Spreewald

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Spreewald (dolnołuż. Błota) – kraina geograficzna Łużyc Dolnych o powierzchni 3173 km², zlokalizowana we wschodniej części Niemiec, w Brandenburgii, na obszarze powiatów Spree-Neiße, Oberspreewald-Lausitz i Dahme-Spreewald. Dzieli się na południowy Górny Spreewald (niem. Oberspreewald) oraz północny Dolny Spreewald (niem. Unterspreewald).

Położenie i obszar[edytuj | edytuj kod]

Spreewald usytuowany jest około 100 km na południowy wschód od Berlina. Zamieszkuje go 285 000 osób, z których sporą część stanowią Łużyczanie. Główne miasto regionu to Lubin (niem. Lübben).

Przyroda[edytuj | edytuj kod]

Spreewald to unikatowy przykład nizinnego krajobrazu rzeczno-dolinowego. Jest on efektem ostatniego zlodowacenia, które poszarpało rzekę Szprewę na wiele drobniejszych nurtów i strumieni ciągnących się w sumie przez 970 km. Między licznymi odnogami rzeki znajdują się pola uprawne. Na niektóre z nich można dostać się wyłącznie przy użyciu łodzi[1]. W 1991 r. Spreewald został uznany za rezerwat biosfery UNESCO.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Do atrakcji turystycznych w tym regionie należą wycieczki po kanałach Spreewaldu, odbywane w czółnach, wprawianych w ruch przy pomocy długich tyczek, którymi posługują się sternicy. Specjalnością kulinarną regionu są przetwory z ogórków, przygotowywane z użyciem octowej zalewy, musztardy, miodu i chilli (ogórki spreewaldzkie).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Spreewald – Atrakcje. [dostęp 2010-08-24].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]