Sprzęgło odśrodkowe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Sprzęgło odśrodkowe promieniowe - część napędzana: 1-ciężarek, 2-zabierak, 3-sprężyna.

Sprzęgło odśrodkowe – rodzaj sprzęgła ciernego, które samoczynnie łączy wałek wejściowy z wyjściowym po przekroczeniu pewnej prędkości obrotowej.

Sprzęgło odśrodkowe wykorzystuje do włączenia siłę odśrodkową działającą promieniowo. Bezpośrednie wykorzystanie tej siły zachodzi w sprzęgle promieniowym (rys), w którym tarcie działa na powierzchni cylindrycznej strony napędzanej sprzęgła. Natomiast gdy tarcie zachodzi na powierzchni czołowej, wymagany jest dodatkowy mechanizm pośredniczący np. dźwignia. W spoczynku i przy małej prędkości elementy cierne sprzęgła są rozłączone na skutek działania sprężyny.

Podczas wzrostu prędkości obrotowej wałka wejściowego rośnie siła odśrodkowa działająca na wirujące ciężarki, i gdy przezwycięży siłę napięcia wstępnego sprężyny następuje przemieszczenie ciężarków, zetknięcie elementów ciernych i pojawienie siły tarcia sprzęgającej wałki. Analogicznie - zmniejszenie prędkości obrotowej powoduje zmniejszenie siły odśrodkowej, a co za tym idzie osłabienie docisku elementów ciernych sprzęgła i samoczynne rozłączenie sprzęgła.

Sprzęgła odśrodkowe stosuje się jako sprzęgła rozruchowe. W sprzęgła odśrodkowe wyposażane są spalinowe pilarki i kosiarki do trawników, co umożliwia zatrzymanie ruchu narzędzia przy pracy silnika na biegu jałowym.

Kompletne sprzęgło pilarki łańcuchowej

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]