Srebrna (województwo podlaskie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Srebrna
Państwo  Polska
Województwo podlaskie
Powiat zambrowski
Gmina Szumowo
Liczba ludności (2006) 700
Strefa numeracyjna (+48) 86
Tablice rejestracyjne BZA
SIMC 0407983
Położenie na mapie gminy Szumowo
Mapa lokalizacyjna gminy Szumowo
Srebrna
Srebrna
Położenie na mapie powiatu zambrowskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu zambrowskiego
Srebrna
Srebrna
Położenie na mapie województwa podlaskiego
Mapa lokalizacyjna województwa podlaskiego
Srebrna
Srebrna
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Srebrna
Srebrna
Ziemia52°53′10″N 22°08′57″E/52,886111 22,149167

Srebrna (niem. Klein Königshuld[1]) – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie zambrowskim, w gminie Szumowo.

Wieś duchowna położona była w drugiej połowie XVI wieku w powiecie nurskim ziemi nurskiej województwa mazowieckiego[2]. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa łomżyńskiego.

Obok miejscowości przepływa rzeczka Łętówka, dopływ Broku Małego.

Sąsiadują z nią wsie takie jak: Paproć Mała, Paproć Duża, Łętownica, Ostrożne, Srebrny Borek , Szumowo i Żabikowo Rządowe. Główna droga biegnąca przez wieś ma ok. 6 km.

Ze względu na rozległy obszar, mieszkańcy podzielili Srebrną na „dzielnice” m.in. Podbiel Duża i Mała, Brzeg oraz Parcele.

Legenda głosi, ze uciekający Szwedzi, w obawie utraty swojego skarbu, zakopali na tych terenach srebrno. Stąd też wzięła się nazwa wsi.

Srebrna liczy obecnie ok. 700 mieszkańców (2000 r.). Ludność reprezentowana jest przez 2 sołtysów i 2 radnych. Większość ludzi trudni się rolnictwem, jednak jest to mało dochodowe i dużo (szczególnie młodych) osób wyjeżdża za granicę. Są tu 2 sklepy spożywcze, bar, Była też mleczarnia ,filia poczty w Szumowie, przedsiębiorstwo usługowe - handlowe, zakład stolarski, szkoła podstawowa oraz Ochotnicza Straż Pożarna.

Przed budynkiem szkoły znajduje się pomnik z 4 tablicami, na których widnieją nazwiska poległych w czasie II wojny światowej. Jest również kamień upamiętniający odzyskanie niepodległości przez Polskę.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Karte der Deutschen Siedlungen in Mittelpolen : Maßstab 1:500 000, Bibliographisches Institut AG., 1938 [dostęp 2017-11-26].
  2. Mazowsze w drugiej połowie XVI wieku ; Cz.1, Mapa, plany, Warszawa 1973, k. 3.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]