Spy vs. Spy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Spy vs. Spy
Spy vs. Spy Logotipe.png
Rysunki
Data pierwszego wydania styczeń 1961
(Mad #60)
Wydawca DC Entertainment
(Time Warner)
Galeria w Wikimedia Commons Galeria w Wikimedia Commons
Biały Szpieg i Czarny Szpieg

Spy vs. Spy to dwie kontrastowe postacie szpiegów — Białego i Czarnego. Spy vs. Spy są tytułowymi bohaterami komiksów publikowanych przez dwumiesięcznik satyryczny Mad od 1961 roku. Pomysł ten narodził się w głowie Kubańczyka Antonio Prohíasa. Wymyślone przez niego postaciesymbolem zimnej wojny. W niektórych krajach Spy vs. Spy są nazywani szpiegami X i Y, a w Niemczech Spion und Spion (ros. шпион, szpion = szpieg).

Zaraz po komiksach ukazały się krótkometrażowe czarno-białe kreskówki, w których dwójka szpiegów robi wszystko, żeby nawzajem utrudnić sobie życie. Obecnie kreskówki te można obejrzeć na serwisie YouTube.

Spy vs. Spy to także seria gier komputerowych. Znają ją posiadacze komputerów C64, Atari, Amiga, Nintendo Entertainment System Pegasus(NES) czy też Gameboy Color. Ostatnia wersja gry osadzonej w klimatach Spy vs. Spy wydana została w roku 2005 na konsole Xbox i PlayStation 2. Na PC ukazała się jedynie trzecia część cyklu.

W 2014 roku ukazała się mobilna zremasterowana gra tworzona przez studio Robots and Pencils oraz Warner Bros., First Star i Chillingo.[potrzebny przypis]