Sremski Karlovci

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy miejscowości w Serbii. Zobacz też: inne miejscowości o tej nazwie.
Karłowice
Ilustracja
Herb
Herb
Państwo  Serbia
Prowincja autonomiczna  Wojwodina
Okręg południowobacki
Burmistrz Milenko Filipović
Powierzchnia 51 km²
Populacja (2011)
• liczba ludności
• gęstość

8 722
428.2 os./km²
Nr kierunkowy +381 (0) 21
Kod pocztowy 21205
Tablice rejestracyjne NS
Położenie na mapie Wojwodiny
Mapa lokalizacyjna Wojwodiny
Karłowice
Karłowice
Położenie na mapie Serbii
Mapa lokalizacyjna Serbii
Karłowice
Karłowice
Ziemia45°12′N 19°56′E/45,200000 19,933333

Sremski Karlovci lub Karłowice (serb. Сремски Карловци, chor. Srijemski Karlovci, niem. Karlowitz lub Carlowitz, węg. Karlóca, tur. Karlofça), miasto w autonomicznej prowincji Wojwodina w Serbii. Położone na prawym brzegu Dunaju, między Belgradem i Nowym Sadem.

Liczba mieszkańców: 8,839 (2002)

Historia[edytuj]

W okresie między 16 listopada 1698 a 26 stycznia 1699 w Karłowicach miały miejsce rokowania pokojowe, które zakończyły wojnę między Imperium Osmańskim i koalicją państw europejskich, nazywaną Świętą Ligą. Rokowania zakończyły się podpisaniem traktatu pokojowego zwanego pokojem w Karłowicach.

Miasto było kulturalnym i duchowym centrum Serbów w Imperium Austro-Węgierskim. Znajdowała się tu siedziba metropolii karłowickiej, której zwierzchnicy sprawowali opiekę duchowną nad prawosławnymi Serbami w Austrii, a następnie Austro-Węgrzech. W mieście powstał również serbskie seminarium duchowne, które działa po dziś dzień. Pracował w nim historyk i pisarz Jovan Rajić (1726-1801), zasłużony dla rozwoju serbskiej historiografii. W Karłowicach znajdowały się najstarsze w Serbii (i w krajach słowiańskich) gimnazja (serb.: gimnazija/гимназија) założone 3 sierpnia 1791. Do dziś patriarchowie Serbii noszą dodatkowo tytuł metropolitów belgradzko-karłowickich.

Podczas drugiej wojny światowej miasto było okupowane przez hitlerowców i zostało przyłączone do Niezależnego Państwa Chorwackiego, pod zmienioną nazwą Hrvatski Karlovci.