiecio-draka Sanitation Insanity
30.03.2018 14.05.2018 (Nicktoons)
24.07.2018 (Nickelodeon)
Polowanie na króliki Bunny Hunt
10.11.2017 16.05.2018 (Nicktoons)
24.05.2018 (Nickelodeon)
224 Kryminał Squid Noir
09.11.2017 15.05.2018 (Nicktoons)
28.05.2018 (Nickelodeon)
Polowanie ScavengerPants
08.11.2017 25.07.2018 (Nicktoons)
24.09.2018 (Nickelodeon)
225 Przytulaczek Cuddle E. Hugs
02.12.2017 26.07.2018 (Nicktoons)
25.09.2018 (Nickelodeon)
Patryk Koń Pat the Horse
12.02.2018 27.07.2018 (Nicktoons)
26.09.2018 (Nickelodeon)
226 Gadający Gacuś Chatterbox Gary
30.07.2018 (Nicktoons)
27.09.2018 (Nickelodeon)
Nie karmić klaunów Don’t Feed the Clowns
13.02.2018 31.07.2018 (Nicktoons)
28.09.2018 (Nickelodeon)
227 Szczęście za kółkiem Drive Happy
14.02.2018 01.08.2018 (Nicktoons)
01.10.2018 (Nickelodeon)
Patryk Dziadunio Old Man Patrick
15.02.2018 02.08.2018 (Nicktoons)
02.10.2018 (Nickelodeon)
228 Mini kumple Fun-Sized Friends
16.02.2018 03.08.2018 (Nicktoons)
03.10.2018 (Nickelodeon)
Babcia władcą świata Grandmum’s the Word
09.03.2018 11.09.2018 (Nicktoons)
04.10.2018 (Nickelodeon)
229 Wymiar gryzmołów Doodle Dimension
16.03.2018 12.09.2018 (Nicktoons)
05.10.2018 (Nickelodeon)
Przeprowadzka kolegi Moving Bubble Bass
06.04.2018 14.09.2018 (Nicktoons)
08.10.2018 (Nickelodeon)
230 Wyskoki z wody High Sea Diving
13.04.2018 13.09.2018 (Nicktoons)
09.10.2018 (Nickelodeon)
Złodzieje butelek Bottle Burglars
08.05.2018 17.09.2018 (Nicktoons)
10.10.2018 (Nickelodeon)
231 Moja noga! My Leg!
09.05.2018 18.09.2018 (Nicktoons)
11.10.2018 (Nickelodeon)
Czarnoniada Ink Lemonade
10.05.2018 20.09.2018 (Nicktoons)
12.10.2018 (Nickelodeon)
232 W kopalni musztardy Mustard O’ Mine
24.09.2018 19.09.2018 (Nicktoons)
15.10.2018 (Nickelodeon)
Lista sprawunków Shopping List
06.08.2018 24.09.2018 (Nicktoons)
16.10.2018 (Nickelodeon)
233 Nianiek dla wieloryba Whale Watching
07.08.2018 21.09.2018 (Nicktoons)
17.10.2018 (Nickelodeon)
Ekipa sprzątająca Krusty Kleaners
08.08.2018 25.09.2018 (Nicktoons)
18.10.2018 (Nickelodeon)
234 Patrynokio Patnocchio
09.08.2018 26.09.2018 (Nicktoons)
19.10.2018 (Nickelodeon)
SzefBob ChefBob
26.09.2018 26.02.2019 (Nicktoons)
06.05.2019 (Nickelodeon)
235 Planktono-obsesja Plankton Paranoia
25.09.2018 26.02.2019 (Nicktoons)
06.05.2019 (Nickelodeon)
Mól książkowy Library Cards
27.09.2018 27.02.2019 (Nicktoons)
08.05.2019 (Nickelodeon)
236 Policja! Call the Cops
11.11.2018 27.02.2019 (Nicktoons)
08.05.2019 (Nickelodeon)
Ssaki i skorupiaki Surf N’ Turf
25.11.2018 25.02.2019 (Nicktoons) 237 Rozróba na księżycu Goons on the Moon
28.10.2018 28.02.2019 (Nicktoons)
10.05.2019 (Nickelodeon)
238 Program w TV Appointment TV
04.11.2018 28.02.2019 (Nicktoons)
13.05.2019 (Nickelodeon)
Wirus Karen Karen’s Virus
21.10.2018 13.05.2019 (Nicktoons)
15.05.2019 (Nickelodeon)
239 Grill zniknął The Grill is Gone
14.05.2019 (Nicktoons) Nocny burger The Night Patty
28.10.2018 15.05.2019 (Nicktoons)
13.05.2019 (Nickelodeon)
240 Bańkomiasto Bubbletown
04.11.2018 16.05.2019 (Nicktoons) Babski wieczór Girls’ Night Out
18.11.2018 17.05.2019 (Nicktoons)
20.05.2019 (Nickelodeon)
241 Walka z meduzami Squirrel Jelly
20.05.2019 (Nicktoons)
21.05.2019 (Nickelodeon)
Nitka The String
SERIA DWUNASTA
11.11.2018 21.05.2019 (Nicktoons)
23.05.2019 (Nick)
242 FarmerBob FarmerBob
27.07.2019 22.05.2019 Gacuś i Spot Gary & Spot
13.01.2019 23.05.2019 (Nicktoons)
24.05.2019 (Nick)
243 Gamoniowanie The Nitwitting
20.01.2019 22.05.2019 (Nicktoons)
27.05.2019 (Nick)
Ballada o Śmierdziuszku The Ballad of Filthy Muck
27.01.2019 01.01.2020 244 Paka Pod Krabem The Krusty Slammer
17.07.2020 28.05.2019 Kamper Ananasek Pineapple RV
27.07.2019 03.09.2019 245 Gacuś ma nogi Gary’s Got Legs
22.06.2019 02.09.2019 Król Plankton King Plankton
30.11.2019 04.09.2019 246 Stare pomyje Plankton’s Old Chum
22.06.2019 05.09.2019 Z małej chmury duży deszcz Stormy Weather
11.04.2020 04.10.2020 247 Kumple w bagnie Swamp Mates
Sztuczka One Trick Sponge
10.08.2019 10.09.2019 248 Pod Tłustym Kubłem The Krusty Bucket
28.09.2019 06.09.2019 Skalmar za kółkiem Squid’s on a Bus
29.06.2019 11.09.2019 249 Siostrzenice Sandy Sandy’s Nutty Nieces
12.09.2019 Niebezpieczna straż Insecurity Guards
06.07.2019 26.10.2019 250 Zepsuty budzik Broken Alarm
10.08.2019 27.10.2019 Karen ma dzidziusia Karen’s Baby
07.03.2020 11.10.2020 251 Bitka Shell Games
06.07.2019 Zniżka dla seniorów Senior Discount
14.09.2019 14.12.2019 252 Szpara Mind the Gap
23.11.2019 24.03.2020 (Nicktoons)
18.10.2020 (Nick)
Powrót Brudnego Bąbla Dirty Bubble Returns
07.03.2020 25.10.2020 253 Łowcy beztroscy Jolly Lodgers
08.02.2020 29.02.2020 (Nicktoons)
25.10.2020 (Nick)
Bejbi czy lejdi Biddy Sitting
12.07.2019 12.07.2019 254 Mega łał urodziny SpongeBoba SpongeBob’s Big Birthday Blowout
255
21.09.2019 03.11.2019 256 SpongeBob w Mimowoli SpongeBob in RandomLand
28.11.2019 (Nicktoons)
18.10.2020 (Nick)
Zły nawyk SpongeBob’s Bad Habit
23.11.2019 25.03.2020 (Nicktoons)
01.11.2020 (Nick)
257 Rękoczyny Handemonium
14.09.2019 Przerwa Breakin'
17.07.2020 08.11.2020 258 U steru przez jeden dzień Boss for a Day
28.09.2019 Nowy gapa The Goofy Newbie
12.10.2019 19.10.2019 (Nicktoons)
02.11.2019 (Nick)
259 Duch Planktona The Ghost of Plankton
18.01.2021 09.04.2021 Rozdwojenie Kraba My Two Krabses
23.04.2021 16.11.2021 (Nicktoons) 260 Puk, puk, kto tam? Knock Knock, Who’s There?
09.07.2021 17.11.2021 (Nicktoons) Pat, miłość, Skal Pat Hearts Squid
18.01.2021 24.04.2022 261 Lucek z latarni Lighthouse Louie
22.04.2022 23.04.2022 Epidemia czkawki Hiccup Plague
12.10.2019 26.03.2020 (Nicktoons)
15.11.2020 (Nick)
262 Dom w głębi krasnorostów A Cabin in the Kelp
30.11.2019 27.03.2020 (Nicktoons)
15.11.2020 (Nick)
Zachcianka The Hankering
08.02.2020 29.02.2020 (Nicktoons) 263 Ale zoo Who R Zoo?
29.04.2022 14.11.2022 Kwarantanna Pod Tłustym Krabem Kwarantined Krab
30.04.2021 26.09.2021 264 Staż u Planktona Plankton’s Intern
25.02.2022 Napady Patryka Patrick’s Tantrum
09.04.2021 03.10.2021 265 Rachunek Okonia Bubble Bass’s Tab
Kuchenny bzik Kooky Cooks
18.01.2020 21.06.2020[o] 266 Ucieczka z drugiego Świata Rękawic Escape from Beneath Glove World
07.11.2020 10.12.2020 (Nicktoons)
10.10.2021 (Nick)
267 Chałtura stadionowa Krusty Koncessionaires
11.12.2020 (Nicktoons)
10.10.2021 (Nick)
Smacznych snów Dream Hoppers
FILM PEŁNOMETRAŻOWY
04.03.2021 05.11.2020 (Netflix) F3 SpongeBob Film: Na ratunek The SpongeBob Movie: Sponge on the Run
SERIA TRZYNASTA
22.10.2020 17.10.2021 268 Lokal przyjazny zwierzętom A Place for Pets
Izolacja z miłości Lockdown for Love
16.04.2021 24.10.2021 269 Cyrkowa chmara Under the Small Top
Jednostka chorobowa Squidward’s Sick Daze
25.02.2022 02.12.2021 (Nicktoons) 270 Zagapieni Goofy Scoopers
09.07.2021 Piesek Patryś Pat the Dog
19.11.2021 06.12.2021 (Nicktoons) 271 Nadchodzą paskudne Narwale Something Narwhal This Way Comes
03.12.2021 (Nicktoons) Szlam z pomyj C.H.U.M.S
10.12.2021 17.12.2022 (Nicktoons) 272 Gwiazdkowy wypad SpongeBoba SpongeBob’s Road to Christmas
22.04.2022 16.11.2022 273 Kartofel Puff Potato Puff
29.04.2022 Aż poleje się tłuszcz There Will Be Grease
06.05.2022 17.11.2022 274 Bardzo brzydki Bąblodziób The Big Bad Bubble Bass
Klub przeciwników gąbek Sea-Man Sponge Haters Club
13.05.2022 23.11.2022 275 Food pff Truck Food PBFFT! Truck
06.12.2022 (Nicktoons) Dziewczęta w pretensjach Upturn Girls
20.05.2022 22.11.2022 276 Powiedzcie łooo! Say Awww!
Listonosz Patryk Patrick the Mailman
22.07.2022 23.11.2022 277 Kapitan Mizerny Captain Pipsqueak
Przelot podwodny Plane to Sea
14.10.2022 17.05.2023 (Nicktoons) 278 Skalferatu Sqiudferatu
Laszlo Sam Slappy Daze
13.01.2023 21.05.2023 279 Witamy w Cyborgowie Dolnym Welcome to Binary Bottom
Rozmowa na twój koszt You're Going to Pay...Phone
Zmarszczka czasu A Skin Wrinkle in Time
20.01.2023 16.10.2023 280 Dosyć głupstw Abandon Twits
17.10.2023 Walhalla Wallhalla
27.01.2023 18.10.2023 281 Słona gąbka Salty Sponge
03.02.2023 19.10.2023 Karen i Spot Karen for Spot
27.06.2023 20.10.2023 282 Dzień drzewiarza i drzew Arbor Day Disarray
28.06.2023 23.10.2023 W ząbek czesani Ain’t That the Tooth
10.03.2023 24.10.2023 283 Wielkie hura z mamą i tatą Ma and Pa's Big Hurrah
17.03.2023 25.10.2023 Wodny ruch drogowy Yellow Pavement
24.03.2023 26.10.2023 284 Kwiaciarnia Doniczka The Flower Plot
31.03.2023 27.10.2023 Na paradzie SpongeBob’s on Parade
07.04.2023 30.10.2023 285 Dostawa na Wyspę Potworów Delivery to Monster Island
19.06.2023 31.10.2023 Jedź, Patryku, jedź Ride Patrick Ride
20.06.2023 01.11.2023 286 Żołędzie z rusztu Hot Crossed Nuts
21.06.2023 02.11.2023 Pan Jeżowiec i Ślimak Porażka Sir Urchin and Snail Fail
22.06.2023 03.11.2023 287 Przyjacielubileusz Friendiversary
26.06.2023 Muzyka obowiązkowo Mandatory Music
29.06.2023 20.11.2023 288 Moby Bzik Dopey Dick
17.07.2023 Plankton i czarodziejska fasola Plankton and the Beanstalk
18.07.2023 21.11.2023 289 Kumpel burger My Friend Patty
19.07.2023 Niesamowicie fajne FUN-Believable
20.07.2023 22.11.2023 290 Szpachelka z niebios Spatula of the Heavens
07.08.2023 23.11.2023 Budka Gacusia Gary's Playhouse
08.08.2023 24.11.2023 291 Wygłupy na basenie Swimming Fools
09.08.2023 27.11.2023 Ojciec z Gapy The Goobfather
10.08.2023 28.11.2023 292 Małżo-ptaki SquidBird
30.10.2023 29.11.2023 Atak alergii Allergy Attack!
31.10.2023 30.11.2023 293 Cyrk na kółkach Big Top Flop
01.11.2023 01.12.2023 Sandy, na pomoc! Sandy, Help Us!
SERIA CZTERNASTA
02.11.2023 294 Single-Celled Defense
20.11.2023 Buff for Puff
21.11.2023 295 We Heart Hoops
22.11.2023 SpongeChovy
23.11.2023 296 BassWard
Squidiot Box

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. Program TV podaje błędnie tytuł odcinka, jako ''Cuchnąca sprawa''.
 2. Odcinek jest błędnie zapisany w programie TV, jako ''Różowa ofiara''.
 3. W odcinku zagrał gościnnie amerykański heavymetalowy zespół Pantera.
 4. Pod koniec tego odcinka kapela Skalmara zagrała utwór Davida Glena Eisleya Sweet Victory (głosem piosenkarza śpiewał SpongeBob).
 5. Oryginalnie pierwszym epizodem jest Łobuz, a drugim Jeden kęs. Odcinki są jednak emitowane w odwrotnej kolejności, z powodu usuniętej sceny wywołania pożaru w odcinku Jeden kęs.
 6. Tak naprawdę lektor błędnie przeczytał:Syrenaman i Skorupin IV: Pełny Metraż.
 7. Obecnie odcinki są emitowane w odwrotnej kolejności z nieznanych powodów.
 8. Odcinek na końcu zawiera dedykację dla Pata Mority.
 9. Ten odcinek jest błędnie zapisany w programie TV jako ''Koszmar, nie wakacje''.
 10. Premiera odcinka została wyemitowana na kanale Nickelodeon 14 lipca 2012 w języku rumuńskim, oraz 3 lutego 2013 roku w języku hiszpańskim.
 11. Jest to premiera na amerykańskim Nickelodeon. Pierwsza premiera odbyła się w Stanach Zjednoczonych 23 listopada 2012 roku na antenie CBS.
 12. Ten odcinek jest wyprodukowany w animacji stylu Clay-Motion i stop-motion oraz drugim Bożonarodzeniowym odcinkiem.
 13. Na platformie Netflix jest podany błędny tytuł ''Bunt Pod Chrupkim Krabem''.
 14. Polski tytuł nie został podany, ale jest potwierdzony przez program TV.
 15. Odcinek został wyemitowany w języku angielskim na kanale Nicktoons 16 maja 2020 oraz ponownie 17 maja. Premiera z polską ścieżką dźwiękową odbyła się 21 czerwca 2020 na kanale Nickelodeon.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Amy Wilson: Stephen Hillenburg created the undersea world of SpongeBob.(The Orange County Register). [w:] Knight Ridder/Tribune News Service [on-line]. 2002-02-12. [dostęp 2015-06-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-06-10)]. (ang.).
 2. Rosina Stock: Nickelodeon Celebrates Pop Culture Icon SpongeBob SquarePants decade. [w:] Media News International [on-line]. 2009-06-29. [dostęp 2009-07-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-06-26)]. (ang.).
 3. David Bauder: SpongeBob Turns 10 Valued At $8 Billion. „Huffington Post”, 2009-08-14. (ang.).
 4. Big Pop Fun #28: Stephen Hillenburg, Artist and Animator–Interview. Nerdist Industries, 2012-05-29. [dostęp 2013-12-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-12-21)]. (ang.).
 5. Tom Kenny: Voice of SpongeBob SquarePants – Interview. The People Speak Radio, 2006-12-05. [dostęp 2008-11-08]. (ang.).
 6. The new fungus from Bikini Bottom. „The Guardian, 2011-07-22.
 7. THE HYPE SOAKING IT UP’ SPONGEBOB’ ACTOR LOVES THE ATTENTION. [w:] „Daily News” [on-line]. 2001-03-08. [dostęp 2016-02-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-11-06)]. (ang.).
 8. Kenny Pittenger: The Oral History of SpongeBob SquarePants. [w:] „Hogan’s Alley” #17 [on-line]. Bull Moose Publishing Corporation, 2010. [dostęp 2012-09-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-08-31)]. (ang.).
 9. SpongeBob SquarePants Character Guide. [w:] Nickelodeon [on-line]. 2012. (ang.).
 10. SpongeBob Kanciastoporty 2: Cuchnąca sprawa/Nowa szefowa (22) [online], teleman.pl [dostęp 2023-08-05] (pol.).
 11. SpongeBob Kanciastoporty 10: Ucieczka/Pieczara rzeczy znalezionych (9). Teleman. [dostęp 2017-09-25]. (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]