Stadtbahn Stuttgart

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Stadtbahn Stuttgart
szybka kolej miejska
logo
Ilustracja
Państwo  Niemcy
Lokalizacja Stuttgart
Operator Stuttgarter Straßenbahnen (SSB)
Liczba linii 15
Lata funkcjonowania od 1985
Roczna
liczba pasażerów
172 mln (2013)
Infrastruktura
Długość sieci 128 km
Rozstaw szyn 1435 mm
Liczba stacji 203
Strona internetowa
Portal Transport

Stadtbahn w Stuttgarcie (niem. Stadtbahn Stuttgart) – system kolei miejskiej w Stuttgarcie. Funkcjonuje on od 28 września 1985. Operatorem jest spółka Stuttgarter Straßenbahnen AG (SSB). Stadtbahn jest sukcesorem tradycyjnego systemu tramwajowego w tym mieście.

Sieć pokrywa większość Stuttgartu oraz dociera do okolicznych miast: Remseck am Neckar, Fellbach, Ostfildern, Leinfelden-Echterdingen oraz Gerlingen. Na sieć składa się trzynaście regularnych linii (U1-U9, U12-U15) oraz dwie specjalne (U11, U19).

W latach 70. XX wieku rozważano budowę metra, ale w 1976 r. podjęto decyzję że istniejąca sieć tramwajowa będzie sukcesywnie przebudowywana na kolej miejską. System został tak pomyślany, aby w przyszłości można go było łatwo przekształcić w metro. Tak więc postawiono na tor o normalnej szerokości 1435 mm (tramwaje jeździły po torze o rozstawie 1000 mm), wysokie perony i tabor dwukierunkowy (specjalnie zaprojektowane dla Stuttgartu pojazdy DT 8). W centrum miasta trasy w dużym stopniu poprowadzone są w tunelach, w sumie jest ich 14 o łącznej długości 26 km.

Schemat sieci


Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]