Stacje Inicjatywy DHARMA

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

W amerykańskim serialu Zagubieni (ang. Lost) fikcyjna Inicjatywa DHARMA zbudowała sześć stacji badawczych na wyspie, gdzieś na południowym Pacyfiku. Stacje te służyły do zbadania i lepszego poznania takich dziedzin życia jak: meteorologię, psychologię, parapsychologię, zoologię, elektromagnetyzm, utopizm społeczny.

Odkryte stacje[edytuj | edytuj kod]

Stacja 1: Hydra (ang. The Hydra)[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy raz pokazana: "A Tale of Two Cities"
Pierwsza wizyta: "A Tale of Two Cities"
Ostatnio widziana: "Stranger in a Strange Land"
Nazwa ujawniona w: "A Tale of Two Cities"
Cel stacjibadania zoologiczne

Hydra jest stacją Inicjatywy DHARMA pokazaną po raz pierwszy w odcinku A Tale of Two Cities. Część stacji znajduje się na lądzie, część zaś pod wodą. Jest to stacja Innych. Jej istnienie nie jest widoczne na Ukrytej Mapie. Jack jest uwięziony w podwodnej części, jego 'opiekunką' jest Juliet. Pierwotne przeznaczenie stacji nie jest znane, ale prawdopodobnie była ona używana do badania zwierząt. Obecnie badania te zapewne nie są już prowadzone. Stacja znajduje się na innej, mniejszej wysepce, nazwaną przez Bena 'Alcatraz'. Film instruktażowy z tej stacji został częściowo pokazany w odcinku specjalnym „Lost - The New Man in Charge”.

Stacja 2: Strzała (ang. The Arrow)[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy raz pokazana: „Everybody Hates Hugo
Pierwsza wizyta: „The Other 48 Days
Ostatnio widziana: „The Other 48 Days
Nazwa ujawniona w: „Lockdown
Cel stacji: schowek, rozwijanie uzbrojenia[1]

The Arrow to stacja Inicjatywy DHARMA, służąca jako miejsce do rozwijania uzbrojenia[1], ale również jako schowek. Odkryta przez rozbitków z tylnej części samolotu w odcinku The Other 48 Days, później posłużyła im jako schronienie.

Strzała była jedną ze stacji inicjatywy DHARMA wspomnianych w filmie instruktażowym dla stacji Łabędź. Obecnie wiemy, że służyła jako magazyn, dopóki nie została opuszczona przez członków zespołu inicjatywy DHARMA z nieznanych przyczyn. Stacja była całkowicie pusta, nie licząc kilku skrzyń zawierających kilka interesujących przedmiotów.

Strzała i jej symbol są zaznaczone na mapie na drzwiach przeciwwybuchowych. Tak samo jak na drzwiach stacji Łabędź, tak i w Strzale istnieje napis KWARANTANNA po wewnętrznej stronie drzwi. Stacja nadal posiada zasilanie i światło, sterowane przełącznikami. Nie znaleziono żadnego filmu instruktażowego dla Strzały. Stacja znajduje się w północnej części wyspy, kilka mil od miejsca katastrofy tylnej części samolotu.

Skrzynia[edytuj | edytuj kod]

Wielka metalowa skrzynia odnaleziona w stacji zawierała poniższe przedmioty:

 • Szklane oko.
 • Biblię, którą Mr. Eko wziął ze sobą. Później odkrył, że Biblia została użyta do ukrycia wyciętego fragmentu filmu instruktażowego stacji Łabędź
 • Krótkofalówkę, przez którą Bernard skontaktował się z Boonem, i którą rozbitkowie wzięli ze sobą podczas marszu do obozu pasażerów z przedniej części samolotu.

Stacja 3: Łabędź (ang. The Swan)[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy raz pokazana: „All the Best Cowboys Have Daddy Issues
Pierwsza wizyta: „Man of Science, Man of Faith
Ostatnio widziana: „Flashes Before Your Eyes
Nazwa ujawniona w: „Orientation
Cel stacji: badanie elektromagnetyzmu

Pierwsza stacja którą odkryli rozbitkowie z przedniej części samolotu. Ta stacja służyła do badania właściwości elektromagnetyzmu. Mieszkańcy tej stacji musieli wpisywać do komputera co 108 minut ciąg cyfr (4, 8, 15, 16, 23, 42), aby rozładować ładunek elektromagnetyczny, w przeciwnym razie, gdy uczestnik DHARMY zapomniał tego zrobić, stan namagnetyzowania szybko wzrastał i przyciągał wszystkie elementy metalowe np. kiedy Desmond nie zdążył wpisać kodu do komputera potężny impuls wywołał zakłócenia przyrządów nawigacyjnych samolotu lotu 815 w wyniku czego spadł on na wyspę rozbijając się.

Zegar[edytuj | edytuj kod]

W stacji istniał zegar do odmierzana czasu pozostałego do wpisania ciągu cyfr. Gdy pozostawały tylko 4 minuty, aby wpisać kod, włączał się alarm przypominający o tym. Gdy nie zdążono wpisać kodu liczby zmieniały się na hieroglify, a z głośników rozlegał się odgłos awaria systemu (ang. system failure).

Drzwi przeciwwybuchowe[edytuj | edytuj kod]

W Stacji numer 3, należącej do Inicjatywy DHARMA, znajduje się seria drzwi antywybuchowych. Służą one prawdopodobnie do odcinania regionów sypialnych stacji od reszty pomieszczeń podczas procedury Lockdown. Dokładne przeznaczenie tych drzwi jest jednak nieznane.

Klucz bezpieczeństwa[edytuj | edytuj kod]

Pod szafą w pomieszczeniu, w którym stał komputer istniał zamek bezpieczeństwa, który służył do zdetonowania bunkra, gdy nie zdążono wpisać do komputera kodu, a stan namagnetyzowania nie pozwalał wpisać już ciągu cyfr. Gdy John Locke nie pozwolił Desmondowi wpisać kodu niszcząc komputer, Desmond ujawnił mu, że to przez niego samolot rozbił się na wyspie, ponieważ nie zdążył wpisać kodu. Desmond odsunął szafkę podniósł klapkę, na której było napisane „CAUTION: SYSTEM TERMINATION”, potem przekręcił klucz, a stacja implodowała. Po bunkrze został tylko wielki krater.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

The Swan leży w południowej części wyspy, w odległości około 1 mili od miejsca katastrofy lotu 815.

Stacja 4: Płomień (ang. The Flame)[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy raz pokazana: „The Cost of Living
Pierwsza wizyta: „Enter 77
Ostatnio widziana: „One of Us
Nazwa ujawniona w: „Lockdown
Cel stacji: komunikowanie się ze światem zewnętrznym

Pierwszy raz stacja została pokazana, gdy Sayid dostroił telewizor w stacji badawczej Perła. Wtedy na ekranie rozbitkowie ujrzeli jednookiego Mikhaiła Bakunina. Głównym celem tej stacji było komunikowanie się ze światem zewnętrznym. Przy stacji również istniała mała ferma. Gdy rozbitkowie dotarli do tej stacji, poznali całą historię o niej i jej jedynym mieszkańcu - Mikhaile. Gdy Sayid zrozumiał, że Mikhaił Bakunin kłamie i jest jednym z Innych zaatakował go i związał. W tym samym czasie John Locke grał w szachy z komputerem i wygrał, co rzekomo nigdy nie udało się Mikhaiłowi. Na ekranie monitora wyświetliła się plansza, na której członek Inicjatywy DHARMA przedstawił listę klawiszy, odpowiadających podjęciu następujących akcji:

 • 2-4 zrzut jedzenia
 • 3-2 połączenie z innymi stacjami
 • 3-8 łączność z lądem
 • 5-6 dostęp do sonaru
 • 7-7 autodestrukcja

Ostatni kod wpisał Locke i wszystkie ładunki wybuchowe C4 znajdujące się w piwnicy tej stacji zostały zdetonowane (poza jednym ładunkiem, który Locke wziął by wysadzić okręt podwodny).

Stacja 5: Perła (ang. The Pearl)[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy raz pokazana: „?
Pierwsza wizyta: „?
Ostatnio widziana: „Exposé
Nazwa ujawniona w: „Lockdown
Cel stacji: badania psychologiczne

Stacja służąca do obserwowania innych stacji, w filmie instruktażowym mówiono że inne stacje są pod obserwacją i ich uczestnicy są poddawani próbie, a sami pracownicy Perły zostawali poddawani testom psychologicznym czy będą wypełniać polecenia i np. wysyłać obserwacje innych stacji. Uczestnicy byli wymieniani co 8 godzin i zawożeni do Baraków. Niestety Test i Mistyfikacja stały się realnym zagrożeniem.

Stacja 6: Orchidea (ang. The Orchid)[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy raz pokazana: Oficjalny zwiastun 4 serii
Pierwsza wizyta: There’s No Place Like Home część 1
Ostatnio widziana: There’s No Place Like Home część 2/3
Nazwa ujawniona w: Oficjalny zwiastun 4 serii
Cel stacji: możliwość przenoszenia wyspy oraz ludzi

Stacja DHARMY pokazana po raz pierwszy w zwiastunie 4 serii serialu Zagubieni. Zwiastun pokazuje Dr. Marvina Candle tym razem pod nazwiskiem Edgar Halowax który trzyma królika z numerem 15, gdy drugi królik z numerem 15 pojawia się nagle wybucha panika. W filmie Stacja Orchidea jest pokazana pod numerem 6, jednak temat badań jest nieznany. Ta stacja może mieć powiązanie z Efektem Casimira. Stacja Orchidea ma duże, kwadratowe wejście z antenami. Jej wewnętrzna konstrukcja pozostaje nieznana, ale prawdopodobnie znajduje się tam:

 • pomieszczenie z królikami
 • hol
 • wyjście awaryjne
 • przechowalnia broni

Stacja Orchidea składa się z trzech poziomów:

 • szklarnia
 • główny poziom z kapsułą do przemieszczania się w czasie i przestrzeni
 • miejsce z kołem dzięki któremu można przesunąć wyspę

Stacja ?: Laska (ang. The Staff)[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy raz pokazana: „Maternity Leave
Pierwsza wizyta: „Maternity Leave
Ostatnio widziana: „D.O.C.
Nazwa ujawniona w: „Lockdown
Cel stacji: szpital dla personelu, eksperymenty medyczne

Celem stacji najprawdopodobniej było przeprowadzanie testów medycznych. Stanowiła także szpital dla personelu. W niej np. lekarze wstrzyknęli Claire serum, aby dotrzymała ciąży. Prawdopodobnie w tej stacji Juliet prowadziła także swoje badania nad płodnością. Gdy rozbitkowie ją znaleźli była już opustoszała, jednak mogą znajdować się tam ukryte pomieszczenia (Juliet robiła tam USG Sun).

Stacja ?: Zwierciadło (ang. The Looking Glass)[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy raz pokazana: „Greatest Hits
Pierwsza wizyta: „Greatest Hits
Ostatnio widziana: „Through the Looking Glass
Nazwa ujawniona w: „Greatest Hits
Cel stacji: zagłuszanie sygnałów radiowych, uniemożliwianie komunikacji ze światem zewnętrznym

Zwierciadło jest podwodną stacją Dharmy. Jej logiem jest królik. Stacja ta wygląda jak przystań dla łodzi podwodnych. Juliet uważała, że jest ona zalana wodą w wyniku wypadku i opustoszała. Juliet nie wiedziała zbyt wiele o stacji, jedynie to, że jest stacją podwodną i służy do zagłuszania sygnałów nie pochodzących od Innych. Desmond widzi w jednej z wizji Charliego, który podpływa do stacji i przesuwa dźwignię, uruchamiając jej urządzenia, po czym tonie. Jednak gdy Charlie podpływa do stacji, zauważa, że stacja nie jest zalana i mieszkają tam co najmniej dwie kobiety. Są to Bonnie i Greta.

Gdy Charlie włącza urządzenia stacji i nawiązuje połączenie z Penelope Widmore, Bakunin detonuje granat, co powoduje zalanie pomieszczenia komunikacyjnego. W wyniku wybuchu Charlie ginie.

Nazwa stacji, jej logo, i tytuł odcinka Through the Looking Glass jest nawiązaniem do książek Lewisa Carrolla. W Alicji w Krainie Czarów bohaterka dostaje się do Krainy Czarów podążając za Białym Królikiem. Kolejna książka ma tytuł Alicja po drugiej stronie lustra (ang. Through the Looking-Glass).

Powiązania[edytuj | edytuj kod]

 • Nazwa stacji oraz symbol stacji (królik) znajdujący się w jej logo to nawiązanie do powieści Alicja w Krainie Czarów.
 • Budowla była widziana wcześniej w filmie z Pokoju 23.

Stacja ?: Burza (ang. The Tempest)[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy raz pokazana: The Other Woman
Pierwsza wizyta: The Other Woman
Ostatnio widziana: The Other Woman
Nazwa ujawniona w: The Other Woman
Cel stacji: stacja do rozpraszania zabójczych chemikaliów i zasilania wyspy

Burza jest to betonowy bunkier gdzieś na krańcu wyspy. Zadaniem stacji było stworzenie i rozpylenie chemikaliów w razie potrzeby. To właśnie dzięki tej stacji Ben pozabijał wszystkich uczestników Dharmy. W szóstym odcinku czwartego sezonu Zagubionych Daniel Faraday i jego koleżanka z frachtowca-Charlotte Lewis przybyli do tej stacji aby unieszkodliwić chemikalia, których Ben znów mógłby użyć do zabicia ludzi na wyspie. Logiem stacji jest Fala.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

 • W niej pracował Goodwin.
 • Dźwięki z Burzy są takie same jak z Łabędzia.

Stacja ?: Świątynia (ang. The Temple)[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy raz pokazana: ??
Pierwsza wizyta: ??
Ostatnio widziana: ??
Nazwa ujawniona w: Through the looking glass
Cel stacji: ??

Pierwszy raz mowa o tej stacji dowiadujemy się w finałowym odcinku 3 serii Zagubionych, gdy Ben poleca swoim ludziom, aby poszli do Świątyni. Trochę więcej choć nie dużo dowiedzieliśmy się w 8 odcinku 4 serii, gdy Ben mówi swojej córce Alex, aby udała się do niej, ponieważ tylko tam jest bezpiecznie, oraz mówi że Świątynia - Sanktuarium jest tylko dla innych; Ben daje mapę swojej córce. Na mapie widzimy logo Dharmy z poziomą kreską u dołu (na czarnym polu w środku znaku), który jest podpisany słowem Temple czyli po polsku Świątynia.

Stacja ?: Latarnia (ang. The Lamppost)[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy raz pokazana: The Lie
Pierwsza wizyta: The Lie
Ostatnio widziana: 316
Nazwa ujawniona w: 316
Cel stacji: Odnajdowanie wyspy

Stacja Dharmy poza wyspą, znajduje się gdzieś w okolicach Los Angeles. Latarnia jest podziemną stacją znajdującą się pod kaplicą lub Kościołem. Tę stację „prowadzi” Pani Hawking. Dzięki tej stacji rozbitkowie mają się dowiedzieć jak powrócić na wyspę.

Przypuszczalne stacje[edytuj | edytuj kod]

Stacja ?: Drzwi (ang. The Door)[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy raz pokazana: Three Minutes
Pierwsza wizyta: Three Minutes
Ostatnio widziana: Live Together, Die Alone
Nazwa ujawniona w: (nazwa przypuszczalna)
Cel stacji: ??

Drzwi to nadana przez fanów Zagubionych nazwa dla metalowych drzwi ze znakiem Dharmy. Drzwi są zlokalizowane w fałszywym obozie Innych pod niezwykłą formacją skalną i być może kiedyś była to następna stacja Dharmy. Jednak gdy Sayid otworzył Drzwi zobaczył że jest za nimi tylko lita skała. Pierwszy raz Drzwi zostały pokazane kiedy Michaela prowadzono przez fałszywy obóz tamtych. Wtedy Drzwi były strzeżone przez dwie uzbrojone osoby z obozu Innych. Na tych drzwiach na logo „Dharmy” jest numer 8.

Możliwe mniejsze obiekty[edytuj | edytuj kod]

Zaznaczone na mapie UV obiekty, ale nadal nie odnalezione i niezidentyfikowane:

 • Obiekty:
  • C3?
  • C4?.
 • Stacja która została wykreślona. Być może, nie została zbudowana lub została zniszczona.
 • Obiekty:
  • CV I
  • CV II
  • CV III
  • CV IV.
 • Obiekt:
  • H3.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]