Sprawy Narodowościowe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sprawy Narodowościowe
Czasopismo poświęcone badaniu spraw narodowościowych
Częstotliwość półrocznik
Państwo  Polska
Wydawca Instytut Slawistyki PAN
Pierwsze wydanie 1927
Ostatnie wydanie nadal
Redaktor naczelny Wojciech Józef Bursza
Strona internetowa

Sprawy Narodowościowe – dwumiesięcznik/kwartalnik wydawany w latach 19271939 w Warszawie jako organ Instytutu Badań Spraw Narodowościowych, pod redakcją Stanisława J. Paprockiego.

Od 1992 r. reaktywowany został jako półrocznik pod tytułem „Sprawy Narodowościowe – seria nowa” pod redakcją Krzysztofa Kwaśniewskiego i Jerzego Wisłockiego,w Zakładzie Badań Narodowościowych PAN w Poznaniu a od 1998 r. nadal pod redakcją Wojciecha Józefa Burszty.

Czasopismo zawiera główne działy: artykuły, artykuły przeglądowe, kronika i informacje, recenzje i omówienia, polemiki oraz bibliografia; w dziale Specific Nationalisms drukowane są artykuły w języku angielskim. Pismo podejmuje zagadnienia narodowościowe z punktu widzenia różnych dyscyplin naukowych i zamieszcza oryginalne opracowania autorów z całego świata (także w przekładach na język polski). Publikacje koncentrują się na problemach narodów, grup etnicznych i mniejszości narodowych zarówno w przeszłości, jak i w teraźniejszości ujmowanych w sposób obiektywny z uwzględnieniem takich czynników, jak historyczne, socjologiczne i etnologiczne, kulturowe i językowe, demograficzne, polityczne, gospodarcze, medialne i inne.

Literatura[edytuj | edytuj kod]

  • Encyklopedia ukrainoznawstwa

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]