Przejdź do zawartości

Sprawa Gorgonowej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Sprawa Gorgonowej
Gatunek

dramat sądowy
kryminał

Rok produkcji

1977

Data premiery

25 listopada 1977

Kraj produkcji

Polska

Język

polski

Czas trwania

137 min

Reżyseria

Janusz Majewski

Scenariusz

Janusz Majewski
Bolesław Michałek

Główne role

Ewa Dałkowska
Roman Wilhelmi
Aleksander Bardini
Andrzej Łapicki
Mariusz Dmochowski

Muzyka

Stanisław Radwan

Zdjęcia

Zygmunt Samosiuk

Scenografia

Allan Starski

Kostiumy

Danuta Hałatek
Wiesława Starska

Montaż

Janina Niedźwiecka

Produkcja

Zespół Filmowy „X”

Sprawa Gorgonowej – polski dramat sądowy z 1977 roku w reżyserii Janusza Majewskiego, inspirowany okolicznościami procesu Rity Gorgonowej.

Fabuła

[edytuj | edytuj kod]

Film Sprawa Gorgonowej przedstawia historię głośnego procesu sądowego z lat 30. XX wieku, który wstrząsnął przedwojenną Polską. Rita Gorgonowa, zatrudniona jako guwernantka w domu architekta Henryka Zaremby, zostaje oskarżona o brutalne morderstwo jego córki, 17-letniej Elżbiety. Zbrodnia miała miejsce nocą z 30 na 31 grudnia 1931 roku w willi we Lwowie. Rita, będąca kochanką Zaremby i matką jego nieślubnego dziecka, staje się główną podejrzaną, gdy śledczy odkrywają skomplikowane relacje rodzinne i narastające konflikty między nią a pasierbicą[1].

Film szczegółowo odtwarza przebieg procesu, który odbywał się w atmosferze medialnej nagonki i społecznego potępienia. Film pokazuje kolejne etapy śledztwa, aresztowanie Gorgonowej, dramatyczne przesłuchania oraz przebieg rozpraw sądowych, najpierw we Lwowie, a potem w Krakowie. Na sali sądowej ścierają się dwie przeciwstawne narracje – oskarżenia reprezentowanego przez prokuratora Praszałowicza oraz obrony w osobie mecenasa Axera, który podważa materiał dowodowy i wskazuje na liczne błędy śledztwa. Film kończy scena ogłoszenia wyroku skazującego Ritę Gorgonową na osiem lat więzienia, co pozostawia otwartym pytanie o faktyczny przebieg zbrodni i prawdziwą tożsamość mordercy[1].

Obsada

[edytuj | edytuj kod]

Źródło: FilmPolski.pl[2]

Odbiór

[edytuj | edytuj kod]

Joanna Wojnicka, oceniając retrospektywnie film Majewskiego, zawuażyła, że sensacyjny charakter śledztwa mógł w momencie produkcji sugerować, że „powstanie film sytuujący się gdzieś pomiędzy rodzinnym dramatem a zabawą w staroświecki kryminał”. Wojnicka stwierdziła też, że „scenarzyści (Majewski i Bolesław Michałek) wydobyli aurę sensacji, korzystając ze sławy starego, zapomnianego już skandalu. Nie powstał więc trzymający w napięciu sądowy thriller, ale kolejne dzieło stylowe, pozbawione (choć nie do końca, to zasługa bardzo dobrych aktorów) siły realizmu, ale zachwycające konwencjonalną elegancją”[3]. Dorota Skotarczak zaliczyła Sprawę Gorgonowej do przykładów mody retro w kinie polskim lat 70.[4]

Nagrody

[edytuj | edytuj kod]
Rok Festiwal Nagroda Nominowani Wynik
1977 Festiwal Polskich Filmów Fabularnych Nagroda za zdjęcia Zygmunt Samosiuk Wygrana

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b Janusz Majewski, Sprawa Gorgonowej [DVD], Wrocław: Filmostrada, 2019.
  2. Sprawa Gorgonowej w bazie filmpolski.pl
  3. Wojnicka 2004 ↓, s. 57.
  4. Skotarczak 2023 ↓, s. 178.

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]