Stacja turystyczna „Orle”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Stacja turystyczna „Orle”
Ilustracja
Stacja turystyczna „Orle” zimą
Państwo  Polska
Pasmo Góry Izerskie
Wysokość 840 m n.p.m.
Właściciel Stanisław Kornafel
Położenie na mapie Sudetów
Mapa konturowa Sudetów, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Stacja turystyczna „Orle””
Ziemia50°48′55″N 15°22′59″E/50,815278 15,383056

Stacja turystyczna „Orle”stacja turystyczna (schronisko turystyczne) w Górach Izerskich, pozostałość po powstałej przy hucie szkła osadzie (kolonii) Carlsthal. Obecnie w granicach Szklarskiej Poręby. Położona jest u stóp góry Granicznik (870 m n.p.m.) nad dopływem rzeki Izery – strumieniem Kamionek, około 4 km na zachód od Przełęczy Szklarskiej w Jakuszycach.

W 1754 w miejscu dzisiejszej stacji turystycznej rodzina Preusslerów założyła hutę szkła Carlsthal. Huta wraz z osadą rodzin pracujących w niej hutników oraz gospodą działała do 1890. Później w budynku administracyjnym huty funkcjonowała leśniczówka, a w latach 30. XX wieku Niemcy ustanowili tu posterunek Grenzschutzu – służb granicznych, budując 2 nowe domy w stylu sudeckim. Po II wojnie światowej funkcjonowała tutaj Strażnica WOP Orle.

W skład schroniska wchodzi dawna leśniczówka, a obecnie bufet (z niewielką wystawą prezentującą przedmioty z okolicy, pochodzące sprzed 1945) oraz dwie przedwojenne strażnice, z których jedna pełni funkcję części noclegowej schroniska. Na miejscu nieistniejącej już w XIX wieku gospody natomiast urządzony jest nieoficjalny parking (dojazd do schroniska samochodem jest możliwy tylko w sezonie letnim po uzyskaniu zgody Nadleśnictwa Szklarska Poręba).

Ponadto do Orla prowadzi wiele nieznakowanych dróg leśnych, po których można poruszać się także na rowerach. Schronisko leży w pobliżu narciarskich tras biegowych, na których odbywa się Bieg Piastów.

W 2004, w 250-lecie miejscowej huty, odsłonięto w Orlu pomnik hutnika na cokole, który stanowi bryła kwarcu.

W ramach utworzonego w listopadzie 2009 Izerskiego Parku Ciemnego Nieba, 18 września 2010 oddano do użytku „astrościeżkę” – model układu słonecznego, wskazujący skalę odległości poszczególnych planet od Słońca, którego umowna lokalizacja znajduje się przy schronisku.

Szlaki turystyczne[edytuj | edytuj kod]

Do schroniska można dotrzeć z kilku kierunków. Od strony Polany Jakuszyckiej szlakiem turystycznym szlak turystyczny żółty żółtym (od Rozdroża pod Działem Izerskim szlak turystyczny zielony znaki zielone) wiodącym starą drogą asfaltową. Z kierunku północnego do Orla prowadzi szlak turystyczny czerwony czerwony szlak z Izerskiej Łąki (błędnie zwanej Halą Izerską), a z zachodu od mostu na Izerze prowadzącego z Jizerki szlak turystyczny zielony szlak zielony przez Granicznik. Od południa dochodzi się szlak turystyczny zielony szlakiem zielonym przez Rozdroże pod Działem Izerskim.

Do listopada 2019 roku istniała także możliwość dojścia od strony Polany Jakuszyckiej szlak turystyczny czerwony czerwonym przez Cichą Równię, lecz został on zlikwidowany przez PTTK[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]