Stadion JFK

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Stadion JFK w 1927

Stadion im. Johna F. Kennedy’ego – istniejący w latach 19261992 wielofunkcyjny stadion w Filadelfii o wysokości 34 m i długości – 94 m. Znajdował się w Południowej Filadelfii po wschodniej stronie Broad Street, naprzeciwko sportowego kompleksu. Na mecze futbolu amerykańskiego mógł pomieścić 102.000 ludzi. Zbudowano go z betonu, kamienia i cegły.

Historia stadionu[edytuj | edytuj kod]

Stadion został zbudowany w 1926 r. jako część międzynarodowej wystawy. W 1964 r. – rok po zamordowaniu prezydenta USA Johna Fitzgeralda Kennedy’ego nadano mu jego imię. 23 września 1992 r. stadion został zburzony.

Wydarzenia sportowe[edytuj | edytuj kod]

W 1926 po otwarciu stadionu rozegrał na nim swój pierwszy mecz zespół amerykańskiej ligi futbolowej Philadelphia Quakers. Mecz zakończył się zwycięstwem zespołu. W 1931 mecz miał tutaj zespół Frankford Yellow Jackets. W 1933 na stadionie grał zespół Philadelphia Eagles. W 1939 rozegrano mecz St Joe Prep – Northeast. W 1958 rozegrano mecz Hamilton Tiger-CatsOttawa Rough Riders (dochód z meczu przeznaczono na cele charytatywne). W 1959 na stadionie rozegrano mecz Penn State z drużyną Alabamy. W 1970 i 1980 piłkarze Philadelphii Eagles ćwiczyli na obiekcie przed meczami, ale rozgrywki ostatecznie rozegrano na Veterans Stadium. W 1974 na stadionie ćwiczył zespół Philadelphia Bell World Football League. 31 maja 1976 na obiekcie odbył się mecz Anglii z USA.

Na stadionie odbywały się także wydarzenia niezwiązane z piłką nożną. W 1952 mistrz świata wagi ciężkiej Rocky Marciano walczył na obiekcie z Jerseyem Joe Walcottem. Walka zakończyła się znokautowaniem Walcotta przez Marciano i zdobyciem tytułu mistrza wagi ciężkiej. W 1957 odbył się wyścig NASCAR, który wygrał Bob Welborn.

Na rok 1994 planowano na stadionie Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 1994, jednak w 1992 stadion został zburzony.

Koncerty[edytuj | edytuj kod]

Na stadionie koncertowały następujące gwiazdy światowego formatu:

Na stadionie planowany był koncert Led Zeppelin w ramach amerykańskiej trasy koncertowej w 1977 r. Z powodu śmierci syna Roberta Planta koncert został odwołany.

Na stadionie odbywały się też zbiorowe imprezy. 4 czerwca 1983 r. odbył się koncert Journey, w którym udział wzięli: Bryan Adams, The Tube, Sammy Hagar i John Mellencamp.

13 lipca 1985 r. na stadionie zorganizowano koncert Live Aid (wraz z koncertem na stadionie Wembley w Londynie). Na amerykańskim Live Aid wystąpili m.in.: Bryan Adams, Madonna, Crosby, Stills and Nash, Tina Turner, Bob Dylan, Phil Collins (wcześniej grał na Wembley) oraz muzycy The Rolling Stones: Mick Jagger, Keith Richards i Ron Wood.

11 czerwca 1988 zorganizowano festiwal Monsters of Rock, w którym wzięli udział: Van Halen, Scorpions, Dokken, Metallica i Kingdom Come.

19 września 1988 zorganizowano ostatni zbiorowy koncert na rzecz pomocy ludzkości przez Amnesty International. W koncercie udział wzięli: Sting, Peter Gabriel, Bruce Springsteen z zespołem The E Street Band, Tracy Chapman, Youssou N’Dour i Joan Baez.

18 lipca 1993 odbył się tu koncert festiwalu muzyki alternatywnej Lollapalooza. Wystąpiły zespoły Alice in Chains, Babes in Toyland, Primus, Rage Against the Machine oraz Tool[1].

Prawdopodobnie ostatnim koncertem na obiekcie był koncert Bruce’a Hornsby'ego z zespołem The Range. W 2010 ten koncert został wydany na CD i DVD.

Zamknięcie i zburzenie stadionu[edytuj | edytuj kod]

Sześć dni po Grateful Dead w 1989 uznano, że stadion jest niebezpieczny ze względu na zagrożenie pożarowe i rozpadającą się konstrukcję i go zamknięto. 23 września 1992 r. stadion został zburzony. 18 lipca 1993 r. w miejscu stadionu zorganizowano festiwal Lollapalooza. Obecnie w miejscu stadionu stoi Wells Fargo Center.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]