Stacja Dinamo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dinamo
Динамо
Ilustracja
Peron stacji
Państwo  Rosja
Data otwarcia 22 grudnia 1994
Ekb metro logo.svg Jekaterynburskie Metro
Poprzednia stacja Uralskaja
Następna stacja Plac 1905 roku
Położenie na mapie Jekaterynburga
Mapa lokalizacyjna Jekaterynburga
Dinamo Динамо
Dinamo
Динамо
Położenie na mapie Rosji
Mapa lokalizacyjna Rosji
Dinamo Динамо
Dinamo
Динамо
Położenie na mapie obwodu swierdłowskiego
Mapa lokalizacyjna obwodu swierdłowskiego
Dinamo Динамо
Dinamo
Динамо
Ziemia56°50′52″N 60°36′00″E/56,847778 60,600000
Portal Portal Transport szynowy

Stacja Dinamo Jekaterynburskiego Metra (ros: Динамо) – piąta stacja jedynej linii znajdującego się w Jekaterynburgu systemu metra.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Stacja umiejscowiona jest w rejonie żeleznodorożnym, jednym z centralnie położonych obszarów miasta, gdzie spotykają się różne arterie komunikacyjne Jekaterynburga[1]. Mimo to stacja znajduje się niejako na uboczu, pośrodku terenów rekreacyjnych miasta. W jej pobliżu znajdują się m.in stadion Dynamo, hala widowiskowo-sportowa Urałoczki, sala koncertowa Kosmos oraz jedna z największych atrakcji turystycznych miasta - Cerkiew na Krwi[1]. Ruch na Dinamo w porównaniu z innymi stacjami nie jest zbyt wielki, bo przystanek obsługuje dziennie około 5 tysięcy pasażerów[1]. To właśnie w tym miejscu rozpoczęły się pierwsze prace nad budową całego systemu metra w Jekaterynburgu, bo jeszcze w 1973 roku wykonano w tym rejonie pierwsze odwierty[2]. Budowa ruszyła w lutym 1981 roku. Problemem był jeden z większych stawów znajdujący się w pobliskim parku, który jest jednym z ulubionych miejsc wypoczynku dla mieszkańców i inżynierowie musieli być niezwykle ostrożni by go nie uszkodzić[3]. Dodatkowe trudności sprawiał niezwykle wysoki poziom wód gruntowych, które wielokrotnie zalewały odwierty[3]. By sobie z nimi poradzić projektanci musieli dodatkowo wzmocnić konstrukcję przyszłej stacji[3]. Tak jak w przypadku innych przystanków jekaterynburskiej kolei podziemnej pod koniec lat osiemdziesiątych XX wieku pojawiły się problemy ekonomiczne, które zastopowały budowę[2]. Rozpad Związku Radzieckiego oraz trudności jakie występowały w Rosji na początku lat dziewięćdziesiątych także nie ułatwiły szybkiego oddania stacji do użytku[2].

Stacja Dinamo została uroczyście otwarta 22 grudnia 1994 roku[4]. Nazwę nadaje znajdujący się nieopodal stadion[4]. Wystrojowi stacji nadano styl nawiązujący do sportu[5]. Elementy dekoracyjne mają być odwołaniem do starożytnych Igrzysk Olimpijskich a umieszczone na ścianach reliefach mają oddawać młodość i siłę[5]. Ściany stacji, a także posadzki wyłożone są pochodzącym z Karelii granitem[3]. Dodatkowo użyto także marmuru. Na stacji znajduje się też kopia rzeźby Dyskobol[5]. Sufity ozdabiają żyrandole, którym nadano styl klasyczny, ale są one z reguły wyłączone, co sprawia że stacja ma dość ponury charakter[3]. Po opuszczeniu terenu stacji możliwa jest szybka przesiadka do komunikacji autobusowej lub tramwajowej[1].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Ekbmetro.ru: станция Динамо (ros.). [dostęp 2012-08-08].
  2. a b c Metroworld.ruz.net: История Свердловского-Екатеринбургского метрополитена (ros.). [dostęp 2012-08-08].
  3. a b c d e Metroworld.ruz.net: Станция «Динамо» (ros.). [dostęp 2012-08-08].
  4. a b Karta-metro.ru: Станция метро Динамо (ros.). [dostęp 2012-08-08].
  5. a b c Metropts.ru: История строительства екатеринбургского метро (ros.). [dostęp 2012-08-08].