St Catharine’s College (Cambridge)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
St Catharine’s College
University of Cambridge
Godło
Ilustracja
Brama Główna
Data założenia

1473

Typ

kolegium uniwersyteckie

Patron

św. Katarzyna Aleksandryjska

Państwo

 Wielka Brytania

Adres

St Catharine’s College
Cambridge CB2 1RL

Liczba studentów

636 (2015-16)[1]

Mistrz

Mark Welland

Położenie na mapie Cambridgeshire
Mapa konturowa Cambridgeshire, na dole znajduje się punkt z opisem „St Catharine’s College”
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa konturowa Wielkiej Brytanii, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „St Catharine’s College”
Położenie na mapie Anglii
Mapa konturowa Anglii, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „St Catharine’s College”
Ziemia52°12′10,80″N 0°07′00,84″E/52,203000 0,116900
Strona internetowa

St Catharine’s – jedno z kolegiów (ang. colleges) Uniwersytetu w Cambridge w Anglii, ufundowane w roku 1473.

Podobnie jak wszystkie pozostałe 30 kolegiów, St Catharine’s jest niezależną, samorządną instytucją, dysponującą własnym majątkiem i samodzielnie pozyskującą fundusze oraz prowadzącą nabór studentów.

Pełna, oficjalna nazwa Kolegium to: Kolegium albo Aula Świętej Katarzyny Dziewicy w Uniwersytecie Cambridge (The College or Hall of Saint Catharine the Virgin in the University of Cambridge). Nazwa potoczna to Cats[2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Założycielem St Catharine’s College był Robert Woodlark, rektor (Provost) King’s College. Powstanie Kolegium, noszącego początkowo (do roku 1860) nazwę St Catharine’s Hall, ogłoszono w dniu patronki, św. Katarzyny Aleksandryjskiej - 25 listopada 1473 roku. Fundacja Kolegium została potwierdzona aktem króla Edwarda IV z roku 1475. Zgodnie z życzeniem fundatora pierwotną formą Kolegium była niewielka społeczność duchownych, których zadaniem była modlitwa za jego duszę oraz kształcenie się w dziedzinie filozofii i teologii[a]. Tak nakreślone cele istnienia Kolegium oznaczały, iż początkowo przyjmowało ono jedynie studentów wyższych poziomów studiów pomijając kształcenie na poziomie licencjackim. Dopiero trudności finansowe, jakie dosięgły Kolegium w okresie Reformacji, zmusiły je do rozszerzenia naboru o studentów początkowych lat studiów.

XVII wiek, po roku 1626, był dla Kolegium okresem rozwoju zakłóconym jedynie usunięciem z Uniwersytetu jego rektora i wszystkich członków w trakcie angielskiej wojny domowej. W tym czasie przyjmowano rocznie 20-30 nowych studentów[3]. W latach 1673-1704 miała miejsce duża przebudowa, która nadała jego zabudowaniom obecny kształt.

W roku 1861 konflikt o stanowisko rektora St Catharine’s (tzw. Robinson Vote) doprowadził do zapaści Kolegium trwającej aż do wybuchu I wojny światowej. Reputacja Kolegium podupadła tak bardzo, że około roku 1880 pojawił się nawet postulat jego połączenia z King’s College[4]. Otaczająca St Catharine’s zła sława powodowała spadek napływu i poziomu nowych studentów.

Współczesność[edytuj | edytuj kod]

Kolegium przyjmuje studentów na wszystkie kierunki dostępne na Uniwersytecie z wyjątkiem architektury, pedagogiki, filologii obcych i historii sztuki. Studenci przyjmowani są niezależnie od kraju pochodzenia. W roku akademickim 2015-16 w St Catharine’s studiowało 472 studentów studiów licencjackich, 48 – magisterskich i 116 – doktoranckich[1].

Według rankingu Tompkins Table szeregującego kolegia Uniwersytetu w Cambridge według wyników uzyskiwanych od roku 1997 na egzaminach przez ich członków będących studentami studiów licencjackich, St Catharine’s zajęło w 2016 roku 17. miejsce - 24,6% jego studentów uzyskało najwyższe noty (Firsts)[5]. Najwyższą – 1. – pozycję Kolegium zajęło w roku 2005, a średnia zajmowana pozycja to 10,4.

Roczne koszta utrzymania Kolegium wyniosły w roku akademickim 2015-16 10,945 mln £. Wartość należących do St Catharine’s inwestycji - nieruchomości i papierów wartościowych - wynosiła w tymże roku 104,847 mln £[6].

St Catharine’s jest znane ze szczególnie silnych tradycji muzycznych. W jego obrębie istnieją między innymi dwa chóry, w tym pierwszy w Wielkiej Brytanii kolegialny chór żeński[7].

Kolegium siostrzanym dla St Catharine’s w Uniwersytecie Oksfordzkim jest Worcester College.

Budynki[edytuj | edytuj kod]

Kolegium zajmuje teren w centrum Cambridge w sąsiedztwie najstarszych kolegiów Uniwersytetu. Zabudowany jedynie z trzech stron główny dziedziniec St Catharine’s otwarty jest na ulicę Trumpington Street, od której oddziela go płot i brama. Pierwotne zabudowania Kolegium zostały rozebrane na początku XVII wieku.

Hobson's Building

Budynek Hobson’s Building (od strony Trumpington Street, na prawo od bramy) zajmuje częściowo miejsce, w którym znajdowały się stajnie należące do Thomasa Hobsona (1544-1631), właściciela firmy zapewniającej konne połączenie między Cambridge a Londynem. Hobson trzymał się zasady, że wypożyczyć można tylko tego konia, który stoi najdłużej w stajni skąd wzięło się angielskie określenie Hobson's choice (pol. wybór Hobsona) oznaczające pozorną możliwość wyboru[8].

Herb i święta patronka Kolegium[edytuj | edytuj kod]

Herb St Catharine’s przedstawia na czerwonym polu złote koło tortur o ośmiu szprychach, z ostrzami na obwodzie. Według tradycji św. Katarzyna miała zostać skazana na śmierć przez łamanie kołem.

Srebrna pieczęć Kolegium, którą prawdopodobnie posługiwał się osobiście jego fundator[3], przedstawia klęczącą św. Katarzynę z kołem na plecach.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. J.P.C Roach et al., 1959: Woodlark w spisanym własnoręcznie statucie Kolegium wykluczył kształcenie w dziedzinach prawa i medycyny.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]