Sprawiedliwość (tarot)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sprawiedliwość
Justice tarot charles6.jpg
Sprawiedliwość z talii Karola VI (XV wiek)
Numer arkanu VIII lub XI
Znak astrologiczny
lub hermetyczny
Libra.png Waga[1]
Litera alfabetu
hebrajskiego
ל (lamed)[1]

Sprawiedliwość – karta tarota należąca do Arkanów Wielkich. Zazwyczaj oznaczana numerem VIII, czasem XI (zamiennie z kartą Mocy). Często identyfikowana jest z boginią Temidą.

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Karta przedstawia kobietę w długiej szacie, czasem w przepasce zasłaniającej oczy, siedzącą na tronie. W jednej dłoni postać trzyma wagę, w drugiej zaś miecz. Zdarza się także uproszczony wizerunek, przedstawiający po prostu postać mitologicznej bogini Temidy.

Znaczenie[edytuj | edytuj kod]

Ta karta kojarzy się z zakończeniem procesu sądowego, ale także rozwiązaniem jakiegoś problemu. Ma przeciwstawne znaczenia w zależności od położenia - prosta symbolizuje wyrok sprawiedliwy, właściwą i tolerancyjną ocenę postępowania; przeciwnie odwrócona, która oznacza niesprawiedliwą ocenę i nieuczciwe potraktowanie. Karta ta jest także ogólnym symbolem spraw związanych z wymiarem sprawiedliwości i przestępstwami.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Arkana tarota: tabela pt. Kabalistyczna i astrologiczna symbolika kart Wielkich Wtajemniczeń przyjęta przez Zakon Złotego Świtu i oparta na systemie opracowanym przez MacGregora Mathersa i Artura Edwarda Waite'a. Karcie Moc przyporządkowano w niej numer VIII, a karcie Sprawiedliwość numer XI. W: Jan Witold Suliga: Biblia Szatana. Łódź: Krajowa Agencja Wydawnicza w Łodzi, 1991, s. 6. ISBN 83-03-03220-8.