Srokówki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Polana Srokówki i widok na Tatry
Polana Srokówki z dawnymi zabudowaniami gospodarczymi

Srokówki – polana w Gorcach. Położona jest na południowych zboczach Wyszniej, na wysokości 920–1000 m n.p.m. przy czarnym szlaku turystycznym z Łopusznej. Znajduje się poza obszarem Gorczańskiego Parku Narodowego. Jest to polana o urozmaiconej rzeźbie terenu, znajdują się na niej zagłębienia terenowe, wyrównania i wały wzniesień. Na jednym z tych wałów znajdują się zabudowania gospodarcze, polana była bowiem dawniej użytkowana rolniczo. W górnej części polany, przy granicy z lasem, znajduje się zarastający już Pucołowski Stawek.

Z polany rozległe widoki na Tatry, Jezioro Czorsztyńskie i Kotlinę Nowotarską. Często zachodzi w niej zjawisko inwersji termicznej, wówczas można obserwować zalegające w niej morze mgieł, a ponad nim szczyty Tatr.

Jest jedną z licznych polan w Gorcach. W okresie największego przeludnienia Podhala w Gorcach powstało ich wiele. Były koszone, częściowo wypasane, a nawet miejscami zaorywane. Pasły się na nich liczne stada owiec i bydła, znajdowały się na nich liczne zabudowania szałaśnicze. Po II wojnie światowej pasterstwo w Karpatach stopniowo ograniczane utrzymywało się jeszcze do około lat 80., później załamało się, głównie z powodów ekonomicznych. Pozostały niszczejące szałasy, niektóre poza obszarem parku narodowego są przerabiane na domki letniskowe. Polany stopniowo zarastają lasem.

Szlaki turystyki pieszej[edytuj | edytuj kod]

szlak turystyczny czarny – czarny z Łopusznej przez polanę Srokówki do skrzyżowania z czerwonym szlakiem przy polanie Rąbaniska. Czas przejścia około 2:20 h, ↓ 1:45 h, różnica wzniesień 490 m.
Ścieżka edukacyjna zielona.svg – zielona ścieżka dydaktyczna „z Łopusznej na Jankówki”. Rozpoczyna się przy Chłapkowej Polanie i prowadzi doliną Chłapkowego Potoku i zboczami Wyszniej przez polanę Jankówki na polanę Srokówki.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Marek Cieszkowski, Paweł Luboński: Gorce- przewodnik dla prawdziwego turysty. Pruszków: Oficyna Wydawnicza „Rewasz”, 2004. ISBN 83-89188-19-8.