Sporus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy rzymskiego chłopca. Zobacz też: Sporus z Nikei – grecki matematyk i astronom.

Sporus (? - 69) był rzymskim chłopcem, który spodobał się cesarzowi Neronowi, gdyż przypominał mu zmarłą żonę Poppeę Sabinę. Neron kazał poddać Sporusa kastracji[1] i jesienią 66 r. podczas podróży cesarza po Grecji wziął z nim ślub. Żadne źródła nie przekazują, czy Sporus odwzajemniał uczucia Nerona.

Cesarz powierzył opiekę nad swoim wybrankiem Kalwii Kryspinilli, która miała dbać m.in. o liczne stroje Sporusa. Neron zmienił mu imię na Sabina i prawie nie rozstawał się z nim. W dniu swojej śmierci cezar prosił, aby razem popełnili samobójstwo, chłopiec jednak uciekł.

Po przewrocie wojskowym Galby i samobójstwie Nerona ze Sporusem ożenił się jeden z dowódców pretoriańskich[1] Nimfidiusz Sabinus. Po morderstwie Nimfidiusza i Galby ze Sporusem ożenił się cezar Marek Salwiusz Oton. Uzurpator i następca Otona, Witeliusz, usiłował zmusić Sporusa do wystąpienia na scenie w roli gwałconej dziewicy. Upokorzony kastrat popełnił samobójstwo.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Sporus, Farinelli i hidźrowie, czyli kastratów skomplikowane dzieje (pol.). W: Nauka w Polsce [on-line]. PAP SA, 2014-05-10. [dostęp 2014-05-10].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]