Sprężyk sosnowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Sprężyk sosnowy
Ampedus sanguineus
(Linneusz, 1758)
Sprężyk sosnowy
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ stawonogi
Gromada owady
Podgromada owady uskrzydlone
Rząd chrząszcze
Podrząd chrząszcze wielożerne
Rodzina sprężykowate
Podrodzina Elaterinae
Plemię Ampedini
Podplemię Ampedina[1]
Rodzaj Ampedus
Gatunek sprężyk sosnowy
Synonimy

Elater sanguineus (Linnaeus, 1758)

Sprężyk sosnowy (Ampedus sanguineus) – gatunek chrząszcza z rodziny sprężykowatych

Opis[edytuj]

Chrząszcz te osiąga od 12 do 17,5 mm długości. Ciało czarne. Tylko barwa pokryw jaskrawoczerwona, a u ekstremalnie rzadko spotykanych okazów żółta (podobnie jak u A. ochropterus). Przedplecze wydłużone, jego boczne krawędzie na większej części długości od nasady ku przodowi słabo zwężające się zaokrąglonym zakrzywieniem. Środkowa linia podłużna przedplecza zwykle dość długo widoczna od okolic środka ku przodowi. Punktowanie przedplecza w przedniej części silne i gęste, ku tyłowi rzadsze, przy czym punkty tam nieco tylko mniejsze, W rejonie jego kątów tylnych obecne duże, pępkowate punkty. Tło przedplecza błyszczące. Owłosienie spodu ciała, przedplecza i pokryw zwykle czarne i tylko rejon tarczki żółtawo owłosiony. Rzadko pokrywy i spód ciała żółto owłosione. Edeagus samca zmienny, niewystarczająco charakterystyczny by służył do odróżnienia od podobnych gatunków. Od A. cinnabarinus (zwłaszcza czarno owłosionych okazów tego gatunku) sprężyka sosnowego można odróżnić po lepiej wykształconej linii środkowej przedplecza, która u A. cinnabarinus widoczna jest co najwyżej tylko w nasadowej ¼ jego długości[2].

Biologia i ekologia[edytuj]

Dorosłe spotykane na pniakach i pod korą drzew oraz na kwiatach z rodziny baldaszkowatych[3]. Larwy przechodzą rozwój najczęściej w drewnie drzew iglastych, zwłaszcza sosen, rzadziej dębów i buków. W drewnie polują na larwy kózkowatych i jelonkowatych[2]. Zasiedla bory iglaste i mieszane[3].

Rozprzestrzenienie[edytuj]

Sprężyk sosnowy występuje w Europie i cieplejszych rejonach Syberii[4].

Przypisy

  1. Sônia A. Casari. A phylogenetic study of the subtribe Dicrepidiina (Elateridae, Elaterinae, Ampedini). „Revista Brasileira de Entomologia”. 52 (2), 2008. Sociedade Brasileira De Entomologia. DOI: 10.1590/S0085-56262008000200002. ISSN 0085-5626 (ang.). 
  2. a b Arved Lompe: Ampedus. W: Käfer Europas [on-line]. [dostęp 2015-05-27].
  3. a b Roland Gerstmeier, przeł. Henryk Grabarczyk: Chrząszcze. Rozpoznawanie i oznaczanie. Seria: Przewodnik kieszonkowy. ISBN 8370731058.
  4. Staněk JV: Chrząszcze. Warszawa: Oficyna Wydawnicza "Delta W-Z", 1990, s. 83. ISBN 83-85817-29-8.