Sremski Karlovci

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy miejscowości w Serbii. Zobacz też: inne miejscowości o nazwie Karłowice.
Sremski Karlovci
Karłowice
Ilustracja
Herb
Herb
Państwo  Serbia
Prowincja autonomiczna  Wojwodina
Okręg południowobacki
Burmistrz Milenko Filipović
Powierzchnia 51 km²
Populacja (2011)
• liczba ludności
• gęstość

8 722
428.2 os./km²
Nr kierunkowy +381 (0) 21
Kod pocztowy 21205
Tablice rejestracyjne NS
Położenie na mapie Wojwodiny
Mapa lokalizacyjna Wojwodiny
Sremski KarlovciKarłowice
Sremski Karlovci
Karłowice
Położenie na mapie Serbii
Mapa lokalizacyjna Serbii
Sremski KarlovciKarłowice
Sremski Karlovci
Karłowice
Ziemia45°12′N 19°56′E/45,200000 19,933333
Strona internetowa

Sremski Karlovci lub Karłowice (serb. Сремски Карловци, chor. Srijemski Karlovci, niem. Karlowitz lub Carlowitz, węg. Karlóca, tur. Karlofça), miasto w autonomicznej prowincji Wojwodina w Serbii. Położone na prawym brzegu Dunaju, między Belgradem i Nowym Sadem.

Liczba mieszkańców: 8,839 (2002)

Historia[edytuj | edytuj kod]

W okresie między 16 listopada 1698 a 26 stycznia 1699 w Karłowicach miały miejsce rokowania pokojowe, które zakończyły wojnę między Imperium Osmańskim i koalicją państw europejskich, nazywaną Świętą Ligą. Rokowania zakończyły się podpisaniem traktatu pokojowego zwanego pokojem w Karłowicach.

Miasto było kulturalnym i duchowym centrum Serbów w Imperium Austro-Węgierskim. Znajdowała się tu siedziba i sobór katedralny metropolii karłowickiej, której zwierzchnicy sprawowali opiekę duchowną nad prawosławnymi Serbami w Austrii, a następnie Austro-Węgrzech. W mieście powstało również serbskie seminarium duchowne, które działa po dziś dzień. Pracował w nim historyk i pisarz Jovan Rajić (1726-1801), zasłużony dla rozwoju serbskiej historiografii. W Karłowicach znajdowały się najstarsze w Serbii (i w krajach słowiańskich) gimnazja (serb.: gimnazija/гимназија) założone 3 sierpnia 1791. Do dziś patriarchowie Serbii noszą dodatkowo tytuł metropolitów belgradzko-karłowickich.

Podczas drugiej wojny światowej miasto było okupowane przez hitlerowców i zostało przyłączone do Niezależnego Państwa Chorwackiego, pod zmienioną nazwą Hrvatski Karlovci.