St. James’s Park

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
St. James Park
Ilustracja
Państwo  Wielka Brytania
Miejscowość Londyn
Dzielnica City of Westminster
Powierzchnia 23 ha
Położenie na mapie City of Westminster
Mapa lokalizacyjna City of Westminster
St. James Park
St. James Park
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa lokalizacyjna Wielkiej Brytanii
St. James Park
St. James Park
Położenie na mapie Anglii
Mapa lokalizacyjna Anglii
St. James Park
St. James Park
Położenie na mapie Wielkiego Londynu
Mapa lokalizacyjna Wielkiego Londynu
St. James Park
St. James Park
Ziemia51°30′09,84″N 0°08′03,02″W/51,502733 -0,134172

St. James’s Park (park św. Jakuba) jest najstarszym z parków wchodzącym w skład królewskich parków w Londynie. Położony jest w dzielnicy City of Westminster, na wschód od Pałacu Buckingham oraz na zachód od Whitehall i Downing Street. St. James’s, do którego zalicza się zarówno sam park jak i St. James’s Palace, znajduje się na północy. Park ma powierzchnię 23 hektarów (58 akrów).

Granice St. James’s Park są wyznaczane przez ulice The Mall na północy, Hourse Guards na wschodzie i Birdcage Walk na południu. W parku znajduje się małe jezioro o nazwie St. James’s Park Lake, z dwiema wyspami, Duck Island (nazwana tak ze względu na występowanie w parku wielu gatunków ptactwa wodnego) oraz West Island. Most biegnący nad jeziorem pozwala zobaczyć wschodnią stronę Pałacu Buckingham otoczoną drzewami i fontannami oraz podobnie otoczoną zachodnią fasadę siedziby Foreign Office.

St. James’s Park jest najbardziej wysuniętym na wschód z łańcuchu parków, który zawiera również (wymieniając od wschodu) Green Park, Hyde Park i Kensington Gardens. Najbliższymi stacjami metra londyńskiego są stacje: St. James' Park, Victoria i Westminister.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]