Squonk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Squonk
ilustracja
Pierwsze doniesienia XIX wiek
Oficjalny status Kryptyda
Miejsce rzekomego występowania Pensylwania
Proponowana nazwa łacińska Lacrimacorpus dissolvens
Squonk – ilustracja z Fearsome Creatures of the Lumberwoods

Squonk – legendarny potwór mieszkający w lasach choinowych w północnej Pensylwanii[1][2]. Legenda o squonkach pochodzi najprawdopodobniej z XIX w., z czasów świetności pensylwańskiego przemysłu drzewnego[potrzebny przypis].

Najstarsza[potrzebny przypis] znana pisemna wzmianka o squonkach pochodzi z książki Williama T. Coksa z 1910 r., traktującej o mitycznych potworach (tytuł oryginału: "Fearsome creatures of the lumberwood").

Według legendy squonk jest bardzo brzydki. Jego skóra wygląda na chorą, jest pokryta brodawkami i wypryskami[1][2]. Dlatego squonk ukrywa się przed ludzkim wzrokiem[potrzebny przypis]. Myśliwi, którzy próbowali go złapać, twierdzą, że przyparte do muru squonki potrafią całkowicie zmienić się w kałużę łez i bąbelków. Niejaki J.P.Wentling złapał jednego i niósł go w torbie. Torba nagle zrobiła się lżejsza- ze smutnego zwierzątka została już tylko ciecz[1].

Nazwa gatunkowa squonka, Lacrimacorpus dissolvens[1][2], wywodzi się od łacińskich słów "łza", "ciało" i "znikać".

Zainspirowany stworzeniem zespół Genesis nagrał utwór Squonk i zamieścił go na płycie A Trick of the Tail z 1976 roku[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]