Stalag II B

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Plan obozu
Budowa baraku (1941)
Pomnik w miejscu obozu Nord (2016)
Groby żołnierzy radzieckich (2016)

Stalag II B Hammersteinniemiecki, nazistowski obóz jeniecki, który zlokalizowany był wśród lasów, na zachód od miasta Czarne na Pomorzu.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Obóz dla jeńców rosyjskich znajdował się w tym miejscu już podczas I wojny światowej. Po dojściu do władzy Adolfa Hitlera zorganizowano w tym miejscu kolejny obóz, tym razem dla wrogów nazizmu, z czasem przekształcony w obóz koncentracyjny. Po rozpoczęciu II wojny światowej nastąpiło kolejne przekształcenie jednostki, tym razem w stalag dla jeńców wojennych. Początkowo byli to jeńcy polscy, których przymuszano do zrzeczenia się statusu jeńca i zatrudniano do pracy niewolniczej. Z czasem w obozie przetrzymywano również jeńców francuskich, belgijskich, holenderskich, amerykańskich, włoskich, radzieckich i innych. Więźniowie dwóch ostatnich narodowości przetrzymywani byli w obozie Ost (na południe od linii kolejowej nr 210), w bardzo ciężkich warunkach. Pozostałych więziono w obozie głównym Nord (na północ od linii kolejowej, bliżej miasta)[1].

Baraki[edytuj | edytuj kod]

Murowane baraki obozu wznieśli w 1939 polscy jeńcy, którzy początkowo zamieszkiwali w namiotach. Baraki składały się z trzech zasadniczych pomieszczeń: części środkowej, która była umywalnią i dwóch części skrajnych, stanowiących sypialnie z pryczami o trzech poziomach. Podłogi były ceglane. W jednym z pomieszczeń mieściło się około 240 jeńców, a zatem w jednym baraku było ich około 480[1].

Kultura[edytuj | edytuj kod]

Więźniowie mogli wypisywać dwa listy i jedną kartkę pocztową miesięcznie. W obozie działała orkiestra i wydawano więźniarską gazetkę (nie dotyczyło to obozu Ost)[1].

Pomnik[edytuj | edytuj kod]

Obecnie w miejscu obozu Nord stoi kamienny obelisk z tablicą o treści:

Pamięci 65.000 jeńców wojennych zagłodzonych, zamęczonych i zamordowanych przez hitlerowców w obozie jenieckim Stalag II B Hammerstein w Czarnem.

Obok znajdują się pojedyncze nagrobki ofiar hitleryzmu, w tym żołnierzy Armii Czerwonej[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Tablice informacyjne in situ.
  2. Tablica pamiątkowa in situ.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]