Przejdź do zawartości

Sport samochodowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Sport samochodowy (także automobilizm) – dyscyplina sportu motorowego[1] rozgrywana przy użyciu samochodów. Najważniejszym organem zarządzającym sportem samochodowym jest Fédération Internationale de l’Automobile (FIA)[2].

Formy sportu samochodowego

[edytuj | edytuj kod]

Sport samochodowy dzieli się na dwie podstawowe formy rywalizacji: wyścigi samochodowe i rajdy samochodowe[3].

Wyścigi samochodowe

[edytuj | edytuj kod]
Samochody wyścigowe Formuły 1 podczas Grand Prix Japonii w 2009 roku
 Osobny artykuł: Wyścig samochodowy.

Wyścigi samochodowe obejmują zawody rozgrywane wyłącznie na zamkniętych torach, placach i drogach. W wyścigach rywalizują wyłącznie kierowcy, a wykorzystywane samochody nie muszą spełniać warunków dopuszczenia do ruchu drogowego. Ze względu na miejsce i sposób rywalizacji, wyścigi samochodowe dzieli się na trzy kategorie[4].

Wyścigi torowe

[edytuj | edytuj kod]

Wyścigi torowe odbywają się na zamkniętych torach pomiędzy co najmniej dwoma samochodami, które rywalizują jednocześnie na tej samej trasie. O klasyfikacji decyduje kolejność przekroczenia linii mety lub pokonanie w wyznaczonym czasie jak największej liczby okrążeń toru.

Wyścigi równoległe

[edytuj | edytuj kod]
 Osobny artykuł: Drag racing.

Wyścigi równoległe (ang. Drag Racing) odbywają się na dwóch równoległych prostych odcinkach dróg, zlokalizowanych najczęściej na placach, lotniskach lub torach wyścigowych, o długości 1/4 mili (402,336 m) lub rzadziej 1/8 mili (201,168 m). W rywalizacji bierze udział jednocześnie dwóch zawodników, a o zwycięstwie decyduje kolejność przekroczenia linii mety lub czas przejazdu.

Wyścigi górskie

[edytuj | edytuj kod]

Wyścigi górskie odbywają się na zamkniętych dla ruchu, najczęściej krętych i stromych[5], górskich drogach publicznych. Linia startu znajduje się na mniejszej wysokości n.p.m. niż linia mety. Do wyścigu samochody startują indywidualnie, a podstawą klasyfikacji jest porównanie czasów przejazdów, mierzonych z dokładnością do 1/100 s.

Rajdy samochodowe

[edytuj | edytuj kod]
Samochód rajdowy WRC podczas Rajdu Argentyny w 2008 roku
 Osobny artykuł: Rajd samochodowy.

Rajdy samochodowe odbywają się na drogach publicznych[6], całkowicie lub częściowo otwartych dla ruchu drogowego. Trasa rajdu składa się z zamkniętych dla ruchu odcinków specjalnych, które należy przejechać w najkrótszym czasie oraz otwartych dla ruchu odcinków drogowych, które należy przejechać dokładnie w czasie wyznaczonym przez organizatora. W rajdach rywalizują dwuosobowe załogi, składające się z kierowcy i pilota, a wykorzystywane samochody muszą być dopuszczone do ruchu drogowego. Do rywalizacji załogi startują indywidualnie, w krótkich (najczęściej jednominutowych) odstępach czasu. O klasyfikacji decydujące suma czasów uzyskana na odcinkach specjalnych oraz kar czasowych nałożonych przez sędziów.

Rajdy terenowe

[edytuj | edytuj kod]
 Osobny artykuł: Rajd terenowy.

Szczególną formą rajdów samochodowych są rajdy terenowe, na których odcinki specjalne przebiegają przez ciężkie bezdroża – m.in. pustynie, stepy, poligony i leśne dukty. W rajdach terenowych startują załogi, które składają się maksymalnie z 3 osób lub (w przypadku samochodów ciężarowych) 2–4 osób.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Dz.U. z 2001 r. nr 8, poz. 67
  2. FIA: About FIA. [dostęp 2010-02-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-11-15)]. (ang.).
  3. Jan Litwin: Współczesny sport samochodowy. Warszawa: Wydawnictwa Komunikacji i Łączności, 1976, s. 11.
  4. FIA: Międzynarodowy Kodeks Sportowy 2010. PZM, 2010-01-15. [dostęp 2010-02-12]. (pol.).
  5. Jan Litwin: Współczesny sport samochodowy. Warszawa: Wydawnictwa Komunikacji i Łączności, 1976, s. 12.
  6. Dodatkowo, nie więcej niż 10% długości trasy rajdu może odbywać się na zamkniętym torze.