Sromowce Wyżne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Sromowce Wyżne
Izba Regionalna
Izba Regionalna
Państwo  Polska
Województwo małopolskie
Powiat nowotarski
Gmina Czorsztyn
Liczba ludności (31.12.2005) 1241
Strefa numeracyjna (+48) 18
Kod pocztowy 34-443
Tablice rejestracyjne KNT
SIMC 0422876
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
Sromowce Wyżne
Sromowce Wyżne
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Sromowce Wyżne
Sromowce Wyżne
Ziemia49°24′20″N 20°20′26″E/49,405556 20,340556
Strona internetowa miejscowości

Sromowce Wyżnewieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim, w gminie Czorsztyn w Pieninach nad Dunajcem. W latach 1975–1998 miejscowość położona była w województwie nowosądeckim.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Miejscowość utrzymywała się głównie z rolnictwa i flisactwa; od czasu powstania Zbiornika Czorsztyńskiego oraz wyciągu na stoku Sosny obserwuje się wzmożony napływ turystów, którzy są zapraszani przez mieszkańców do licznych tutaj gospodarstw agroturystycznych. W dzielnicy Sromowiec Wyżnych zwanej Kąty zaczyna się spływ Dunajcem. Sromowce Wyżne są uważane za jedno z najlepszych miejsc na wypoczynek w Pieninach.

Zamczysko[edytuj | edytuj kod]

W Sromowcach Wyżnych na wygonie miał znajdować się zamek, który w XV wieku miał pełnić rolę strażnicy pomocniczej przy zamku czorsztyńskim na granicy polsko-węgierskiej. Aktualnie po zamku nie ma śladu, pozostała jednak nazwa góry, na której ów zamek miał się znajdować – Zamczysko.

Atrakcje turystyczne[edytuj | edytuj kod]

Jedną z głównych atrakcji turystycznych Sromowiec Wyżnych jest spływ Przełomem Dunajca. Warto odwiedzić Izbę Regionalną zorganizowaną przez miejscowe koło gospodyń wiejskich. Atrakcją dla turystów jest także zabytkowy kościół pw. św. Stanisława BM, obok którego znajdują się pomniki ówczesnych właścicieli ziemskich i fundatorów kościoła, rodziny Drochojowskich. We wsi odbywają się letnie festyny z występami zespołów regionalnych. Znajduje się tu również muzeum przybliżające tradycje góralskie.

W okolicy wsi znajduje się wyciąg narciarski Polana Sosny oraz elektrownia wodna Niedzica, w której można obejrzeć filmy i zwiedzić niektóre wnętrza tamy na Dunajcu.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]