Spragnieni miłości

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Spragnieni miłości
In the Mood for Love (Hua yang nian hua)
Gatunek

melodramat

Rok produkcji

2002

Data premiery

20 maja 2000
16 lutego 2001 (Polska)

Kraj produkcji

Hongkong

Język

chiński / japoński

Czas trwania

96 / 113 minut

Reżyseria

Wong Kar-Wai

Scenariusz

Wong Kar-Wai

Główne role

Maggie Cheung
Tony Leung Chiu Wai

Muzyka

Michael Galasso, Shigeru Umebayashi

Zdjęcia

Christopher Doyle
Mark/Pin Bing Lee

Scenografia

William Chang

Kostiumy

William Chang

Montaż

William Chang

Produkcja

William Chang
Wong Kar-Wai

Dystrybucja

Gutek Film

Strona internetowa

Spragnieni miłości (In the Mood for Love) – hongkoński film z 2000 w reżyserii Wong Kar-Waia, którego akcja toczy się w latach 60. XX w. w Hongkongu, Singapurze i Kambodży.

Wysmakowane zdjęcia i liryczna muzyka odmalowują – zgodnie z intencją Wong Kar-Waia i angielskim tytułem zaczerpniętym z piosenki Bryana Ferry – nie tyle historię miłosną, co nastrój uczucia. Obraz powstawał kilkanaście miesięcy i bez scenariusza – pomysł ewoluował w trakcie realizacji, przy czym wizja głównego autora wielokrotnie i znacząco się zmieniała. Inspiracją dla reżysera miał być m.in. film muzyczny Jacques’a Demy’ego z 1964 r. pt. Parasolki z Cherbourga.

Wong Kar-Wai kontynuuje w swoisty sposób opowieść w obrazie pt. 2046 z 2004 r. – można w nim znaleźć nie tylko parę głównych bohaterów, ale także niewykorzystane przy montażu Spragnionych miłości ujęcia.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Pani Chan (Maggie Cheung) i pan Chow (Tony Leung) wynajmują sąsiadujące przez ścianę pokoje. Pozostawieni sami sobie przez zapracowanych i romansujących małżonków usiłują poradzić sobie z samotnością i smutkiem oraz zrozumieć zdradę. Wspierając się nawzajem w nieszczęściu wkrótce zakochują się w sobie. Ich miłość pozostaje niespełniona.

Nagrody i nominacje[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]