Stagira

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Stagira, Stagιra, Stagirus, Stagejra[1] (gr.Στάγειρα) – antyczna Stagejrastarożytne miasto, kolonia, u wybrzeży Tracji, dziś Macedonii, na Półwyspie Chalcydyckim, założona w 655 p.n.e. przez jońskich osadników z Andros[2]. Była członkiem ateńskiego Związku Morskiego[1]. Zajęta przez Kserksesa w 480 p.n.e., następnie dołączyła do Symmachii Delijskiej. Wystąpiła z niej w 424 p.n.e. Dwa lata później bez sukcesów oblegały ją wojska ateńskie pod dowództwem demagoga Kleona, który niedługo potem zginął pod niedalekim Amfipolis. Zburzona przez Filipa II Macedońskiego w 348 p.n.e., następnie odbudowana na życzenie Arystotelesa, który w zamian podjął się wychowania syna Filipa II, Aleksandra Wielkiego. Miejsce urodzenia Arystotelesa, zwanego Stagirytą, i Nikanora, dowódcy floty Aleksandra i zarządcy Indii.

Współcześnie fundamenty murów obronnych Stagiry leżą o ok. 25 km od węzła autostrady Egnatia Odos, za letniskową miejscowością Olympiada i tuż przy drodze na Agion Oros (Athos).
26 maja 2016 poinformowano o identyfikacji w antycznej Stagirze grobu Arystotelesa[3].

Natomiast współczesna miejscowość o nazwie Stagira (gr. Στάγειρα) położona jest o kilkanaście kilometrów na południowy zachód od starożytnych ruin, w miejscu, gdzie znajdowała się turecka mennica.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]