Sprężyste przytwierdzenie szyn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
System półsprężystego przytwierdzenia SKL-12 niemieckiej firmy Vossloh

System Sprężystego Przytwierdzenia Szyn do Podkładów Strunobetonowych oznaczany w polsce skrótem SB jest technologicznie polskim systemem przytwierdzeń szeroko stosowanym na polskiej sieci kolejowej od lat 80. Jego zadaniem jest tłumienie drgań szyn (potwierdzono ponad 50% skuteczności), co poprawia zarówno komfort jak bezpieczeństwo jazdy.

W skład systemu sprężystego przytwierdzenia szyn - SB wchodzą:

  • kotwa
  • przekładka kształtowa (podszynowa)
  • elektroizolacyjna wkładka dociskowa
  • sprężysta łapka

System sprężysty w przeciwieństwie do sztywno przytwierdzających systemów dokręcających polega na dociskaniu szyny do podkładu z pomocą łapki stale przytwierdzonej do kotwy. To powoduje iż drgania tłumione są i rozładowywane na wyginających się łapkach a nie sztywnych śrubach.

Do niedawna system ten pomimo powszechnego zastosowania w Polsce (SB3) był uważany za niepewny[potrzebny przypis] przez inne kraje europejskie, gdyż badania obejmowały jedynie poszczególne elementy tego przytwierdzenia. System stosowany był jedynie w Polsce i niedawno wdrożony na Ukrainie. Na przełomie roku 2005/2006 system SB7 przeszedł pomyślnie badania Centrum Naukowo-Techniczne Kolejnictwa, co zezwala na jego stosowanie w innych krajach Unii Europejskiej.

Angielski system Fastclip jest odpowiednikiem polskiego systemu SB.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]