Squid Game

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Squid Game
오징어 게임
Ilustracja
Logotyp serialu
Inny tytuł

Round Six

Gatunek

akcja
sensacyjne
dramat

Kraj produkcji

Korea Południowa

Oryginalny język

koreański

Twórcy

Hwang Dong-hyuk

Główne role

Lee Jung-jae
Park Hae-soo
O Yeong-su
Wi Ha-joon
Jung Ho-yeon
Heo Sung-tae
Anupam Tripathi
Kim Joo-ryoung

Liczba odcinków

9

Liczba serii

1

Produkcja
Produkcja

Siren Pictures Inc.

Reżyseria

Hwang Dong-hyuk

Scenariusz

Hwang Dong-hyuk

Czas trwania odcinka

32–63 minut

Pierwsza emisja
Data premiery

17 września 2021

Stacja telewizyjna

Netflix

Pierwsza emisja

17 września 2021

Format obrazu

4K (Ultra HD)
Dolby Vision

Format dźwięku

stereo

Strona internetowa

Squid Game (kor. 오징어 게임 Ojing-eo Geim) – południowokoreański serial telewizyjny w reżyserii Hwang Dong-hyuk. Główne role odgrywają w nim Lee Jung-jae, Park Hae-soo, O Yeong-su, Wi Ha-joon, Jung Ho-yeon, Heo Sung-tae, Anupam Tripathi oraz Kim Joo-ryoung[1]. Serial miał swoją premierę na platformie Netflix 17 września 2021 roku[2].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Seong Gi-hun, główny bohater, popada w finansowe tarapaty. Mieszka ze schorowaną matką wymagającą kosztownego leczenia. Pragnie także wspierać finansowo córkę, która mieszka z jego byłą żoną. Jest poważnie zadłużony, a w rozwiązaniu problemów finansowych nie pomaga jego uzależnienie od hazardu.

Pewnego dnia Gi-hun otrzymuje od nieznajomego mężczyzny zaproszenie do wzięcia udziału w konkursie, w którym może wygrać wielką nagrodę i wyjść na prostą. Bohater przyjmuje zaproszenie i wraz z 455 innymi zadłużonymi osobami z różnych środowisk trafia w nieznane miejsce. Tam pod nadzorem zamaskowanych strażników uczestnicy rywalizują w serii zagrażających życiu zabaw dla dzieci, aby wygrać nagrodę w wysokości 45,6 miliarda KRW[3][4].

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Postacie pierwszoplanowe[edytuj | edytuj kod]

Postacie drugoplanowe[edytuj | edytuj kod]

Uczestnicy gry
Inni

Interpretacje[edytuj | edytuj kod]

Hwang Dong-hyuk miał napisać scenariusz Squid Game na podstawie własnych osobistych doświadczeń i obserwacji kapitalizmu i ekonomicznych konfliktów klasowych w Korei Południowej[5]. Uważał również, że jego scenariusz był ukierunkowany na globalne problemy dotyczące kapitalizmu, stwierdzając: „Chciałem stworzyć coś, co odbiłoby się echem nie tylko wśród Koreańczyków, ale na całym świecie. To było moje marzenie”; a także: „Wierzę, że ogólny globalny porządek gospodarczy jest nierówny i że około 90% ludzi sądzi, że ​​jest to niesprawiedliwe. Podczas pandemii biedniejsze kraje nie mogą zaszczepić swoich obywateli, którzy zarażają się wirusem na ulicach, a nawet umierają. Także próbowałem przekazać wiadomość o współczesnym kapitalizmie. Jak powiedziałem, nie jest to głębokie”[6].

Lista odcinków[edytuj | edytuj kod]

Nr # Tytuł oryginalny Tytuł polski Reżyseria Scenariusz Premiera
11 무궁화 꽃이 피던 날 (Mugunghwa kkoch-i pideon nal) Światło czerwone, światło zielone Hwang Dong-hyukHwang Dong-hyuk17 września 2021
Seong Gi-hun to zadłużony u lichwiarzy mężczyzna, mieszkający z matką, której kradnie pieniądze, z kolei jego córka mieszka z jego byłą żoną. Pewnego wieczoru, wracając do domu po przegraniu kilku zakładów i pobiciu przez grupę lichwiarzy, w metrze podchodzi do niego elegancko ubrany mężczyzna, wyzywając go do gry w ddakji, w której po wygraniu dostanie 100 000 wonów, a w razie porażki, otrzymuje cios w policzek. Gi-hun wielokrotnie przegrywa, aż w końcu wygrywa sumę, za którą będzie w stanie kupić obiad dla siebie i matki. Na koniec tajemniczy mężczyzna daje mu wizytówkę z numerem, na który może zadzwonić, jeśli chciałby wziąć udział w innych grach, w których stawką jest jeszcze większa suma pieniędzy. Po powrocie do domu, Gi-hun dowiaduje się, że jego córka wraz z matką i ojczymem, przeprowadzają się do Stanów Zjednoczonych. Po tej informacji, bojąc się, że straci dziecko, postanawia zadzwonić pod numer, który dostał od mężczyzny poznanego w metrze. Zapisuje się do gry i jeszcze tego samego wieczoru wsiada do samochodu, w którym zostaje uśpiony, a następnie budzi się na sali wraz z wieloma innymi osobami, których w sumie jest 455, a on sam jest numerem 456. Każdy z nich jest ubrany w zielony kombinezon z własnym numerem, podczas gdy strażnicy noszą różowe stroje z kapturem i czarną maską, na której jest jeden z trzech symboli: kwadrat, trójkąt lub koło. Gi-hun poznaje numer 001, starszego mężczyznę z guzem mózgu oraz Sang-woo, kolegę z klasy z czasów dzieciństwa, który został maklerem inwestycyjnym. Strażnicy wyjaśniają, że wszyscy gracze są w bardzo trudnej sytuacji finansowej, ale wygrany otrzyma 45,6 miliarda wonów, jeśli uda mu się wygrać sześć gier w ciągu sześciu dni. Uczestnicy podpisują umowę z trzema klauzulami: gracz nie może zrezygnować z gry, a kto odmówi udziału w grze, zostanie wyeliminowany oraz że grę można przerwać tylko za zgodą większości graczy. Grę zdalnie nadzoruje zamaskowany, ubrany na czarno mężczyzna. Pierwsza gra to „czerwone, zielone”, gracze mogą poruszać się do przodu tylko wtedy, gdy słyszą wypowiadane słowo „zielone”, jeśli nie zatrzymają się w porę, zostaną zabici. Większość osób wpada w panikę i próbuje uciec, jednak zostają zabici. Dzięki pomocy Sang-woo i gracza 199, Gi-hun udaje się przeżyć. 
22 지옥 (Ji-ok) Piekło Hwang Dong-hyukHwang Dong-hyuk17 września 2021
Większość graczy ginie już w pierwszej rundzie, a ocaleni błagają o możliwość opuszczenia gry. Zgodnie z trzecią klauzulą umowy, jeśli większość zagłosuje za zakończeniem rozgrywek, wszyscy gracze zostają odesłani do domu, ale nie dostają pieniędzy. Gracze głosują, a decydujący głos gracza 001 oznacza, że gra zostaje zakończona. Gi-hun zgłasza się na policję, ale nikt mu nie wierzy, z wyjątkiem detektywa Hwang Jun-ho, którego zaginiony brat otrzymał taką samą kartkę z zaproszeniem jak Gi-hun. Wkrótce wszyscy gracze dostają szansę powrotu do gry. 187 z 201 graczy, którzy pozostali przy życiu, robi to z desperacji. Należą do nich m.in. Gi-hun, którego matka potrzebuje operacji; Sang-woo, który ma zostać aresztowany za oszustwa finansowe; gracz 001, który nie chce bezczynnie czekać na śmierć; gracz 067, który chce uratować swoich rodziców z Korei Północnej i wydostać młodszego brata z sierocińca; gracz 199, który napadł i poważnie zranił swojego szefa za to, że ten miesiącami wstrzymywał mu wypłatę wynagrodzenia; oraz gracz 101, gangster uciekający przed długami hazardowymi. Jun-ho potajemnie śledzi Gi-huna, gdy ten ponownie zostaje zabrany przez strażników. 
33 우산을 쓴 남자 (Usan-eul sseun namja) Mężczyzna z parasolem Hwang Dong-hyukHwang Dong-hyuk17 września 2021
Jun-ho atakuje zamaskowanego strażnika, kradnie mundur i podąża za graczami na wyspę, gdzie odbywają się rozgrywki. Gracze, świadomi stawki, zawierają sojusze ž Gi-hun, Sang-hoo oraz gracze 001 i 199 postanawiają trzymać się razem. Gracz 067 przenika do kanałów wentylacyjnych i podsłuchuje strażników topiących cukier. W drugiej grze uczestnicy muszą w ciągu 10 minut perfekcyjnie wydobyć kształt z dalgony. Sang-woo, który słyszał, jak gracz 067 opowiada o swoim odkryciu, rozpoznaje grę na tyle wcześnie, by wybrać najłatwiejszy kształt do wydobycia, ale i tak nie ma przewagi nad innymi. Gi-hun wybiera najtrudniejszy kształt (parasol), ale udaje mu się wygrać, zlizując cukier i wydobywając symbol w całości. Gracz 212 pomaga graczowi 101, dzieląc się zapalniczką. Gracz 119, który ma zostać rozstrzelany po przełamaniu swojego kształtu, bierze strażnika jako zakładnika i zmusza go do zdemaskowania się. Wstrząśnięty młodością zdemaskowanego strażnika, popełnia samobójstwo, a młody strażnik zostaje stracony przez lidera za zdemaskowanie się. 
44 쫄려도 편먹기 (Jjollyeodo pyeonmeokgi) Jesteśmy drużyną Hwang Dong-hyukHwang Dong-hyuk17 września 2021
Gracz 111 jako lekarz potajemnie współpracuje z garstką strażników, w zamian za informacje o nadchodzących grach, pobiera organy od zmarłych graczy, te zaś sprzedawane są na czarnym rynku. Kiedy Deok-su zabija gracza oskarżającego go o zabieranie jedzenia, strażnicy nie robią nic, by go powstrzymać. Po zgaszeniu świateł Deok-su wszczyna bójki i gracze atakują się nawzajem. Grupa Gi-huna przeżywa i podają sobie imiona, by wzbudzić swoje zaufanie: gracz 199 to Ali Abdul, gracz 067 to Kang Sae-byek, gracz 212 to Han Mi-nyeo., a gracz 001 z powodu guza mózgu, ma problemy z zapamiętaniem swojego imienia. 
55 평등한 세상 (Pyeongdeung-han sesang) Sprawiedliwy świat Hwang Dong-hyukHwang Dong-hyuk17 września 2021
Drużyna Gi-huna wygrywa mecz przeciągania liny dzięki strategii gracza 001 i umiejętności szybkiego myślenia Sang-woo. Spodziewając się kolejnych zamieszek, budują barykadę i spędzają noc na zmianę pełniąc wartę, ale drużyna Deok-su nie atakuje. Gi-hun wspomina podobną sytuację sprzed dziesięciu lat, kiedy to on i wielu innych pracowników fabryki samochodów protestowało przeciwko masowym zwolnieniom, co spowodowało, że życie Gi-huna potoczyło się w złym kierunku. Gracz 240 próbuje zaprzyjaźnić się z Sae-Byeok, ale ta nie odwzajemnia jego uczuć. Jun-ho jest świadkiem procederu pobierania organów, w którym brał udział strażnik, którego ukradł tożsamość. Oprócz Jun-ho, wszyscy zamieszani w tę szajkę zostają zabici, łącznie z graczem 111. Frontman rozpoczyna obławę na Jun-ho, który włamuje się do jego biura. Jun-ho dowiaduje się, że gra toczy się od ponad 30 lat, a jego starszy brat, Hwang In-ho, został zwycięzcą w 2015 roku. 
66 깐부 (Kkanbu) Gganbu Hwang Dong-hyukHwang Dong-hyuk17 września 2021
Zawodnicy widzą ciała gracza 111 i jego wspólników powieszonych za oszukiwanie i są zapewniani, że gry są zaprojektowane tak, aby każdy gracz miał równe szanse, bez dyskryminacji. W czwartej grze gracze mają dobrać się w pary, ale dowiadują się, że zamiast pracować w zespole, będą musieli zagrać przeciwko swojemu partnerowi w wybraną przez siebie grę w kulki. Kto w ciągu 30 minut zbierze wszystkie kulki partnera, ten wygra i przeżyje. Sae-byeok i gracz 240 o imieniu Ji-yeong dzielą się swoimi historiami życia. Ji-yeong widzi, że Sae-byeok ma więcej do stracenia w swoim życiu i poświęca się, ginąc. Sang-woo podstępem zmusza Alego do oddania swoich kulek i wygrywa. Deok-su wygrywa ze swoim partnerem, graczem 278. Gi-hun wykorzystuje demencję gracza 001, aby go pokonać, ale odkrywa, że stary człowiek był świadomy oszustwa przez cały czas. Gracz 001, który nazywa się Oh Il-nam, pozwala Gi-hunowi wygrać, ponieważ mówi, że jest on jego gganbu (zaufanym przyjacielem). Gi-hun i Sae-byeok przeżywają traumę z powodu śmierci swoich przyjaciół. 
77 VIPS Szychy Hwang Dong-hyukHwang Dong-hyuk17 września 2021
Gracze wracają na salę, gdzie zastają Mi-nyeo, która nie miała partnera do gry w kulki, więc byli przekonani, że została zabita, ta jednak żyje. Zagraniczni VIP-owie, którzy zdalnie obstawiali mecze, przybywają, aby obejrzeć i obstawić kolejne rundy, tym razem na żywo. Jun-ho, podający się za jednego ze służących, otrzymuje od jednego z nich propozycję seksualną. W prywatnym pokoju atakuje VIP-a, nagrywa jego zeznania i ucieka z wyspy. W międzyczasie w piątej grze gracze przechodzą przez szeroki most, którego płyty są wykonane ze szkła hartowanego lub zwykłego, przy czym to drugie nie jest w stanie utrzymać ich ciężaru. Deok-su nie chce się ruszyć mimo tykającego zegara, wyzywając innych, by go wyprzedzili. Mi-nyeo chwyta go i, w ramach zemsty za zdradę, ciągnie go za sobą w dół. Gracz 017, Do Jung-Soo, doświadczony szklarz, jest w stanie określić, które płytki są bezpieczne, dopóki Frontman nie wyłącza świateł, pozbawiając go przewagi. W obliczu uciekającego czasu Sang-woo popycha Jung-Soo na pewną śmierć. Grę kończą tylko Gi-hun, Sang-woo i Sae-byeok. W jej trakcie eksplozje rozbijają pozostałe płytki i ranią wszystkich trzech graczy. 
88 프론트맨 (Peulonteu Maen) Lider Hwang Dong-hyukHwang Dong-hyuk17 września 2021
Jako finaliści, Gi-hun, Sang-woo i Sae-byeok otrzymują zmianę strojów na formalne. Sae-byeok ukrywa poważną ranę kłutą, którą otrzymała w wyniku eksplozji szklanego mostu. Po zjedzeniu kolacji każdemu z graczy pozostawiono nóż do steków. Gi-hun chce zabić Sang-woo, kiedy ten zasypia, ale Sae-byeok powstrzymuje go, mówiąc mu, że nie jest morderczynią. Rana Sae-byeoka wygląda coraz poważniej, co skłania Gi-huna do wezwania pomocy. Kiedy Gi-huna nie ma na sali, Sang-woo zabija Sae-byeok, a strażnicy przybywają na miejsce tylko po to, by zabrać jej zwłoki. Wściekły Gi-hun próbuje zaatakować Sang-woo, ale zostaje powstrzymany przez strażników. Tymczasem Jun-ho wydostaje się na wyspę, ale szybko zostaje wytropiony przez Frontmana i strażników. Ku zaskoczeniu Jun-ho, Frontman ujawnia się jako jego brat, In-ho, który próbuje go zwerbować. Gdy ten odmawia, In-ho strzela Jun-ho w ramię, przez co ten spada do morza. 
99 운수 좋은 날 (Unsu joeun nal) Szczęśliwy dzień Hwang Dong-hyukHwang Dong-hyuk17 września 2021
W finałowej rozgrywce, Gi-hun pokonuje Sang-woo po brutalnej walce, ale nie chce go zabić; błaga Sang-Woo o przerwanie gry, korzystając z trzeciej klauzuli. Sang-woo wbija sobie nóż w szyję i prosi Gi-huna, by przed śmiercią zaopiekował się jego matką. Gi-hun wraca do Seulu z kartą bankomatową, aby uzyskać dostęp do nagrody pieniężnej i odkrywa, że jego własna matka zmarła. Rok później Gi-hun nadal przeżywa traumę i przez poczucia winy nie tknął nagrody pieniężnej. Otrzymuje kartkę z zaproszeniem od swojego gganbu i znajduje Oh Il-nam na łożu śmierci. Ten wyjawia, że stworzył tę grę, aby zabawiać znudzonych bogaczy, takich jak on sam. Wybrał gry, w które grał w dzieciństwie, a do grupy Gi-huna dołączył z nostalgii. Podczas rozmowy Oh Il-nam zakłada się z Gi-hunem o to, czy nieprzytomnemu mężczyźnie leżącemu na rogu ulicy uda się pomóc przed północą. Mężczyzna zostaje uratowany, a Il-nam wkrótce potem umiera. Gi-hun odnajduje brata Sae-byeok i powierza go opiece matce Sang-woo, dając im również część nagrody pieniężnej. Gdy Gi-hun udaje się na lotnisko, by spotkać się z córką w Los Angeles, widzi, jak ten sam rekruter gra w ddakji z innym zdesperowanym uczestnikiem, Gi-hun podbiega, by odebrać od mężczyzny kartę z zaproszeniem do gry. Przed wejściem na pokład samolotu dzwoni na numer z karty, żądając informacji, kto prowadzi gry. In-ho rozkazuje mu wsiąść do samolotu, ale Gi-Hun kończy rozmowę i wraca do terminalu lotniska. 

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

Serial spotkał się z uznaniem krytyków[7]. W serwisie Rotten Tomatoes 91% z 45 recenzji serialu jest pozytywnych, a średnia ocen wyniosła 8,20/10[8]. Na portalu Metacritic średnia ocen z 11 recenzji wyniosła 69 punktów na 100, co wskazuje na „ogólnie przychylne recenzje”[9].

Spotkał się także z krytyką za podobieństwo do japońskiego filmu Kami-sama no iu tōri z 2014 roku będącego adaptacją mangi o tym samym tytule. Podobnie jak manga, Squid Game przedstawia niebezpieczne wersje gier dla dzieci, takie jak „Daruma-san ga koronda”, japońska wersja zabawy „raz, dwa, trzy, Baba Jaga patrzy”. Odpowiadając na zarzuty o plagiat, reżyser Hwang Dong-hyuk stwierdził, że rozpoczął pracę nad scenariuszem już w 2008 roku i że podobieństwa z drugim filmem, o którym dowiedział się w trakcie kręcenia, były przypadkowe[10][11]. Przyznał, że zainspirowały go japońskie komiksy i animacje, w tym Battle Royale i Liar Game[12].

Produkcja ta stała się pierwszym koreańskim serialem, który znalazł się w pierwszej dziesiątce najchętniej oglądanych tygodniowo programów telewizyjnych Netfliksa na całym świecie. Uplasował się na pierwszej pozycji w 94 krajach[13]. Netflix oszacował, że w ciągu 28 dni od premiery Squid Game przyciągnął ponad 111 milionów widzów na całym świecie[a], przewyższając 82 miliony, które serial Bridgertonowie osiągnął w grudniu 2020 roku, i tym samym stał się najczęściej oglądanym programem w serwisie[14]. Według Vulture szerokie udostępnienie programu, z napisami w 37 językach i wersjami dubbingowymi w 34 językach, pomogło przyciągnąć międzynarodową publiczność[15].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. Jeden „widz” został zdefiniowany przez Netflix jako subskrybent, który obejrzał dowolny fragment utworu dłuższy niż dwie minuty[14].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. ‘Squid Game: Extra Life’ premieres on ‘It’s Showtime’ [online], Push, 23 września 2021 [dostęp 2021-10-04] (ang.).
 2. Netflix K-Drama Thriller ‘Squid Game’ Season 1: Coming to Netflix in September 2021 [online], What's on Netflix [dostęp 2021-10-04] (ang.).
 3. Squid Game – (Korean Drama, 2020, 오징어게임) [online], Hancinema [dostęp 2021-10-04] (ang.).
 4. Korean series ‘Squid Game’ gives deadly twist to children’s games [online], ABS-CBN News, 15 września 2021 [dostęp 2021-10-04] (ang.).
 5. Patrick Frater, ‘Squid Game’ Director Hwang Dong-hyuk on Netflix’s Hit Korean Series and Prospects for a Sequel (EXCLUSIVE) [online], Variety, 24 września 2021 [dostęp 2023-05-27] (ang.).
 6. Stuart Jeffries, Squid Game’s creator: ‘I’m not that rich. It’s not like Netflix paid me a bonus’, „The Guardian”, 26 października 2021, ISSN 0261-3077 [dostęp 2023-05-27] (ang.).
 7. The "Squid Game" English subtitle translation doesn't do justice to the story's societal commentary. salon.com. [dostęp 2021-10-13]. (ang.).
 8. Squid Game: Season 1 (2021). Rotten Tomatoes. [dostęp 2021-10-13]. (ang.).
 9. Squid Game. Metacritic. [dostęp 2021-10-13]. (ang.).
 10. 넷플릭스 ‘오징어 게임’, 어제(17일) 공개되자마자 일본 영화 ‘표절’ 논란. insight.co.kr. [dostęp 2021-10-13]. (kor.).
 11. 넷플릭스 '오징어게임', 표절 의혹·시대착오적 표현 '시끌'. star.ytn.co.kr. [dostęp 2021-10-13]. (kor.).
 12. ‘Squid Game’ Director Hwang Dong-hyuk on Netflix’s Hit Korean Series and Prospects for a Sequel (EXCLUSIVE). Variety. [dostęp 2021-10-13]. (ang.).
 13. Netflix calls Squid Game its ‘biggest ever series at launch’. theverge.com. [dostęp 2021-10-13]. (ang.).
 14. a b ‘Squid Game’ Draws 111M Views In First Month, Per Netflix, Besting ‘Bridgerton’ To Become Top All-Time Series Launch. deadline.com. [dostęp 2021-10-13]. (ang.).
 15. Josef Adalian: Planet Squid Game. vulture.com. [dostęp 2021-10-13]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]