SpongeBob Kanciastoporty (postać)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
SpongeBob Kanciastoporty
SpongeBob SquarePants
Postać z Spongebob Kanciastoporty
ilustracja
Twórca

Stephen Hillenburg

Dubbing

Tom Kenny (wersja oryginalna), Jacek Kopczyński (wersja polska)

Dane biograficzne
Płeć

mężczyzna

Data urodzenia

14 lipca 1986

Inne informacje
Umiejętności

Regeneracja, smażenie burgerów, łowienie meduz, pochłanianie wody

Atrybuty

kanciaste spodenki

SpongeBob Kanciastoporty (ang. SpongeBob SquarePants; ur. 14 lipca 1986) – postać fikcyjna, główny bohater amerykańskiego serialu animowanego o tej samej nazwie. W oryginalnej wersji językowej głos SpongeBobowi podkłada Tom Kenny, w polskiej – Jacek Kopczyński.

Opis postaci[edytuj | edytuj kod]

SpongeBob jest optymistycznie nastawioną do życia gąbką morską, mieszkająca w domu przypominającym ananasa, który znajduje się w miasteczku Bikini Dolne (ang. Bikini Bottom) na dnie oceanu. SpongeBob wyglądem przypomina gąbkę kuchenną. Kanciastoporty jest bardzo energiczny oraz epatuje radością, co niekoniecznie podoba się osobom w jego otoczeniu. Jego najlepszym przyjacielem jest mieszkający blisko niego Patryk Rozgwiazda, SpongeBob za swojego najlepszego przyjaciela uważa również Skalmara, który go nie lubi, lecz gąbka tego nie dostrzega. Pracuje w restauracji typu fast-food „Pod Tłustym Krabem”, prowadzonej przez Eugeniusza Kraba, który wykorzystuje SpongeBoba do pracy, nie płaci mu za to uczciwie. Praca jest jedną z pasji SpongeBoba, w wolnych chwilach lubi też puszczać bańki mydlane i łowić meduzy. Ponadto uczęszcza do szkoły jazdy Pani Puff, gdzie 38 razy nie zdał egzaminu na prawo jazdy.

Tworzenie postaci[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy szkic koncepcyjny przedstawiał postać w czerwonym kapeluszu i białej koszuli z krawatem[1]. Wygląd SpongeBoba stopniowo się zmieniał. Nosił również brązowe spodnie użyte w ostatecznym projekcie. SpongeBob został zaprojektowany jako postać, która była głupkowata i w optymistycznym stylu[2].

Pierwotnie postać miała nazywać się „SpongeBoy” (i seria o nazwie „SpongeBoy Ahoy!”), ale ta nazwa była już używana jako nazwa mopa. Dowiedziawszy się o tym, Hillenburg wiedział, że imię postaci nadal musi zawierać „Gąbkę”, aby widzowie nie pomylili Spongeboba z „postacią z sera”. W 1997 roku zdecydował się użyć imienia „SpongeBob” z „SquarePants” jako nazwiska rodowego, przy czym to drugie odnosi się do kwadratowego kształtu postaci oraz jej ubioru[3].

Przed zamówieniem SpongeBoba jako pełnej serii, dyrektorzy Nickelodeon upierali się, że nie będzie on popularny, chyba że głównym bohaterem będzie dziecko, które chodzi do szkoły. W końcu poszedł na kompromis, dodając do głównej obsady nową postać, panią Puff, która jest kursantką w Ośrodku Kształcenia Kierowców do którego uczęszczał SpongeBob[4].

Odcinki z lat 2000 i 2001 podały datę urodzin SpongeBoba jako 14 lipca 1986 roku, chociaż jego wiek pozostaje niejasny w całej serii[5].

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

W 2011 roku na cześć SpongeBoba Kanciastoportego nazwany został nowo odkryty gatunek grzybaSpongiforma squarepantsii[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Michael Cavna, The Interview: 'SpongeBob' Creator Stephen Hillenburg, „The Washington Post”, 14 lipca 2009.
  2. 'SpongeBob' creator Stephen Hillenburg dies of ALS at 57 [online], PBS NewsHour, 27 listopada 2018 [dostęp 2022-02-06] (ang.).
  3. USATODAY.com - Life's good for SpongeBob [online], usatoday30.usatoday.com [dostęp 2022-02-06].
  4. Stephen Hillenburg created the undersea world of SpongeBob.(The Orange County Register) - Knight Ridder/Tribune News Service | HighBeam Research [online], web.archive.org, 10 czerwca 2014 [dostęp 2022-02-06] [zarchiwizowane z adresu 2014-06-10].
  5. Aaron Springer, C.H. Greenblatt, Mr. Lawrence, No Free Rides, 7 marca 2001.
  6. Dennis E. Desjardin, Kabir G. Peay, Thomas D. Bruns, Spongiforma squarepantsii, a new species of gasteroid bolete from Borneo, „Mycologia”, 103, 2011 [dostęp 2023-02-06].