Sralówki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Polana Sralówki
Polana Sralówki
Państwo  Polska
Położenie województwo małopolskie
Pasmo Gorce, Karpaty
Wysokość ok. 980-1040 m n.p.m.
Zagospodarowanie zabudowania, łąki, nieużytki
Położenie na mapie Gorców, Pienin, Beskidu Sądeckiego
Mapa lokalizacyjna Gorców, Pienin, Beskidu Sądeckiego
Polana Sralówki
Polana Sralówki
Ziemia49°30′25″N 20°04′54″E/49,506944 20,081667

Polana Sralówki – położona na wysokości około 980-1040 m n.p.m. duża polana na południowo-zachodnim grzbiecie Bukowiny Waksmundzkiej w Gorcach[1]. Nazwa polany pochodzi od nazwiska dawnego właściciela:Sobka Srala, który przed II wojną światową tutaj gospodarzył i był znany z zamiłowania do pasterstwa. Nie istnieje już bacówka, w której gospodarzył, jest natomiast wiele innych domków letniskowych, powstałych z przerobionych bacówek. Pod ich okapami zakłada gniazda nieduży ptak kopciuszek zwyczajny, przez miejscową ludność nazywany „gazdą szałaśnym”[2].

Przez polanę Sralówki prowadzi popularny szlak turystyczny z Nowego Targu – Kowańca na Turbacz. Latem bywa tutaj sporo turystów. Polana jest bardzo widokowa. Roztacza się z niej widok obejmujący cały łańcuch Tatr, Magurę Spiską, Kotlinę Nowotarską i Pieniny z Jeziorem Czorsztyńskim. Obecnie duża część polany już nie jest użytkowana gospodarczo, wskutek czego stopniowo zarasta borówczyskami, kępami jałowca i wrzosami, które w sierpniu i wrześniu nadają jej czerwone, zielone i fioletowe kolory. W górnej części łączy się z polaną Bukowina Waksmundzka[2].

Szlak turystyczny[edytuj]

szlak turystyczny zielony – Nowy Targ-Kowaniec – Polana Łukusowapolana Brożek – Sralówki – Bukowina WaksmundzkaPolana ŚwiderowaDługie MłakiTurbacz. 2.30 h, ↓ 2 h.

Przypisy

  1. Geoportal. Mapa topograficzna i satelitarna. [dostęp 2012-01-10].
  2. a b Marek Cieszkowski, Paweł Luboński: Gorce – przewodnik dla prawdziwego turysty. Pruszków: Oficyna Wydawnicza "Rewasz", 2004. ISBN 83-89188-19-8.